,

Lyon'a Erbakan kütüphanesi

Fransa’nın Lyon kentinde Arap Müslümanların kurmuş olduğu Al Kindi isimli okulda, açılan kütüphaneye, 54. Hükümet Başbakanı, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ismi verildi.

Lyon'a Erbakan kütüphanesi

 Fransa’nın Lyon kentinde Arap Müslümanların kurmuş olduğu Al Kindi isimli okulda, açılan kütüphaneye, 54. Hükümet Başbakanı, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ismi verildi.

  
Fransa’nın Lyon kentinde Arap Müslümanların kurmuş olduğu Al Kindi isimli okulda, açılan kütüphaneye, 54. Hükümetin Başbakanı, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ismi verildi. Kütüphanenin açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı.

Öğrenciler burada Fransızca, Türkçe ve Arapça ilahiler ve dualar okudular, İstiklal Marşı’nı söylediler. Daha sonra öğrencilere kısa bir konuşma yapan Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti ve çocuklardan kendileri ve aileleri için çok çalışmalarını istedi.

Bakan Bozdağ daha sonra eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın isminin verildiği kütüphanenin açılışını yaptı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, insanları diğer insanlardan farklı kılanın sahip oldukları bilgiler olduğuna işaret etti.

Eğitimle insanı daha ileriye taşımanın mümkün olduğunu ifade eden Bozdağ, “İnsanın kendisi için, yaşadığı toplum için, insanlık için yararlı olabilmesinin tek anahtarı var, o da iyi bir eğitimden geçmektir. Bu okul o anlamda öğrencilere iyi bir gelecek vaat ediyor” diye konuştu.
 
Kütüphanenin açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Erbakan Hoca’nın isminin bu kütüphaneye verilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bozdağ, “Necmettin Erbakan, Türkiye’de önemli değişimlerin, dönüşümlerin, ilklerin öncülüğünü yapmakla kalmamış, aynı şekilde İslam Dünyası’nın her bir yerinde farklı bir uyanışın da öncüsü olmuştur” dedi.

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Okul Müdürü, Necmettin Erbakan’ın kendisi için özel bir yeri olduğunu belirterek, “Merhum Erbakan yaptığı çalışmalarla sadece Türkiye’nin değil bütün islam dünyasının önünü açan büyük bir liderdi. Ben, Erbakan Hoca’nın Almanya’da okuduğu okulda okudum. Kendisinin o yıllarda üniversitede yaptığı çalışmalardan çok etkilendim. Müslüman bir akademisyen olarak Alman üniversitesinde ortaya koyduğu tezler ve çalışmalar bizlerin gururunu okşuyordu. Daha sonra siyasi lider olarak yaptığı çalışmalarla zaten islam dünyasının en etkin öncülerinden biri oldu. Ortaya koyduğu mücadele ve gayrete saygının bir numunesi olarak okulda açtığımız bu kütüphaneye, Erbakan ismini verdik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER