,

“Türk halkı adına saygılarımı sunmak için“

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, Amerikalı bir boksörün cenazesine katılmak için dünyanın öbür ucuna gitmesinin nedeni merak edilebilir. Cevap basit: Muhammed Ali'nin olağanüstü hikayesi buradan bitmediğinden ötürü, ona Türk halkı adına saygılarımı sunmak için. Dünya liderleri, onun ideallerini hayata geçirerek, kalıcı birçok problemin üzerine eğilebilir

“Türk halkı adına saygılarımı sunmak için“

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisville şehrindeki cenaze törenine katıldı.
Muhammed Ali’nin ilk profesyonel maçına çıktığı Freedom Hall’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de eşlik etti.
Muhammed Ali'nin tabutunun başın da Yusuf islam da vardı
Freedom Hall’daki törene, Müslüman İngiliz müzisyen Yusuf İslam, ABD'li akademisyen ve kanaat önderi Hamza Yusuf, Nation of Islam lideri Louis Farakhan, siyahi hakları aktivisti Jesse Jackson, Muhammed Ali'nin maçlarını da organize eden ünlü boks organizatörü Don King'in de aralarında bulunduğu spor dünyasından kişiler, Müslüman ülkelerden gelen temsilciler ve binlerce Müslüman katıldı.
CENAZE NAMAZINI İMAM ZAİD SHAKİR KILDIRDI.......

 

yazının tamamını okumak için tıklayınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Bloomberg için kaleme aldığı yazı da ;

"Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, Amerikalı bir boksörün cenazesine katılmak için dünCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Muhammed Ali'nin cenazesine katıldıyanın öbür ucuna gitmesinin nedeni merak edilebilir. Cevap basit: Muhammed Ali'nin olağanüstü hikayesi buradan bitmediğinden ötürü, ona Türk halkı adına saygılarımı sunmak için. Dünya liderleri, onun ideallerini hayata geçirerek, kalıcı birçok problemin üzerine eğilebilir.

Muhammed Ali özel bir sporcu ve fevkalade bir insandı. Ben de Türkiye'deki sayısız insan gibi sabahın erken saatlerinde uyanıp Louisville Lip'in müsabakalarını izlerdim. Ali, bu noktada o denli etkileyici bir figür olmuştu ki, bütün aile üyeleri çay ve hamur işleri eşliğinde profesyonel boks hakkında konuşur ve takip eden günlerde Şampiyon'un maçları dostlar ve iş arkadaşları tarafından yorumlanırdı. Heyecan o kadar belliydi ki, bir Türk şarkıcı Ali'nin 1974 yılında George Foreman'a karşı dövüştüğü ünvan maçını ölümsüzsüzleştirmek adına popüler bir türkü çıkartmıştı ve 'Halkların Şampiyonu'nu dünyanın her tarafında ezilen halkların kahramanı olarak selamlamıştı."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Muhammed Ali için yazdığı makalenin tamamını okumak için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER