,

Karabük yayla şenlikleri

Sanayi kenti olan Karabük, ilçelerinin ayrı ayrı turizm değerlerinin yanı sıra, çevresindeki doğal güzellikleri ile büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ankara ve İstanbul gibi metropol kentlere yakınlığı büyük bir avantajdır. Son yıllarda dünya turizm talebi alternatif turizme yönelmiştir Karabük ve ilçelerinin

Karabük yayla şenlikleri

Karabük'teTurizm Aktiviteleri 

Sanayi kenti olan Karabük, ilçelerinin ayrı ayrı turizm değerlerinin yanı sıra, çevresindeki doğal güzellikleri ile büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ankara ve İstanbul gibi metropol kentlere yakınlığı büyük bir avantajdır. Son yıllarda dünya turizm talebi alternatif turizme yönelmiştir Karabük ve ilçelerinin her biri bu alanda turizm değerlerine sahiptir. .1994 yılında Dünya Mimari Miras listesine alınan Safranbolu, tarihi evleri ve kültürel değerleri ile kültür turizminin odağı haline gelmiştir.

Ülkemizin en güzel ormanlarına sahip Yenice ilçesi, Hadrianapolis kalıntılarına sahip Eskipazar, doğa zengini Ovacık ve Eflani ilçeleri Karabük’ün tüm ülke ve dünyaya adını duyurmasını sağlamıştır. İlimizin her alanında tarihi ve doğal güzellik açısından güzel görüntü elde edebilmek mümkündür. İl merkezindeki Bulak Köyünde bulunan “Bulak Mağarası” , Safranbolu’daki Hızar Mağarası Dünya Mağaralar literatürüne girmiş doğal yapılardır. İl ve İlçelerimizde bulunan Sorgun Yaylası, Avdan Yaylası, Boduroğlu Yaylası, Keltepe, Uluyayla, Sarıçiçek Yaylası... doğa sporları, atlı yürüyüşler, çadırlı kamp ve tırmanma için turizm çeşitliliğini sağlayan alternatiflerdir. 

  

◦Eko Turizm 

◦Safranbolu'da Turizm 

◦Yenice'de Turizm 

◦Eskipazar'da Turizm 

◦Eflani'de Turizm

Yerel Etkinlikler 

• Etkinlik Adı: 3 Nisan Karabük’ün Kuruluş Yıldönümü Etkinlik Tarihi: 3 Nisan Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Karabük Valiliği- KARDEMİR A.Ş Kısa Bilgi: 3 Nisan 1937 ‘de temeli atılan aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin ilk ağır sanayisi olan Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşu ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ün kuruluş yıldönümü olarak kutlanmaktadır.

• Etkinlik Adı: Aladağ Şenlikleri Etkinlik Tarihi: 3 Haziran Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Kar-Der (Karabüklüler Derneği) • Etkinlik Adı: Sanayi ve Ticaret Fuarı Etkinlik Tarihi: 04-08 Haziran Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Karabük Belediye Başkanlığı • Etkinlik Adı: Eskipazar Yayla Şenlikleri Etkinlik Tarihi: Temmuz 1. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Eskipazar İlçesi Hamzalar ve Kabaarmut Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği • Etkinlik Adı :Boduroğlu Yayla Şenlikleri Etkinlik Tarihi: Temmuz 1-4. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Ovacık Belediye Başkanlığı – Ovacık Kalkındırma ve Dayanışma Derneği • Etkinlik Adı : Bahattin Gaziyi Anma Günü (Dede Yaylası Şenlikleri) Etkinlik Tarihi: Temmuz 4. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Bahattin Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı • Etkinlik Adı : Zümrüt Yenice Göktepe Şenlikleri Etkinlik Tarihi: Ağustos 1. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Yenice Kaymakamlığı-Belediye Başkanlığı • Etkinlik Adı :Müzik ve Yağlı Güreş Festivali Etkinlik Tarihi: Ağustos 2. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Eskipazar Kaymakamlığı-Belediye Başkanlığı • Etkinlik Adı : Uluyayla Şenlikleri Etkinlik Tarihi: Ağustos 2. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Safranbolu- Eflani İlçeleri Ulu Yayla Orman Köylerini Kalkındırma ve Koruma Derneği • Etkinlik Adı : Altın Safran Belgesel Film Festivali Etkinlik Tarihi: Eylül’ün son haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Safranbolu Belediye Başkanlığı • Etkinlik Adı : Yortanpazarı Kültür Şenlikleri Etkinlik Tarihi: 20-21 Ekim Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Yortanpazarı Belediye Başkanlığı • Etkinlik Adı : Hindi Festivali Etkinlik Tarihi: Aralık 2. Haftası Düzenleyen Kişi yada Kuruluş: Eflani Kaymakamlığı-Belediye Başkanlığı 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2012, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER