,

Denizli'de 29 bitki türü

Denizli’ye bağlı Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, yöreye özgü 29 bitki türü tespit edildi. Bu türler içerisinde Türkiye’de ilk defa bu bölgede görülen 4 adet liken türü de var.  

Denizli'de 29 bitki türü

 Denizli’ye bağlı Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, yöreye özgü 29 bitki türü tespit edildi. Bu türler içerisinde Türkiye’de ilk defa bu bölgede görülen 4 adet liken türü de var.

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesinde bitki ve hayvan türleri tespit etti. 15 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden biri olan Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, yürütülen çalışmalar kapsamında 1500 bitki türünü inceleyen Bakanlık, 76 familyaya ait 316 cins, 587 tür ve tür altı bitki çeşidini kayıt altına aldı.
 
Ayrıca bölgede 23 amfibi ve sürüngen türü tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu türler içerisinde 4 adet kurbağa, 2 adet kaplumbağa, 9 adet kertenkele, 8 adet te yılan bulunduğunu açıkladı. Belirlenen bu türlerin yanında yapılan çalışmalar sonucu 33 farklı kuş çeşidi de belirlendi.
 
Bakanlık, yöreye özgü tespit edilen 29 bitki türü içinde, Türkiye’de ilk defa görülen 4 liken türünün de gözlendiğini ve bu likenlerin, Lecania sylvestris, Lecanora sambuci,  Opegrapha herbarum, Peltula patellata olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilir bir yaşamın oluşturulması için biyolojik tür tespit çalışmalarının ülke genelinde devam edeceğini söyledi.
 
-Liken Nedir?
 
Doğada kayaların, toprakların, ağaçların gövde ve dallarının üzerinde yaşayan, yosunlara benzeyen, köksüz, gövdesiz ve yapraksız olan bitki türüdür.

TÜRKİYE endemik Cenneti ÇIKTI

 

ÇEVRE VE ŞEHRİCİLİK BAKANLIĞI, MERSİN'DEKİ YAZ ÖRDEĞİNİ VE pasbaş PATKA'YI KORUMAYA ALDI

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli Tehdit Altında Olan ve Türkiye'de SADECE Göksu Deltası'nda bulunan Yaz Ördeği ve pasbaş ördeğini izlemeye küresel sorunları ele aldı. Bakanlık, met ördeklerin Üreme alanlarını ve yumurtalarını koruyacak.

 

Dünyada nadir bulunan Bitki ve hayvan Türleri Ile Dikkat Çeken Mersin'i, Bakanlık close by Takibe küresel sorunları ele aldı. Türkiye de SADECE Göksu Deltasındaki Akgöl'de Üreyen Yaz Ördeği (Marmaronetta angustirostris) ve pasbaş Patka'nın (Aythya nyroca) Üreme Alanları ve yumurtaları belirli periyotlarla izlenecek.

 

Bakanlık, Göksu Deltasında Yaptığı çalışmada, 10'u Türkiye'ye özgü Olmak Üzere 507 Bitki Turu ve 209 adet deniz Kaplumbağa yuvasını kayıt Altına küresel sorunları ele aldı. Ayşe yuvaların 185'nin Caretta caretta kaplumbağalarına, 24'nün de farkli türlere AIT oldugu Tespit ifade edildi.

 

Ülkemizin en Iyi korunmuş deltalarından Biri Olan Göksu Deltası, Avrupa Kıyı Koruma Birligi (EUCC) Tarafından Gerçekleştirilme, Doğa protection açısından Doğu Akdeniz kıyılarında bulunan en Önemli alanlardan biri.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER