,

Her dört çocuktan biri yoksul!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlanan “Türkiye’de Her Dört Çocuktan Biri Yoksul” başlıklı araştırma notunu yayınlad

Her dört çocuktan biri yoksul!

 Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlanan “Türkiye’de Her Dört Çocuktan Biri Yoksul” başlıklı araştırmasında 4,6 milyon çocuk beslenme, ısınma ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı belirtildi.

Betam, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi ile Türkiye’deki çocukların yoksulluk durumunu mercek altına aldı. İki günde bir, et, tavuk ya da balık yiyemeyen, evin ısınma ihtiyacı yeterince karşılanmayan ve yeni giysiler alamayan hanelere mensup çocukların maddi yoksunluk çektiği belirtilen araştırmada Türkiye’de yaşayan her dört çocuktan birinin yoksul olduğu sonucuna varılıyor. TÜİK tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi verilerinin kullanıldığı araştırmada maddi yoksunluk çeken çocukları oranında 2006 yılından 2010 yılına bir iyileşme kaydedildiği ve bu süre zarfında tüm çocuklar içerisinde maddi yoksunluk çekenlerin oranının yüzde 34,7’den yüzde 24,4’e gerilediği belirtiliyor. Ancak 2010 yılı verileri, Türkiye’de  yaşayan 4,6 milyon çocuğun halen maddi yoksunluk çektiğine işaret ediyor. Türkiye’deki çocukların yüzde 40,3’ü ısınma ihtiyacını yeterli derecede karşılayamıyor, yüzde 40,8’i eskiyen giyeceklerini yenileyemiyor, her üç çocuktan ikisi, yani 12,5 milyon çocuk gün aşırı et, tavuk ya da balık tüketememiyor. 
Güneydoğu Anadolu’da yoksul çocuk sayısı 1 milyon 200 bin 

Bölgeler arasında çocuk yoksulluğu açısından derin farklılıklara dikkat çeken araştırma, çocuk yoksulluğunun Türkiye’nin batısından doğusuna gidildikçe daha vahim bir hale geldiğini ortaya koyuyor. Batı Anadolu ve Orta Anadolu çocuk yoksulluğunun en düşük olduğu bölgeler iken Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu, Orta Anadolu ve Batı Karadeniz’de çocuklar arasında maddi yoksunluk çekenlerin oranının Türkiye ortalamasının altında olduğu gözleniyor. Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde ise her üç çocuktan biri maddi yoksunluk içinde yaşıyor. 

Araştırmada, Türkiye’de çocuk yoksulluğunun açık ara ile en yaygın olduğu bölgenin Güneydoğu Anadolu olduğu vurgulanıyor. Bölgede yaşayan çocukların yüzde 42,1’i maddi yoksunluk çekiyor. Yani bölgede toplam 1 milyon 200 bin çocuk ne beslenme, ne ısınma ne de giyim ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

Betam araştırmacıları ciddi maddi yoksunluk koşullarında yetişen çocukların eğitim sürelerinin ve eğitim başarılarının olumsuz etkileneceğe dikkat çekiyor ve bu çocukların hayatlarının geri kalanında da gelir ve fırsat eşitsizliği gibi siyasal ve ahlaki sorunlarla karşılaşacaklarının altını çiziyor. Bu bakımdan yoksul çocuklara yönelik araştırmaların derinleştirilmesi ve etkili destek politikalarının acilen tasarlanması gerekiyor. 


Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 23:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER