,

Kur'an-ı Kerim'e, Gürcü meali

İlk Gürcüce Kur’an-ı Kerim Meali 60 Bin adet basıldı ve dağıtılıyor.Gürcistan’da ki Müslümanlar kendi dillerinde bir Kur’an-ı Kerim mealine kavuşmanın heyecanını yaşıyorlar.

Kur'an-ı Kerim'e, Gürcü meali

 İlk Gürcüce Kur’an-ı Kerim Meali 60 Bin adet basıldı ve dağıtılıyor.


Gürcistan’da ki Müslümanlar kendi dillerinde bir Kur’an-ı Kerim mealine kavuşmanın heyecanını yaşıyorlar.
                                                                                                                                                         1992 yılından bu yana, başta Namaz hocası, İslam ilmihali, Peygamberimiz hayatı gibi yaklaşık 30 ayrı dini kitabı toplam 2 milyon adedin üzerinde yayınlayarak, Gürcistan Müslümanlarına dağıtımını sağlayan gönüllüler, bu sefer Gürcüce Kur'an-ı Kerim Meali ni tercüme ederek dağıtımını Gürcistan’ın her yerinde gerçekleştiriyorlar.
Gürcistan halkının Kur’an-ı Kerimi anlayabilmeleri amacıyla Gürcistan Dostluk Derneği tarafından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunlarından Gürcistan vatandaşı Rezo Mikeladze'ye tercüme ettirildi. Gürcüce Kuranı Kerim Meali Gürcistan tarihinde Müslümanlar tarafından hazırlanan ilk meal özelliğini taşıyor.
Bu güne değin 60 bin basıldı ve Gürcistan da ücretsiz fisebilillah dağıtımı yapılmaktadı.
Konuyla ilgili bilgi veren Gürcistan Dostluk Derneği Başkanı Ali Rıza Altunel; Dernek olarak çok önem verdikleri bir çalışmayı nihayete erdirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederken, Gürcistan'da yaşayan Müslümanlar ve diğer dinlere mensup vatandaşların artık Kuran'ı Kerim'i rahatlıkla anlayabileceklerini söyledi.
                                            3 YILDA TAMAMLANDI
Gürcüce Kuranı Kerim Meali çalışmasının yıllar önce başlatıldığını fakat bu çalışmaların çeşitli sebeplerle başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyen Altunel dernek yönetim kurulu olarak konunun üzerine ehemmiyetle durduklarını ve 3 yıl süren bir çalışma süresinde Gürcüce Kur’an-ı Kerim Mealini tamamlattıklarını belirtti.
Gürcüce Kur’an-ı Kerim Meali'nin tercümesi bitmesi akabinde Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gürcistan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan komisyonlarca incelendikten sonra Diyanet Vakfı tarafından basıldığını söyledi.
İHH İnsani Yardım Vakfı'nın bastıracağı 20 bin mealin haziran ayında hazır olacağını belirten Altunel, bu eserlerin sadece meal olacağını ve Arapça yazımın yer almayacağını belirtti. 
Altunel, bunları da Gürcistan'da sünnet olacak 500 çocuk için düzenleyecekleri etkinlikte dağıtacaklarını söyledi.

Gürcistan'daki Müslümanların Kur'an-ı Kerim'i bugüne kadar orijinal dilinde okuduklarını belirten Altunel, "Bugüne kadar Kur'an-ı Kerim'in meali Gürcüce hiç yazılmamış. Müslüman ve Hristiyan Gürcüler, haklı olarak soruyor; 'Acaba Kur'an-ı Kerim'de ne yazıyor’

Gürcistan'daki Müslümanlar zaten Arapça okuyor. Ancak Kur'an-ı anlamak da istiyor. Bu nedenle çeviri yaptırdık. 5 milyonluk Gürcistan'da Müslüman olsun ya da olmasın her eve bir Kur'an-ı Kerim sokmak istiyoruz" diye konuştu
                         
  "Böyle bir dinin mensubu olmaktan şeref duyarım"

Dernek Başkanı Altunel, Gürcistan'ın Acara Bölgesi'nde yaşayan Ermeni uyruklu bir kadının, meal eline geçer geçmez 3 günde 2 defa okuduğu bilgisini aldıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kadın, sonra da meali dağıtan arkadaşlarımıza; 'Ben bu kitabı daha önce okumadığım için çok üzgünüm. Böyle bir dinin mensubu olmaktan şeref duyarım' diyor. Bizde müftüyle birlikte kendisini ziyaret ettik ve Müslüman olabilmesi için kendisine yol gösterdik. Bu hanımefendi de Müslüman oldu. Oradaki Müslümanlar 3 yıldır Gürcüce Kur'an-ı Kerim çalışmasının sonuçlanmasını sabırsızlıkla bekliyordu. Hemen hemen her defasında bize mealin ne zaman basılacağını büyük bir merak ve istekle soruyorlardı."

Altunel, mealin dağıtımı sırasında duygulu anlar yaşadıklarını belirterek,

"Meali alan Müslümanların gözleri nemleniyor ve bazıları da ağlıyor" ifadelerini kullandı.

Gürcistan Din İşleri Müşavirliği aracılığı ile Gürcistan Diyanet İşleri Başkanlığına teslim edilen Kuranı Kerim Meali Batum müftülüğünden temin edilebilecek. Gürcistan Dostluk Derneği daha önceki yıllarda başta Hz.Muhammed'in Hayatı olmak üzere bir çok eseri gürcü diline kazandırmış ve Gürcistan halkının istifadesine sunmuştu.

Dernek Başkanı Ali Rıza Altunel Gürcüce Kuranı Kerim Meali'nin hazırlanmasında gece gündüz çalışan dernek yönetim kurulu ve üyeleri olmak üzere Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Gürcistan Din İşleri Müşavirliği, Gürcistan Diyanet İşleri Başkanlığı, İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Dostluk Derneği ve emeği geçen tüm kurum ve kişilere şükranlarını sundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 21:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Medea xaradze
Medea xaradze - 5 yıl Önce

Zalian miyvars islami sarwmunoeba arabuli ar vidi da es natargmni wigni minda.rogor dagikavşirdet var stambulşi.

(Hasan)Erkan Bektaşoğlu
(Hasan)Erkan Bektaşoğlu - 5 yıl Önce

Sakarya sapancada oturuyorum sülalenin 4 te 3 batumda yaşıyor.kapılar açıldıktan sonra önce rahmetli babam gitti öz amcasının oğluya 70 yıl sonra buluştu sonra bizler defalarca gittik onlar da geldiler.bazı sebeplerden dolayı son 15 yıl gidemedim en son evvelki sene gittim ama çok üzüldüm çünkü çoğu hıristiyanlığa geçmiş.islamı bilmiyorlardı.hıristiyanlığa da birşey bildiklerinden değil modadan mahalle baskısından geçtiklerini zannediyorum. Bu yapılan çalışmanızı canı gönülden kutluyorum teşke gücüm yetsede alıpta oradaki akrabalarıma ve başka isteyenlerle dağıtabilsem.ALLAH celle ve a'la' hepinizden razı olsun. 05322839338

SIRADAKİ HABER