,

Ve Erdoğan,Trabzon'un plakasını yazdı!

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 109. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu'nun İstanbul Milletvekili Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulması uygun görülmüştür.Trabzon'un plakasının yazıldığı 61. Hükümet'te Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

Ve Erdoğan,Trabzon'un plakasını yazdı!

Ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un plakasını yazdı

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Türkiye Cumhuriyeti'nin 61. Hükümetini kurmakla görevlendirildi. Böylece  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TC tarihinde  bir rekora da imza atarak aynı zamanda Trabzon'un plakası olan 61. Hükümeti kuracak olması ile Tarihe Trabzon'un plakasını yazan Başbakan olarak geçmiş oluyor.

İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. Hükümeti’nin  Bakanlar kurulu listesi;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni bakanlar kurulu listesini açıkladı; "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 109. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu’nun İstanbul Milletvekili Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulması uygun görülmüştür.61. Bakanlar Kurulu listesini takdim ediyorum. Başbakan yardımcıları 4 kişiden oluşuyor;

1-Başbakan: RECEP TAYYİP ERDOĞAN

2-Başbakan Yardımcısı: BÜLENT ARINÇ

3-Başbakan Yardımcısı: ALİ BABACAN

4-Başbakan Yardımcısı: BEŞİR ATALAY

5-Başbakan Yardımcısı: BEKİR BOZDAĞ

6-Adalet Bakanı: SADULLAH ERGİN

7-Milli Savunma Bakanı: İSMET YILMAZ

8- İçişleri Bakanı: İDRİS NAİM ŞAHİN

9-Dışişleri Bakanı: AHMET DAVUTOĞLU

10-Maliye Bakanı: MEHMET ŞİMŞEK

11-Milli Eğitim Bakanı: ÖMER DİNÇER

12-Kalkınma Bakanı: CEVDET YILMAZ

13-Ekonomi Bakanı: MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN

14-Sağlık Bakanı: RECEP AKDAĞ

15-Ulaştırma Bakanı: BİNALİ YILDIRIM

16-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: MEHMET MEHDİ EKER

17-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: FARUK ÇELİK

18-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: NİHAT ERGÜN

19-Gümrük ve Ticaret Bakanı: HAYATİ YAZICI

20-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: TANER YILDIZ

21-Kültür ve Turizm Bakanı: ERTUĞRUL GÜNAY

22-Çevre ve Şehircilik Bakanı: ERDOĞAN BAYRAKTAR

23-Orman ve Su İşleri Bakanı: VEYSEL EROĞLU

24-Avrupa Birliği Bakanı: EGEMEN BAĞIŞ

25-Gençlik ve Spor Bakanı: SUAT KILIÇ

26-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: FATMA ŞAHİN"

Trabzon’un plakasının yazıldığı 61. Hükümet’te Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.Rize Milletvekili Hayatı Yazıcı Gümrük ve Ticaret Bakanı ,Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin İçişleri Bakanı olurken,  Samsun milletvekili Suat kılıç ise yeni kabinenin Gençlik ve spor Bakanı oldu. 

Öte yandan Ordu'lu olan ve son seçimlerde İzmir'den Milletvekili olan Ertuğrul Günay Kültür ve Turizm Bakanı, Aslen Artvinli olan ve son seçimlerde Şanlıurfa'dan milletvekili olan Faruk Çelik'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yeni kabinede görev yapacak.

----  

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler katedildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve onyıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, itibarını yeniden kazanan Türk Lirası'ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde büyük artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler, bazı yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafından "Sessiz Devrim" olarak adlandırıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye'yi bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye'nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

( Recep Tayyip Erdoğan, 1997'de  Trabzon'a geldiğinde, dönemin belediye başkanı Asım Aykan ile Karadenizolay'ı ziyaret edip, şeref defterini imzalarken)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 Genel seçimlerinde AK PARTİ  Genel Başkanı olarak  yüzde 49,95  oy yüzdesi ile 21.466.356 seçmenin oyunu alarak TBMM’de 327 Milletvekilliği kazandı. BaşbakanRecep Tayyip  Erdoğan,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. Hükümetini kurmakla görevlendirildi. Böylece  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TC tarihinde  bir rekora da imza atarak aynı zamanda Trabzon’un plakası olan 61. Hükümeti kuracak olması ile Tarihe Trabzon’un plakasını yazan Başbakan olarak geçmiş oluyor.

Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Ailesi

26 Şubat 1954 tarihinde doğdu.

4 Temmuz 1978'de Emine Hanım ile evlendi.

Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye olmak üzere 4 çocuk sahibidir.

Eğitim Durumu

1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu

1973 yılında Istanbul İmam Hatip Lisesi

1981 yılında Marmara Üniv. İktisadi Ticari Bil. Fak.

Siyasi Kariyer

1976 yılında MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi.

1984 yılında Refah Partisi Beyoglu İlçe Başkanlığı'na seçildi.

1985 yılında Refah Partisi Istanbul İl Başkanlığı'na seçildi.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

2001 yılında AK PARTİ'yi kurdu ve Genel Başkanlığa seçildi.

15 Mart 2003 tarihinde T.C. Başbakanı oldu.

Başbakan Erdoğan, Trabzon'da belediye başkanlığı seçimini kaybedince üzülmüş ve annesi ile bu üzüntüsünü şöyle paylaşmıştı; 2004 yerel seçimleri dönemi ve  A.Hakan Coşkun'un yazısından, "

İşte Ahmet Hakan Coşkun'un yazısı, "Trabzon'u kaybettik üzgünüm anneciğim Başbakan annesiyle ne konuştu:.Başbakan Erdoğan, canlı yayında Kanal 7'den Akif Beki'nin sorularını yanıtlayacaktı. Yayın için hazırlık yapılırken cep telefonuyla bir görüşme yapıyordu. Başbakan, seçim gecesi zaferini annesiyle konuşuyordu. Hafiften bir Karadeniz aksanıyla konuşan Erdoğan, önce annesinin hatırını sordu, ardından da "seçim sonuçlarını görüyor musun?" diye sordu. Son derece sıcak bir ana-oğul konuşmasıydı bu.. Ve seçimle ilgili gece boyu duygularını gizlemeyi başaran Erdoğan, hem sevincini, hem de üzüntülerini, yani duygularını ilk kez annesiyle paylaştı.. Telefonda şöyle dedi: "Trabzon'u kaybediyoruz, görüyor musun anneciğim!" dedi..Annesinin tesellileriyle morali düzelen Erdoğan'ın, Trabzon'u kaybetmekten duyduğu üzüntü böylece ortaya çıktı.". 

---

Bir başka haber de 

30 Mart  tarihli İlkHaber'den , 2009'da "Trabzon'da, AKP'nin adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun belediye başkanlığı seçimini kazanması AKP'liler arasında büyük sevinç yarattı. AKP Trabzon teşkilatı Trabzon'daki başarıyı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'a hediye etti.

TENZİLE ANA TRABZON SANA ARMAĞAN

Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı'ndan istifa ederek AK Parti'nin Trabzon belediye başkan adayı olan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, CHP'nin adayı olan mevcut belediye başkanı Volkan Canalioğlu'nu resmi olmayan ilk sonuçlara göre yaklaşık 7 bin oy farkla geçerek Trabzon Belediye başkanlığını kazandı. AK Parti'nin Trabzon belediye başkanlığını kazanması partililer arasında büyük sevinç yaratırken, Trabzon'daki başarı Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'a hediye edildi. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun katıldığı televizyon yayınlarında, `Tenzile Ana, Trabzon sana armağan' yazılı bir kâğıt taşıyan bir partili de dikkat çekti.

TRABZON'U KAYBEDİYORUZ ANNECİĞİM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2004'te yapılan mahalli idareler seçimlerinde Trabzon'da CHP'nin önde gitmesi üzerine telefonla aradığı annesi Tenzile Erdoğan'a, 'Trabzon'u kaybediyoruz anneciğim'' diyerek üzüntüsünü dile getirmişti."


Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER