,

Bir akvaryum hikayesi

General Ferhat Akat İlk Okulu. “Ne var, okul okuldur” demeyin, okul denince öyle sizin bizim zamanlarımızdaki okullardan değil bu okul, şimdi nice okul bitirmiş insanları bile yeniden “keşke öğrenci olabilsek” dedirtecek bir etkinlikle gündemde şimdilerde.

Bir akvaryum hikayesi

 Akın Çelik/ İstanbul

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi’ nde  bir okul  General Ferhat Akat İlk Okulu. “Ne var, okul okuldur” demeyin, okul denince öyle sizin bizim zamanlarımızdaki okullardan değil bu okul, şimdi nice okul bitirmiş insanları bile yeniden “keşke öğrenci olabilsek” dedirtecek bir etkinlikle gündemde şimdilerde.

Okul Müdürü Necmettin Ayçiçek, her zaman ki berberine gidiyor traş olmaya, berberlerde muhabbet gırladır, her konunun rahatça konuşulduğu yerdir berberler bilirsiniz. Aynı zaman da okul velilerinden de bu kuaför, Aykut Palabıyık.. Okul müdürü ile sıradan sohbetlerin de bir sırrını  paylaşıyor. İşte o sır, kayın validesinin evinde atıl durumda olan bir tonluk akvaryum! El birliği ile okula bağışlanan  o akvaryum çeşit çeşit balıklarla doldurulunca artık okula gitmek istemeyen öğrencileri de okula bağladı.

Öğrencilerin çekim merkezi haline gelen dev Akvaryum’ un hikayesini Okul Müdürü Necmettin Ayçiçek şöyle anlatıyor;

“Aynı zamanda velim de olan kuaförüm Aykut PALABIYIK genç bir arkadaş. Traş olurken ‘hocam okulda çok güzel işler yapıyorsunuz. az zamanda çok değişti okulun çehresi, veliler çok memnun’  derken ben de okulla ilgili hayallerimi paylaştım. kamera sistemi, z-kütüphane, geleneksel oyun çizgileri, derken bir de akvaryum olsa kocaman harika olurdu, Ama okul da para yok bunun için dedim, lükse girer. Ha eğitim ortamı için harika , çocuklara okulu daha çok sevdirir dedim. Aykut, “müdürüm” dedi, “senin aradığın bizim kayın validenin evinde. yeter ki okula istiyorum de .Bir tonluk özel yapım akvaryum var” dedi. Şaka ediyorsun dedim. ‘Valla hocam’ dedi. O zaman iyi olur aslında ve anlaştık.

 Beş kişi evden zor çıkardı akvaryumu. Akvaryumu koyacağımız yeri belirledik. Altına demir profillerden dolap ve mdf kaplama yaptırdık. Akvaryumcu eski bir öğrencim var Tuğberk ÇALIŞKAN. Tuğberk de heyecanla canla başla iç döşemelerini, bitkilerini taşlarını kumunu derken harika bir kompozisyon. Isıtıcısı, hava motoru, filtresi, otomatik yem kabı yemleri vs Tuğberk bizzat ilgilendi. Hasılı geceleri dahil olmak üzere akvaryumla yatıp kalktık desek yeridir. Değdi mi peki. Kesinlikle. İçine köpekbalıkları ve japon balıklarını koyduk öğrencilerdeki coşku heyecan bütün bunlara değdi. Okulda iki cazibe merkezi oluştu. Birisi Z-Kütüphane - açılışını sayın kaymakamımız Cemalettin YILMAZ yapmıştı- birisi de bir tonluk akvaryumumuz. Rehber öğretmenimiz de öğrenciler üzerinde bu iki unsurun müthiş olumlu etki yaptığını ifade etti. Okulu sevmeyen bir iki öğrenci vardı. O öğrencilerimiz de okula gelmek için can atar oldu. Akvaryumu izleyebilmek ve Z-Kütüphanede yer kapabilmek için öğrencilerimin koşturmaları müthiş haz veriyor. Bir de sınıflara diktiğimiz ıhlamur ağaçlarımız var çocukları mutlu eden. Sınıfta ağaç olur mu dedi birçoğu, olur olur dedik ve büyük saksılar da geçen yıl diktiğimiz ıhlamur fideleri sınıflarda uzamaya devam ediyor. Hayal etmek ve hayata geçirebilmek. Yüzleri gülen öğrenciler. Bir eğitimci daha ne istesin. Destek olan velilerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tabi başta Akvaryumu bize hediye eden Aykut arkadaşıma. Başka okullarda var mı olmalı mı sorusuna gelince bazı okullarda ufak tefek akvaryumlar var tabi. Ama bizim akvaryumun heyecan veren yönü kocaman boyutları. İçindeki köpekbalıkları. Pedagojik açıdan faydalarının olduğu şüphesiz. Ancak temel ihtiyaç değil tabi. Kısmet oldu gerçekleştirdik. Maliyet neredeyse sıfır yani. Tamamen velilerimizin desteğiyle ortaya çıktı”

General Ferhat Akat İlk Okulu öğrencileri, şimdi okula erken saatlerde gelip, akşam olunca da evlerine dönmek bile istemiyor, akvaryumda balıkları sahiplenen öğrenciler bile var ve balıkların her gün ne kadar büyüyüp büyümediğini kontrol edenlerden tutun, balık beslemek isteyenlere kadar her bir öğrencide ayrı bir heyecan oluştu. Okul devamsızlıklarında düşüş gözlenirken, bir tonluk Akvaryum, öğrenci ve öğretmenler için de pozitif bir enerji oluşturdu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER