,

Bakan Bayraktar, Van'da köy gezdi

Van'da denetimlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Konut yapımında zarar ettiğini belirten yükleniciye , “Kırımla aldın zarar ediyorum diyorsun, öyle bir şey yok almasaydın” karşılığını verdi.

Bakan Bayraktar, Van'da köy gezdi

Van Ferit Melen Havaalanı’nda Vali Vekili Hakan Alkan, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Merkeze bağlı Kurubaş köyüne giden Bakan Bayraktar, köyde, Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle yaptırılan ve bir süre önce evlerine taşınan Tatar ailesini ziyaret etti. Konut yapımında zarar ettiğini belirten yükleniciye Bayraktar, “Kırımla aldın zarar ediyorum diyorsun, öyle bir şey yok  almasaydın” karşılık verdi.

Aileye ev hediyesi vererek, yeni evlerinin hayırlı olması dileğinde bulunan Bakan Bayraktar, depremden sonra tamamlanan ilk afet konutu olması dolayısıyla kurdele kesti.Evi çok beğendiğini ifade eden Bakan Bayraktar, EYY modelinin avantajlarına değindi.Yapımı devam eden konutlarda denetimleri artıracaklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, EYY modelinin, iyi bir sistem olduğunu, depremzedelere ev yapımı için verilen paranın da artırılmasıyla daha iyi olacağını ifade etti.

Bakan Bayraktar, EYY modeliyle ev yaptıran vatandaşların, evlerini daha düşük fiyata tamamladığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu evleri biz yaptırdığımız zaman 100-120 bin liraya mal ediyoruz. Vatandaş yaptırdığı zaman aynı konutu 80-90 bin liraya mal ediyor. O yüzden Evini Yapana Yardım modelini geliştireceğiz. Bu sistemde vatandaşlara verilen para miktarını da artırmak için konuyu Başbakanımıza arz edeceğim. Bu sistem daha güzel ve vatandaş daha memnun.”

Önceki dönemlerde de bu tarz yapılan evler için vatandaşlara yardımda bulunulduğunu ancak evlerin kalitesiz olduğunu anımsatan Bakan Bayraktar, Tatar ailesinin yaptırdığı evin hem kullanışlı hem de güzel olduğunu kaydetti.Evdeki ziyaretin ardından aynı köyde kendi imkanlarıyla evini yaptıran Selahattin Direk’e ait evi de gezen Bakan Bayraktar, inşaatta incelemelerde bulunarak çalışmalarla ilgili işçilerden bilgi aldı.

Bakan Bayraktar, kentte geçen yıl yaşanan depremlerden sonra köylerde evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlar için inşa edilen köy konutlarını denetledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentte geçen yıl yaşanan depremlerden sonra köylerde evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlar için inşa edilen köy konutlarını denetledi.

Van''da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerde adeta haritadan silinen Alaköy ve Gedikbulak köylerinde, “Evini Yapana Yardım”(EYY) modeliyle yaptırılan konutları gezen Bakan Bayraktar, çalışmalarla ilgili müteahhit ve müşavir firma yetkililerinden bilgi aldı.İnşaatların, deprem yönetmenliğine uygun yapılması konusunda uyarıda bulunan Bakan Bayraktar, vatandaşların da sorunlarını dinledi.Bakan Bayraktar, bazı köylülerin, depremde evlerinin yıkılmasına rağmen hak sahibi olamadıklarını belirtmesi üzerine, bazı köylerde bu tür sıkıntıların bulunduğunu ifade ederek, bu durumdaki vatandaşların, isimlerini köy muhtarına yazdırmalarını istedi.Depremde evi yıkıldığı halde hak sahibi olamayan depremzedelerle ilgili yeni bir değerlendirme yapacaklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, vatandaşların mağduriyetini gidermek için gerekenin yapılacağını kaydetti.

Alaköy’de deprem konutu inşa eden bir yüklenici firma yetkilisinin, zarar ettiğini dile getirmesi üzerine Bakan Bayraktar, “Kırımla aldın, şimdi ‘zarar ediyorum’ diyorsun. Öyle bir şey yok. Almasaydın. İhaleye girip kazandın. Şimdi burada, kendi namusun bilip öyle çalışacaksın. Bu işi yaparsan vatandaş da kazanacak, devlet de kazanacak, senin de yüzün gülecek. Bu yörenin çocuğusun, vatanperversin. Artık zarar da etsen bu işi yapacaksın” dedi. Köydeki çocuklara da yakın ilgi gösteren Bakan Bayraktar, çocuklara harçlık ve oyuncak vererek buradan ayrıldı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER