,

Tuz gölü, Dünya mirası oluyor

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Doğal Miras Alanı önerisini değerlendiren UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, öneriyi yerinde bularak Tuz Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi geçici aday listesine dahil etti.

Tuz gölü, Dünya mirası oluyor

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki girişimleri ile Tuz Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak listeye girdi. Bakanlık Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Doğal Miras Alanı önerisini değerlendiren UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, öneriyi yerinde bularak Tuz Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi geçici aday listesine dahil etti.
  
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler’e yapılan resmi başvuruda Tuz Gölü, Akyaka (Gökova) ve Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması talep edildi. Bakanlığın başvurusunu değerlendiren UNESCO Türkiye Sekretaryası, UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları Geçici Listesine teklif edilen 3 Özel Çevre Koruma Bölgesinden Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesini kabul etti.
  
 Tuz Gölü’nün UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne girmesi durumunda Türkiye’den ilk kez kültür varlıkları dışında, doğal bir alanın ilk kez  Dünya Mirası olması bekleniyor.
  
 TÜRKİYE-UNESCO İLİŞKİLERİ
  
 Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO  Birleşmiş Milletler tarafından 1946 yılında kurulmuş ve Türkiye, UNESCO’nun 20 kurucu üyesi arasında yer almıştır. Bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Alanı listesine Türkiye’den doğal alan aday olarak gösterilmemiş, geçici liste de dahil olmak üzere Türkiye’den Dünya Miras Alanları arasında  hiç bir doğal alanın yer almadığı belirtildi.
  
 UNESCO'nun 1972 yılında kabul ettiği Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine bağlı olarak oluşturulan Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi'nde 2010 yılında gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantısında kabul edilenlerle birlikte 936 miras alanı yer almaktadır. Bunlardan 725'i kültürel, 183 'ü doğal ve 28'i karma (doğal ve kültürel) miraslardır. Türkiye’nin bu listede 8'i kültürel, 2'si karma olmak üzere 10 miras alanı bulunduğu ifade ediliyor.
  
 Ayrıca, UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde 162 ülkenin 1509 mirası alanı yer almaktadır. Türkiye’nin ise bu listede ilki 1994 yılında sunulan ve son olarak 2012 yılında güncellenen şekliyle 36 kültürel, 2 karma olmak üzere toplam 38 miras alanı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Medea kxaradze
Medea kxaradze - 6 yıl Önce

Cok istiorum gurcice turkce yazmiş kuranin kitab .ben şuanda istambolda nasil .ulaşacaam da alacaim ?

SIRADAKİ HABER