,

Gezginlerin Gözünden Samsun

Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Anadolu'nun savunulmasını planlamak amacı ile Atatürk'ün 19 Mayıs, 1919'da gelmesi ile Samsun, Türk İstiklal Savaşı'nın başladığı yer olma özelliği ile önemini her zaman korumuştur

Gezginlerin Gözünden Samsun

 SAMSUN Genel Bilgiler 

 Yüzölçümü : 9.579 kilometrekare , Nüfusu : 1.228.959 , İl Trafik Kodu : 55 
 Verimli Çarşamba ve Bafra Ovaları ile bu ovalara hayat veren Yeşilırmak ve Kızılırmak, Samsun'un belirgin coğrafi karakteristik özellikleridir. Bu ovalarda yetiştirilen tarımsal ürünler, bölgemizin ticari ve sınai varlığının da asıl etkenleridir. 

İlimizin 957.888 ha. toprak büyüklüğünün % 46.87 si tarım alanı olup, bu alanlarda başta tütün, buğday, pirinç, şekerpancarı, mısır, fındık, ayçiçeği, meyve ve sebze olmak üzere, çok çeşitli ürün yetiştirilmektedir. İlin tarımsal durumu nedeniyle, tarıma dayalı sanayinin teşviki ve geliştirilmesi gereklidir. 

Organize Sanayi Bölgesi büyük ölçüde tamamlanmış olup, Kavak ve Bafra Organize Sanayi Bölgelerinin bitirilme çalışmaları devam etmektedir. 
 
Her geçen yıl çeşitli bölüm ve fakültelerin eklenmesi ile gelişen Ondokuz Mayıs Üniversitesinin şu anki öğrenci sayısı 30,000’dur. Üniversitemiz Samsun’un kültür odağı ve gurur kaynağıdır. 
Coğrafi konumu itibariyle bölgenin merkezi durumunda bulunan ilimizde hemen hemen tüm kuruluşları bölge müdürlükleri yer almaktadır. 

Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Anadolu'nun savunulmasını planlamak amacı ile Atatürk'ün 19 Mayıs, 1919'da gelmesi ile Samsun, Türk İstiklal Savaşı'nın başladığı yer olma özelliği ile önemini her zaman korumuştur 
Samsun’un, Alaçam,Asarcık,Atakum,Ayvacık,Bafra,Çarşamba,Canik,Havza,Kavak,Ladik,19Mayıs,Salıpazarı,Tekkeköy,Terme,İlkadım,Vezirköprü,Yakakent olmak üzere 17 İlçesi vardır 


Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki iller Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Bayburt’un yanında Samsun’da Yayla şenlikleri yaygın değildir. Yayla şenliklerinin yoğunluklu olduğu iller, Doğu karadeniz’de bulunurken, Samsun’da daha çok alternatif Turizm etkinlikleri yaygındır. Yayla şenliği olarak Akdağ’da yapılan şenlikleri ile bazı ilçelerde gelişmekte olan şenlikler yapılmaya başlanmıştır.

 

Festival / Şenlik Adı : Akdağ Yayla Şenlikleri

Şehir : Samsun

YERİ VE TARİHİ : Ladik - Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Ladik Belediye Başkanlığı

TEL : (362) 771 30 30 ? 771 30 21

FAKS : 771 40 05

 

Samsun'da turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin, kumun, güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştrildiği alanları içiçe bulabilirsiniz.Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanan sahil bandı üzerinde çok güzel kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir. Yakakent Çamgölü mevkiinde çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler, masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle içiçe bir yaşamın sürdürüldüğü şirin bir kıyı kasabası olan Yakakent'de gün batımı ise gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi bir de tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinir. 

 Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı, flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir. 

 Deltada, 19 Mayıs ilçesi, yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir. 

 Samsun, termal turizm açısından da oldukça önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik kaplıcaları ikibin yıldan beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri turizm bakanlığınca "Termel Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir. Ladik'deki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları, organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya "GENÇLİK SUYU" adı verilir. Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. 

 Samsun'un yaylaları da diğer karadeniz yaylaları gibi; yeşili, temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsun'dan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır. yaylaların yolları aracınızla bile kolaylıkla gidebileceğiniz durumdadır. 

 Ladik-Akdağ yaylaları, Vezirköprü-Kunduz dağı yaylaları her mevsim farklı güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusuyla içiçe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanısıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılığı, motor gezileri, çim kayağı, yamaç paraşütü ve kampçılık için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak tesislerde önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir. 

 1997 Yılından itibaren Ladik-Akdağ yaylalarında Yayla şenlikleri de düzenlenmeye başlanmıştır. 

 Samsun doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri; M.Ö. 5000 yıllarından bu yana sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiş, Bafra ikiztepe ve bugün bile sularını, galerilerini, merdivenlerini, görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak Vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları, Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu kalesi görülmeye değerdir.

 

 Samsun'da Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Çarşamba'daki Göğçeli Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı, kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır. 

Coğrafya
Tarihçe
Nasıl Gidilir?
Gezginlerin Gözünden Samsun 
Ne Alınır?
Ne Yenir?
İlçeler 
Yapmadan Dönme 
Yerel Medya
Samsun Turizm amaçlı sportif faaliyet alanları
Turistik işletme belgeli tesisler

Samsun'da Turizm Altarnetifleri
Kuş Gözlemciliği 
Kızılırmak Deltası, Yörükler Beldesi, Galeriç Ormani (Subasar Orman), Bafra Deniz Feneri 

Oto Tırmanma 
Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi, Kocadag, Nebiyan Dagi 

Su Altı Dalış 
Derbent Barajı, Samsun Sahilleri, Atakum Sahili 

Kış Turizmi 
Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi, Kocadağ 


Dağcilik
Asarkale, Kapi Kaya Kalintisi, Kaya Mezarlari, Paflagonyasi Kaya Mezarlari, Akdag Yaylasi ve Kayak Merkezi 

Kongre Turizmi
Samsun'da Kongre Turizmi 

Mağara Turizmi
Tekkeköy Mağaralar 

Yamaç Paraşütü
Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi, Kocadaği 

Su Sporları
Kızılırmak Deltası, Kabaceviz Selaleleri, Yörükler Beldesi, Bafra Deniz Feneri, Derbent Baraji Yayla Turizmi
Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi, Kocadağ, Ladik Yaylaları, Nebiyan Dağı 

Saglik Turizmi
Aslanağzı-Kız gözü Kaplıcası / Büyük Hamam (Vakıf Hamamı), Küçük Hamam (Şifa Kaplıcası), Maarif Otel ve Hamamı , Hamamayağı Kaplıcaları, Ladik Ilıcası

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER