,

Karadeniz'i dizayn edecekler

MİR Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Aksu, karadeniz Bölgesine 15 Milyon Euro'luk bir yatırım yapmayı planladıklarını belirtirken, "Buraya yapacağımız yatırımın hem ülkemize hem bölgemize hem de Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere faydası olacaktır. Üzülerek söylüyorum ki Karadenize kıyısı olan ülkelerin altyapı ve kanalizasyon sorunları var"diyor.

Karadeniz'i dizayn edecekler

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin her yönden gelişmesi için proje üreten, üretilen projelere destek veren ve bu projelerin hayata geçirilmesi için kamu kurumları, ticaret odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürüten DOKA, bölgemize yatırımcı çekmek için çalışıyor. 

MİR Holding bünyesinde bulunan Dizayn Grup’u bölgemize yatırım yapması için davet eden DOKA, işletme için uygun yer arıyor. 

DOKA Yönetim Kurulu Başkanı Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ve DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, MİR Holding yetkilileri ile görüşüp, yatırımın yapılabileceği alanları birlikte incelediler. 

Vali Şahin, Dizayn Grup’un yapacağı yatırımın bölge ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bu yatırımla en az 100 vatandaşımız iş sahibi olacak. İleride ise bu sayı daha da artacak. Dizayn Grup’un bölgemize yapmayı düşündüğü yatırım, bölge istihdamına çok olumlu etki yapacaktır. Bizim kapımız bütün yatırımcılara açık, kendilerine her konuda yardımcı olmaya hazırız” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tarihi ve kültürüne paralel bir gelişimi sağlayabilmek için özellikle istihdam alanında ciddi adımlar atılması gerektiğini kaydeden DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, “Yatırımcıları Bölgemize çekmek için çalışıyoruz. Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerini içine alan DOKA Bölgesi, havaalanı, lojistik altyapısı ve coğrafi konumu itibariyle önemli bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Bölgemizin bu konumunu kullanarak yatırımcıyı buraya çekebilmenin arayışı içerisindeyiz. Bu anlamda MİR Holding’i yatırım yapmaları için bölgemize davet ettik. İnşallah bu yatırımı bölgemize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) kendilerini bölgeye davet ettiğini ve çok iyi yönlendirdiğini ifade eden MİR Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Aksu, “Bütün kalkınma ajansları böyle mi bilmiyorum ama DOKA bizi yatırımcı olarak, müşteri olarak gördü ve çok yakından ilgilendi. Sayın Giresun Valimize, Sayın Genel Sekreter Çetin beye teşekkür ediyoruz. Bu mantık, bu işleyiş Türkiye’nin yarınları için çok olumlu” dedi.  

Bölgeye 15 Milyon Euro’luk bir yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden Aksu, “Buraya yapacağımız yatırımın hem ülkemize hem bölgemize hem de Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere faydası olacaktır. Üzülerek söylüyorum ki Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin altyapı ve kanalizasyon sorunları var. Deniz deşarjı ile ilgili sıkıntıları var. Bu konuda hem ülkemizin hem de Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin ciddi eksiklikleri bulunuyor. Yapacağımız yatırımın bu sorunlara büyük oranda çözüm olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapmayı düşündükleri boru ve akışkan taşımacılığıyla ilgili yatırımın bölge ekonomisine sağlayacağı katkı dışında, sel ve su baskını gibi doğal afetleri önlemede de yararlı olacağını dile getiren Aksu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şehirler, yapacağımız yatırımın alternatif borularını ya yurt dışından getirmek zorunda yada en yakın olarak İstanbul’dan almak durumundadır. Buda nakliye anlamında çok ciddi maliyet getiriyor. Dolayısıyla şehirler bu altyapıyı yapmakta zorlanıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yapacağımız boru ve akışkan taşımacılıkla ilgili yatırımı hayata geçirmemiz halinde şehirlerin de alt yapısında rahatlama olacak ve bir nebze de olsa sel ve su baskını gibi doğal afetlerin önüne geçilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Genel Sekreter Çetin Oktay Kaldırım, DOKA Bünyesinde Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde oluşturdukları Yatırım Destek Ofisleri (YDO) ile yatırımcılara her konuda yardımcı olduklarını, bu ofislerin bölgemizde yatırım yapmak isteyen bütün yatırımcıların hizmetinde olduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER