,

Gölbaşı’n da bir gölcük!

İki küçük kız çocuğu, yağan yağmurla oluşmuş küçücük bir su birikintisinde oyun oynuyor. Onlar için belki de Koskocaman bir göl görünen bu su birikintisine taş atıyor, sıçrayan su ile hafif zıplıyor ve gülüşüp eğleniyorlar..

Gölbaşı’n da bir gölcük!

M.Kemal AYÇİÇEK- Ankara
 
İki küçük kız çocuğu, yağan yağmurla oluşmuş küçücük bir su birikintisinde oyun oynuyor. Onlar için belki de Koskocaman bir göl görünen bu su birikintisine taş atıyor, sıçrayan su ile hafif zıplıyor ve gülüşüp eğleniyorlar. İşte o heyecan ve mutlulukları dikkatimi çekiyor, onlara belli etmeden fotoğraflarını çekiyorum.

Kafamda oluşan ilk düşünce, “Şehir çocukları” nın yalnızlığı, doğadan uzak kalmışlığı, çocukluklarını bizler gibi doğa ile baş başa değil de sevimsiz beton yığınları arasında geçiriyor olmalarının çaresizliğini yazmaktı, zaten fotoğrafları da bu düşünce ile çektim. Oradaki o iki kız çocuğunun fotoğraflarının çekildiğini gören yine aynı konutlarda oturan yaşları daha büyük çocuklar da geldi, o gölcüğün kenarına.. Gölcük, Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Toki konutlarının olduğu mahalledeki çocuk parkında, tam da çocukların oyuncaklarının olduğu yerdi. Yağmur yağmış ve sürekli oyun alanı olduğu için diğer alanlara göre çukurlaşmış oyuncakların bulunduğu alan, su ile dolmuş ve çocukların da oyun alanı sular altında kalmıştı. O büyük olan çocuklar, su birikintisine rağmen oyun aletlerine tırmanırken, altta da su birikintisi olunca oyunları daha da riskli ama eğlenceli hal alıyor tabi. Ayrılıyorum oradan..

O fotoğraf çekilmesini gören birileri, o sırada her halde, Türkiye’de alışılmış  “Çocuklar çamur ve pislik içinde oynuyor” manşeti atılacağını düşüp, o çekilen fotoğrafların belediyenin aleyhine kullanılacağını haber vermiş olmalı ki, aradan yarım saat geçmeden, Gölbaşı Belediyesi’nin, Vidanjör ile 4-5 işçisi, Gölbaşı Toki evlerindeki o gölcüğün sularını temizliyor. Çocuklar, oyun parklarına kavuşuyor ama orada su dolu haliyle mi, yoksa sudan temizlenmiş haliyle mi o oyun parkındaki,  oyunlarından daha fazla zevk ve mutluluk alıyorlardı, işte orayı kestiremiyorum!
 Bizde o fotoğraflarla belki de daha haber bile yapmadan bir işe yaramış olmakla mutlu oluyoruz.

Gölbaşı Belediyesi yetkilileri bilselerdi ki o fotoğraflar, “Çocuklar çamur içinde” diye bir manşete konu olmayacaktı, acaba aynı duyarlılığı gösterirler miydi? Veya o fotoğraf çekilinceye kadar hem o belediyeyi arayıp,   fotoğraf çekildiğini ihbar eden vatandaş,  fotoğraf çekilmeden önce aynı duyarlılığını göstermiş miydi! Kim bilir?  
 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER