,

Liseli mucitler yarıştı

Türkiye’de bilimsel araştırmaların gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan ve bu yıl TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Sn. Cemil Çiçek’in katılımı ile başlayan “22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın sonuçları açıklandı. Türkiye’den fizik alanında TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi, kimya alanında Ankara Fen Lisesi ve biyoloji alanında TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık görüldüler.  Yarışmaya yurt dışından katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise fizik alanında Tayland, kimya alanında Slovenya, biyolojide İtalya temsilcisi öğrenciler jüri özel ödülüne sahip oldular.

Liseli mucitler yarıştı
İrem Demiroğlu/ İstanbul

MEF Eğitim Kurumları tarafından fen bilimleri alanındaki yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler belli oldu. Türkiye genelindeki okullardan 64 projenin, yurtdışından ise 26 projenin finale kaldığı yarışmanın ödül töreninde MEF Eğitim Kurumları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Arıkan, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti. 
 
Bugüne kadar yarışmaya katılarak başarılı olan projelerin birçoğunun Türk sanayisinde hayata geçirildiği “MEF Eğitim Kurumları 22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”na bu yıl Türkiye’den ve tüm dünyadan 1500 öğrenci, 806 proje ile başvurdu. Başvuran projelerden toplam 165 öğrencinin hazırladığı 90 proje ise sergilenmeye değer bulundu.
 
Çimentosuz beton üretiminden cam temizleme robotuna; yakıt tasarrufu sağlayan uçak tasarımından göz hastalıklarına tanı koyma kapasitesine sahip takip kamerasına kadar birçok konuda proje hazırlayan genç mucitler; nanoteknoloji, genetik, ekoloji gibi alanlardaki bilgi birikimleri ve çevre sorunlarına yönelik farkındalıkları ile takdir topladılar.
 
Söz konusu yarışmada bu yıl, yurtdışındaki ülkelerden gelen başvuru sayısının 2012 yılına oranla beş kat arttığı gözlemlendi. Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Dubai, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İtalya, Kanada, K.K.T.C., Kosova, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tayland, Türkmenistan ve Ukrayna olmak üzere toplam 25 ülkeden gelerek ülkelerini temsil etme onurunu yaşayan genç mucitler; yarışma süresince hem projelerini sergilediler hem de bilimin birleştirici ortamında İstanbul’u keşfetme imkanı buldular.
 
Yurtdışından yarışmaya katılan öğrenciler arasında yapılan değerlendirme sonucunda fizik dalında Tayland’dan Somtawin Witeadsuksa Huaymongkhon School, kimya dalında Slovenya’dan II. Gimnazija Maribor, biyoloji dalında ise İtalya’dan Istituto Superiore Vergani  Navarra okulları jüri özel ödülünü aldılar.
 
Yarışmada Birinci Olan Projeler
 
Fizik: El Yapımı Optik Cımbız (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)
 
Kimya: Coumarin Z Boyasının Floresan Yoğunluğunun Farklı Ortamlarda Analizi ve Karbon Nanotüple Etkileşiminin Floresan Verimine Etkisi (Ankara Fen Lisesi)
 
Biyoloji: Arıtılmış Atık Sudan Azot ve Fosforun Uzaklaştırılmasında ve Organik Gübre Üretiminde Farklı Mikroalg Türlerinin Verimliliklerinin Karşılaştırılması (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)
 
 
Fizik Ödüllerini Alan Projeler
 
Birincilik Ödülü: El Yapımı Optik Cımbız (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi)
 
İkincilik Ödülü: Günlük Hayatta Karşılaştığımız İki Problemin Modellenmesi ve Temel Fizik Yasaları ile Çözülmesi (İzmir Fen Lisesi)
 
Üçüncülük Ödülü: Sesin Değişken Sıvı Ortamlarındaki Hızının, Işığın Girişim Modeli Kullanılarak Hesaplanması (Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi)


 
 
Kimya Ödüllerini Alan Projeler
 
Birincilik Ödülü: Coumarin Z Boyasının Floresan Yoğunluğunun Farklı Ortamlarda Analizi ve Karbon Nanotüple Etkileşiminin Floresan Verimine Etkisi (Ankara Fen Lisesi)
 
İkincilik Ödülü: Denge Modifiye Atmosferde Paketleme Yöntemiyle Gıdaların Raf Ömrünü Uzatacak Doğal Zeolit Katkılı Polietilen Esaslı Kompozit Ambalaj Üretimi ve Karakterizasyonu (Kuleli Askeri Lisesi)
 
Üçüncülük Ödülü: Akrilik Asitin Farklı Alkollerde Dowex 50 Wx8-400 Katalizörü ile Esterleşmesi ve Optimum Koşulların Belirlenmesi (İzmir Fen Lisesi)
 
Biyoloji Ödüllerini Alan Projeler: 
 
Birincilik Ödülü: Arıtılmış Atık Sudan Azot ve Fosforun Uzaklaştırılmasında ve Organik Gübre Üretiminde Farklı Mikroalg Türlerinin Verimliliklerinin Karşılaştırılması (Tev İnanç Türkeş Özel Lisesi)
 
İkincilik Ödülü: İzmarit Ekstratının Heterocypris İncongruens (Ostracoda, Crustacea) Ve Cryptocoryne Crispatula (Araceae) Üzerine Etkileri (Bolu Fen Lisesi)
 
Üçüncülük Ödülü: Nsai Ağri Kesici İlaçların Mide Mukozasına Zarar Vermeyen Doğal Ağrı Kesiciler ile Birlikte Kullanımının Araştırılması (Özel Eyüboğlu Eğitim Kurumları)
 
 
Uluslararası Jüri Özel Ödülünü Alan Projeler
 
Fizik Jüri Özel Ödülü: Somtawin Witeadsuksa Huaymongkhon School, Tayland
 
Kimya Jüri Özel Ödülü: II. Gimnazija Maribor, Slovenya
 
Biyoloji Jüri Özel Ödülü: Istituto Superiore Vergani, Navarra, İtalya

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER