,

Kuzu Bereketi

Baharın gelmesinin en önemli işaretlerinden biride koyunların kuzuya kavuşmasıyla açıklanır.

Kuzu Bereketi

Çobanlar'dan ilginç yorum! 

Artvin’nin Ardanuç ilçesi’nde koyunların kuzulara karışması, çobanların olduğu kadar yöre sakinlerinin de yüzünü güldürdü. Hem nasıl güldürmesin ki; koyunların bir çoğu bu yıl ikizer hatta üçüz doğum yaparak adeta bereket yılına işaret etmiş oluyorlar. Çobanlar, koyunların genelde tek yavru yaptıklarını ama bu yıl çoğunluğunun ikiz ve hatta üçüz doğum yapanların bile var olmasının, bu yılın bereket yılı olacağına sayıyorlar.

M. Kemal Ayçiçek - Artvin

Baharın gelmesinin en önemli işaretlerinden biride koyunların kuzuya kavuşmasıyla açıklanır. Karadeniz’in şirin illerinden Artvin’de  çobanlar,  genelde tek doğum yapan koyunların bu yıl genellikle ikiz kuzu verdiğini belirtirken bunun bu yıl için “bereket” yılı olacağı yorumunu yapıyorlar.

Artvin’in Ardanuç ilçesi’nde  yıllardır koyun çobanlığı ile geçimini sağlayan Fatih Çelik, sadece kendisinin koyunlarının değil bölgede bir çok sürü sahibinin koyunlarının bu yıl ikiz kuzu verdiğini belirtirken, “bu olayı büyüklerimiz berekete yorarlar. Koyunlar genelde tek yavru verir ama bu yıl hemen hemen tüm sürülerde ikiz bolluğu var, yani bir bereket ki sormayın. Bunun anlamı da bu yılın tarım ve hayvancılık açısından çok bereketli olacağı demektir. Biz büyüklerimizden öyle öğrendik” diyor.

Yem sıkıntısı ve bakım güçlüğü nedeniyle ikiz kuzulardan satış bile yaptıklarını ifade eden koyun çobanı Fatih Çelik, bazı koyunların üçüz doğum yaptığını, koyunun sütünün kuzulara yetmeyebileceğini bunun için de süt  bulabilecek kişilere kuzu satışı da yaptıklarını  söyluyor. Çelik, sürüde ikiz doğum yapan koyun sayısının tek doğum yapanlardan fazla olduğunu, bu bereketin sadece koyun sahiplerince değil yörede sevinç kaynağı olduğunu, hem kış mevsiminin bu yıl ağır seyretmesi ve hem de koyunların ikiz doğumlarının bu yılı bereketli yapacağını, bu inancın da moral kaynağı olduğunu vurguladı.


Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER