,

Pehlivanköylüler, kitap okuyor!

Günümüz teknoloji çağı tamam, artık çocukların ellerin de bile paha biçilmez telefonlar, neredeyse bir statü göstergesi salgını halini almış, Kitap, Defter,kalem neredeyse lisanımızdan çıkmışken Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesi'n de her yıl gelenekselleşen bir şenlik yapılıyor. "Pavli Kitap okuma Şöleni".İlçe de yediden yetmişe herkes, Mehmetçik Parkı'n da buluşup, hep birlikte kitap okuyor.

Pehlivanköylüler, kitap okuyor!

Kırklareli / Pehlivanköy (Özel) -Günümüz teknoloji çağı tamam, artık çocukların ellerin de bile paha biçilmez telefonlar, neredeyse bir statü göstergesi  salgını halini almış, Kitap, Defter,kalem neredeyse lisanımızdan çıkmışken Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesi'n de her yıl gelenekselleşen bir şenlik yapılıyor. "Pavli Kitap okuma Şöleni".İlçe de yediden yetmişe herkes, Mehmetçik Parkı'n da buluşup, hep birlikte kitap okuyor.

 Pavli kitap okuma şenliği yürüyüşle başladı

Yüz yılı aşkın süredir devam eden panayırı ile bilinen Kırklareli’nin şirin ilçesi Pehlivanköy'de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü geçtiğimiz yıllarda da düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği “Pavli Kitap Okuma Şöleni”nin bu sene üçüncüsünü gerçekleştirerek, güzel bir etkinlikle haklı olarak kendisinden söz ettirmeye başladı.

 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğün de gerçekleştirilen "Pavli Kitap Okuma Şöleni" ilçe merkezin de bulunan Mehmetçik Parkında gerçekleştirildi. Halk katılımının bu yıl önceki senelere göre çok daha fazla olduğu ve halkın neredeyse tamamına yakınının katıldığı şölene ayrıca İlçe Kaymakamı Serhat Doğan, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım ve ilçe de bulunan çeşitli kurumların amirleri ile yöneticileri de katıldılar.

 Pavli Kitap okuma şöleni, Pahlivanköy ilçe yöneticileri de katıldı

Görevliler şölen için hazırlıklara haftalar öncesinden başlandığı ve masal kahramanları kıyafeti giyen öğrenciler ile bando takımı etkinlikleri ile şölenin halka duyurulması sağlandı. İlçede öğrenciler arasında haftalar öncesinden kitap okuma yarışmaları yapıldığı şölen için şölen alanı okumaya yönelik pankartlar başta olmak üzere oldukça renkli bir şekil de hazırlandı. Kitap okuma şöleni İlçe Milli Eğitim Müdürü Necmettin Ayçiçek, günün anlam ve önemini ifade ederken;

“İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu şenliği gerçekleştirmemizdeki en büyük amaç ülkemizin bizce en büyük sıkıntılarından biri olan kitap okumama sorununa bir nebze dikkat çekebilmek ve gelecek nesillerimizin -burada bulunan yavrularımızın- okuma bilincini kazanabilmelerine katkı sağlayabilmek. Gelişmekten söz etmekteyiz ama maalesef okumuyoruz. Türkiye’de kitap satışları değerlendirildiğin de, kitap kendisine temel ihtiyaç listesin de ilk iki yüz de bile yer bulamamaktadır. Avrupa’ya yapmış olduğum geziler de gördüğüm en ilginç şeylerden biri de anne ve babaların çocukları ile birlikte kitap okumaları ve çocukların kitap okumayı anne ve babalarından görüp özenmeleridir. Bazen çocuklar kitap okumaktan sıkılsalar bile kitap okumak istemeseler bile aileler çocuklarına bu konuda tolerans vermeden kitap okumaya devam etmekte ve çocuklarının ilgisini çekebilmek için okuduklarını çocukları ile paylaşmaktalar. Çocukların ilk öğretmenleri anne ve babalarıdır ve çocuklar genel de ebeveynlerini kendilerine model almaktadırlar. Çocuklar anne ve babaların da ne görürlerse onları taklit ederler. Okuyan bir gelecek yetiştirebilmek için büyüklerimizin de okuması küçüklerimize örnek olması gerekmekte. Bizde bu noktadan hareketle okuma şölenimizi ilçemizin merkezinde bu güzel alanda gerçekleştirme ve halkımızın katılımını arttırmayı planladık. Bu coşkun kalabalıktan ve ilçemiz halkının teveccühünden dolayı halkımıza çok teşekkür ederim. Ayrıca başta Sayın Kaymakamımız Serhat Doğan’a, belediye başkanımız Hüseyin Açıkel’e ve ilçemizde bulunan kurum müdürlerine katılımları ve hassasiyetleri için çok teşekkür ederim. Güzel ve okuyan bir gelecek için hepimizin birlikte hareket etmesine ihtiyacımız var” dedi.

 Pehlivanköy halkı şölene yoğun ilgi gösterdi

" Pavli Kitap Okuma Şöleni" ilçe de yapılan okuma yarışmaların da en fazla kitap okuyan öğrencilere hediyelerinin verildiği mini bir ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere Pehlivanköy kaymakamı Serhat Doğan, Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel ve MEB İlçe Müdürü Necmettin Ayçiçek ödüllerini verdikten sonra vatandaşlar da, öğrencilerle birlikte kitap okumaya başladı.

 öğrenciler arasın da kitap okuma yarışması yapıldı

Yarım saat kitap okuma programının ardından katılımcılar ve halk “Okuma Şöleni Hatıra Köşesi”nde fotoğraf çektirdiler. Şölen de anasınıfı öğrencilerinin sene içerisin de yapmış olduğu el becerilerinin yer aldığı küçük bir sergi de ilçe halkına sergilendi. Ayrıca şölen de okuma bilmeyen anasınıfı öğrencilerine okumayı sevdirme düşüncesi ile masal köşesi oluşturulmuş. Bu köşe de pamuk prenses kıyafeti giymiş bir lise öğrencisi şölen boyunca minik öğrencilere masallar okudu. Şenlik, hem öğrencileri ve hem de vatandaşların bir sonraki şenlikte buluşma temennileri ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 00:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER