,

Balıkçılık Çalıştayı Düzenlendi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) işbirliğinde gerçekleştirilen Norveç ve İsveç balıkçılık sektörü inceleme gezisinin ardından çalıştay düzenlendi.

Balıkçılık Çalıştayı Düzenlendi

 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) işbirliğinde gerçekleştirilen Norveç ve İsveç balıkçılık sektörü inceleme gezisinin ardından çalıştay düzenlendi.

Bölgedeki durumun değerlendirilmesi ve elde edilen bilgilerin yerel aktörlerle paylaşılması amacıyla TTSO’da düzenlenen ‘Balıkçılık Çalıştayı’nda sektör problemleri ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştay da bölgeye uygun yeni üretim ve pazarlama modellerinin temelleri atıldı. 
Çalıştaya, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı uzmanları, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nden hocalar ile balıkçılık birlikleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Çalıştayda konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu sektörde tarafların sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdiğini belirterek, “Bu çalışma ile burada belli bir noktaya ulaşılmıştır. Bundan sonraki adımlar önemli. Bize düşen görevde buradaki sonuçları ilgili kurumlara iletmektir ”dedi.
Sektör taraflarının balıkçılık sektörü nü kapsayan yeni projelerin hayata geçirmesi gerektiğini öneren Başkan Hacısalihoğlu, “Önemli olan bu projelerin ticarileşmesidir. Ticarileşmeyen projelerin yaşaması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Balıkçılık sektöründe, avlanmadan, üretime, üretimden tüketiciye kadar bütün aşamalarda verimliliğin ve iyi fiyatın oluşturulması gerektiğine işaret eden Başkan Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “Norveç’te balıkçılık sektöründe taban fiyat uygulaması var. Bunu örnek alabiliriz. Bizde halde de sorun var. Baştan sona bu zinciri alıp sonuna kadar gitmeli ve her aşamasını düzeltmeliyiz. Her aşamada detaya inmek zorundayız. Bu doğa ve çevre hepimizin. Enerji kaynaklarımızda. Ama bozmadan kaynaklarımızdan yararlanmanın yöntemini bulmalıyız. Bu çalıştay ile sadece Doğu Karadeniz’e değil bütün Türkiye’ye balıkçılık sektörünü iyileştirmeyi hedeflemeliyiz.”

NORVEÇ BALIKÇILIK SEKTÖRÜMÜZÜN ÖRNEK ALABİLECEĞİ BİR ÜLKEDİR 
Su Ürünleri Araştırma Merkezi Teknik Müdür Yardımcısı Muharrem Aksungur, Norveç’in balıkçılık sektöründe Türkiye’nin örnek alabileceğini belirtti. Yılda 3 milyon 400 bin ton balık üretimi gerçekleştiren bunun 1 milyon tonunu kültür balıkçılığı yöntemiyle elde ettiğini ifade etti.

Norveç’in balıkçılık sektörünü ve balık sektöründeki 12 bin balıkçısını korumak için Avrupa Birliği’ne girmediğini belirterek, “Bu başarıları bütün ülke genelinde balıkçılık sektöründe araştırma kurumlarının yaptığı tavsiye ve kararlara tümüyle uyulmasından kaynaklanmaktadır. Araştırma enstitüleri, üniversiteler ve siyasi kurumlar ile balıkçılık sektörü birbirleriyle çok uyumlu çalışmaktadırlar. ”dedi.

DÜNYA BALIK STOKLARI SINIRDA 
Dünya’da balık avcılığının yılda 90 milyon tonlara dayandığını ve sınıra yaklaşıldığını ifade eden Aksungur, özellikle kültür balıkçılığına yönelimin artığını, 10 milyon ton üretimden bugün 63 milyon ton kültür balıkçılığı üretimi yapıldığını aktardı.

Türkiye’de balık yetiştiriciliğinin yaklaşık 170 bin ton sevisinde bulunduğunu, kapasitenin 200 bin ton düzeyinde olduğunu belirten Aksungur, “ Türkiye’nin balık üretim kapasitesi 500 bin ton seviyelerindedir. Sektör yatırıma elverişlidir. ”diye konuştu.

Türkiye’de üretim ve pazarlamada ciddi sorunlar yaşandığını aktaran Aksungur, bu konulara çözüm getirilmesi amacıyla Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün yakın zamanda kurulduğuna değindi.

DOKA BALIKÇILIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ İÇİN ÇALIŞIYOR
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Stratejik Planlama ve Programlama Birim Başkanı Vahit Ketboğa’da balıkçılık sektörünün bölgede ağırlığının yüksek olduğunu belirterek sektörün gelişimine ajans olarak destek olmaya çalıştıklarını vurguladı. Ajansın sağladığı destekler kapsamında balıkçılık sektörünün de yararlanabileceği bir çalışma programı üzerinde durulduğunu söyledi. Bu amaçla balıkçılık sektörünün Norveç ve İsveç incelemesine destek sağlandığını anımsattı. Bu desteğin sektöre artarak devam edeceğini söyledi.


BALIKÇILAR SORUNLARINI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ ÇALIŞTAYDA GÜNDEME GETİRMEYE BAŞLADI 
Trabzon Avrupa İş Geliştirme Merkezi (Trabzon ABİGEM) Koordinatörü Yunus Emre Katrancı’nın yönetiminde süren ilk balıkçılık sektörü çalıştayının devam edeceğini söyledi. İlk toplantıda sektör taraflarını dinlendiğini sektörde ortak karar alma ve hareket etme bilincinin yerleştirilerek daha ekonomik bir yapıya kavuşulacağını söyledi.

Çalıştayda balıkçıların gündeme getirdiği güncel sorunlar ve çözüm önerileri ise genelde şu başlıklarda toplandı:

◦Balık avı sezonunun kısa bir zaman aralığına sıkışması 
◦En yüksek balık avının yapıldığı dönemlerde avlanan balıkların işlenme ve donmuş gıda gibi süreçlerde değerlendirilememesi, 
◦Balık avı ve kültür balıkçılığında dış pazara girilememesi, 
◦İç pazarda fiyat dengesizliklerin yaşanması, 
◦Kültür Balıkçılığında ihracata yönelik üretim yapılamaması, 
◦Deniz’de kafes balıkçılığı sisteminde kira başta olmak üzere ağır yaptırımların ve yasal yükümlülüklerin fazla olması, 
◦Mevzuatların özel sektörün gelişmesinin önündeki en büyük engeli oluşturması, 
◦Sektörde soğuk zincir kurulamaması, soğuk hava depolarının yetersizliği, 
◦Avlanan ve üretilen balığın çok kısa bir zaman aralığında tüketiciye pazarlanmasının getirdiği sorunlar, 
◦İhracata yönelik üretim ve avlanmanın geliştirilememesi, 
◦Taze balık tüketimi yanında işlenmiş ve donmuş balık tüketiminin de artırılması için toplumun bilinçlendirilmesi, 
◦Modern hal binalarından sektörün yoksun olması, 
◦Doğu Karadeniz’de hamsi balığının avlanma sezonunda fazlalığının kültür balıkçılığı için yeme dönüştürülmesi besin değerinin kaybına yol açıyor, 
◦Kooperatiflerin amaçları doğrultusunda çalışamaması, 
◦Balıkçılık sektörü dışından olanların sektöre etki edecek iş alanlarında yatırım ve ticaret olanağı sunulması, 
◦Balıkçı barınaklarının balıkçılık amaçları dışında kullanımının engellenmesi

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER