,

Bartın Yayla Şenlikleri takvimi

SunExpress, belirli iç hat uçuşlarında geçerli olacak ''Pazar Güneşi'' kampanyasında belirli iç hat uçuşlarında pazar günleri duyurularak satışa açılacak...

Bartın Yayla Şenlikleri takvimi

BARTIN TİYATRO FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ : Merkez - 27 Mart

DÜZENLEYEN KURULUŞ : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TEL : (378) 227 61 01

FAKS : 227 66 39

E-MAIL ADRESİ : info@bartinturizm.com

BARTIN KÜLTÜR, SANAT, TURİZM VE ÇİLEK FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ : Merkez - Mayıs 4.Haftası - Haziran 1.Haftası

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Bartın Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 227 10 25 – 227 02 29 – 227 49 70

FAKS : 227 40 13

E-MAIL ADRESİ : bartinbelediyesi@gmail.com 

KOZCAĞIZ ÇEVRE, KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ : Merkez - Temmuz 2.Haftası

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Kozcağız Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 233 10 07 

FAKS : 233 12 96

E-MAİL : kozcagiz.bel_5@hotmail.com

KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ : Kurucaşile – Temmuz 4.Haftası 

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Kurucaşile Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 518 11 58

FAKS : 518 18 91

E-MAİL : ysrbayraktar@hotmail.com

ULUS DOĞA FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ : Ulus - Ağustos 1. Haftası

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Ulus Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 416 10 15

FAKS : 416 14 92

E-MAIL ADRESİ : ulusbelediyesi@hotmail.com

İNKUMU YAZ ŞENLİĞİ 

YERİ VE TARİHİ : Merkez - Ağustos 2. Haftası

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Bartın Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 227 10 25 – 227 02 29 – 227 49 70

FAKS : 227 40 13

E-MAIL ADRESİ : bartinbelediyesi@gmail.com

BARTIN BELEDİYESİ KİTAP FUARI

YERİ VE TARİHİ : Merkez - Ekim 2.Haftası 

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Bartın Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 227 10 25 – 227 02 29 – 227 49 70

FAKS : 227 40 13

E-MAIL ADRESİ : bartiınbelediyesi@gmail.com

EL SANATLARI VE HEDİYELİK EŞYA FUARI

YERİ VE TARİHİ : Merkez - Aralık 4.Haftası 

DÜZENLEYEN KURULUŞ : Bartın Belediye Başkanlığı

TEL : (378) 227 10 25 – 227 02 29 – 227 49 70

FAKS : 227 40 13

E-MAIL ADRESİ : bartinbelediyesi@gmail.com

Genel 

Bartın, 3000 yıllık geçmişinden günümüze taşıdığı seçkin tarihi, kültürel ve folklorik değerleri ile olağanüstü güzellikler sergileyen doğal turizm kaynaklarıyla önemli bir cazibeye sahiptir.

Tarihi "Paphlagonia" bölgesindeki antik kentlerden Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz) Bartın sınırları içindedir. Antik değerlerin en fazla görüldüğü antik kent Amasra’dır. Günümüzde, Bartın turizminde ilk akla gelen; Kültür ve deniz turizmidir. Kültür turizminde; özellikle Amasra’daki antik varlıklar, Deniz turizminde ise; son yıllarda ilgi çeken ve yoğunluk yaşayan İnkumu, Amasra ve Çakraz önemli turistik değerlerdir. 

Bartın, halk kültürünün vazgeçilmez öğeleri açısından seçkin bir yere sahiptir. Yöre insanı, toplumsal değişimden etkilenmekle birlikte gelenek ve göreneklerini, halk oyunları ve müziğini, giyimini, el sanatlarını, mutfak kültürünü ve yöresel şiveyi günümüze taşımasını bilmiştir. Bu folklorik değerleri; dostluk ve sevecenlik, dayanışma, mizah ve eğlenceyle, kısaca; özgün yaşamıyla bütünleştirmiştir. Gelenek ve göreneklerin en çarpıcı örnekleri, Garıla Pazarı ile uzun yıllar anılarda yaşayıp dilden dile dolaşan Bartın düğünleri ve topluca kutlanan Dini Bayramlarda görülür. 

İnanışlar, gemi atması töreni, yöresel giyim-kuşam, el işlemeleri, telkırma, dokumacılık, ağaç oymacılığı ( çekicilik ), gemi yapımcılığı, taş sac yapımı, yöre mutfağı, yerel etkinlikler ve kutlama günleri gibi aktiviteler ve sosyal ögeler Bartın canlı kültür hayatının vazgeçilmez parçalarıdır. 

Kültür Turizmi

Amasra’da; Müze, Kale, Kuşkayası Yol Anıtı, Yeraltı Galerisi ve Kiliseler (Fatih Camii ve Sanat Evi) ile Roma Meclis Sarayı (Bedesten) kalıntıları,

Merkez ilçede; Aya Nikolas Kilisesi (Kültür Evi), Höyükler ile Osmanlı dönemi eserlerinden Camiler, Köprüler, Hanlar, Hamam ve Ahşap Bartın Evleri,

Kurucaşile’de; Kromna kenti kalıntıları olan Tekkeönü kalesi, Mahzen ve Galeri ile Yedikuyular,

Ayrıca; Folklorik değerler ve Yöre mutfağı, Geleneksel El Sanatlarından 400 yıllık bir geleneği yansıtan Ahşap Yat ve Tekne yapımcılığı, Amasra’da Ağaç işleri (Oymacılık- Süsleme) ve Merkezde Tel Kırma ürünleri.

Deniz Turizmi

İnkumu, Amasra ve Çakraz plajları,

Günübirlikçiler için; Kızılkum, Mugada, Hatipler, Güzelcehisar, Göçkün, Akkonak, Çambu, Karaman, Tekkeönü, Kurucaşile ve Kapısuyu plajları.

Doğa Turizmi

Küre Dağları Milli Parkı, Yaylalar (Uluyayla, Gezen ve Ardıç yaylaları), Gezi Alanları (Şelaleler ve Trekking Alanları), Gürcüoluk Mağarası, Güzelcehisar Lav Sütunları, Sportif Turizm Alanları

Kültürel ve Folklorik Değerler 

Bartın sınırları içindeki Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz) tarihi "Paphlagonia" bölgesindeki önemli antik kentlerdendir. Amasra, antik değerlerin en fazla görüldüğü kenttir.

Bartın merkezinde; Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi,700 civarında etnografik eser barındırmaktadır. Fırınlı Kalesi, Çeştepe Höyüğü, Manastırtepe Tümülüsü, Manastırtepe Nekropolu, Deveciler Tümülüsü, Sivritepe Tümülüsü, Durnuk Kaya Mezarları, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Kale kalıntıları, Halilbey, İbrahim Paşa, Hacı Mehmet, İkramiye ve Şadırvanlı Camileri, Eski Kilise (Kültür Evi), Taşhan ve Okurhan, Kemer ve Orduyeri Köprüleri, Şadırvan, Osmanlı Hamamı, Kütüphane Binası, İstiklal İlkokulu Binası, Belediye Binası ve Kırtepe Çeşmesi önemli tarihi değerlerdir 

Amasra ilçesinde; Ön Asya’da tek olan Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra Kalesi; giriş kapısı, sur ve teras duvarları ile toplam 12 adet kale burcu, Kale üzerindeki armalar, Kilise (Fatih Camii), Chapel (Kültür Evi), Yeraltı Galerileri, Oyma Mağaralar ve Bedesten kalıntıları, akropol ve nekropol, Boztepe Mahallesi ve Ada Kütlesi, Kaleiçi Mahallesi, Bedesten Mevkii, Tavşan Adası, Tekketepe Mevkii, Direklikaya, Küçük Liman Antik Rıhtım ve Nekropol Alanı, Sanat Evi (Küçük Kilise), Tavşan Adası, Manastır Kalıntısı, Boztepe Mabet Kalıntısı, Roma Dönemi Köprüsü ve Su Kemeri, Şehir Hamamı, Kaymakamlık Lojmanı ve Bahriye Mektebi (Müze Binası), antik kentin görünen yüzleridir. Tiyatro (5000 kişilik), Forum, Şeref yolu, Yeraltı Çarşısı, akropol ve nekropol gibi bölümler toprak altındadır.

Kurucaşile ilçesinde: Tekkeönü kalesi ve kale içindeki Hisarkale Mahzeni, Ulus ilçesinde; Hasandede Türbesi, Şimşirli Baba Camii ile Mirzaşah (Ağa Köyü), Karahasan ve Kırktepeler (Abdipaşa) Höyükleri ile Bartın Merkezi, Amasra ve Ulus’taki sivil mimari örneklerinden Bartın Evi (Tescilli konut) önemli tarihi değerlerdir.

Doğal Değerler 

Bartın, doğanın armağanı olağanüstü güzellikte ve zengin doğal değerlere sahiptir. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın “Dünyadaki 100, Ülkemizdeki 9 Sıcak Noktadan Birisi” olarak nitelendirdiği Küre Dağları Milli Parkı; kültürel ve folklorik özellikleri, büyüleyici doğal peyzaj, biyolojik çeşitlilik ve zengin yaban hayatı gibi görülmeğe değer öğeleri eşsiz bir manzara bütünlüğü içinde sergilemektedir.

İlimizde, birbirinden ilginç ekolojik değerler doğa turizminde birçok aktiviteye olanak sağlamaktadır. Görünümleri son derece güzel ve renkli doğal oluşumlarıyla Gürcüoluk Mağarası, 80 milyon yıllık doğal anıt niteliğindeki Güzelcehisar lav sütunları, doğa harikası yaylalar ile nitelikli peyzaj değerlere (şelale ve kanyonlar) sahip dağ ve doğa gezi alanları, doğa turizminde öne çıkmakta ve Bartın’ı bölgenin cazibe merkezi konumuna taşımaktadır. Ayrıca; yat ve suüstü sporlarına olanak sağlayan ırmak ile doğa sporları parkurları, foto safari ve kuş gözlemciliği gibi sportif aktiviteler, diğer önemli turizm faaliyetlerdir.Deniz turizmi içinde değerlendirilebilecek 59 km.lik kıyı kesiminde çoğu bakir olan plajlar; deniz- güneş-kum turizmi yanında yat ve su sporları için de önemli aktivite alanlarıdır. 

Değerlendirilebilir Kaynaklar

Kültür Turizmi: Tarihi Paphlagonia bölgesinde en eski yerleşim merkezlerinden olan ve özellikle ülke ölçeğinde köklü bir turizm geleneği bulunan Amasra‘da, turizmde yeterli düzeyde kullanılamayan mevcut kaynaklar ile henüz açığa çıkarılamayan zengin antik değerler; Bartın genelinde Osmanlı Evleri, El Sanatları (Ahşap Yat ve Tekne, Hediyelik Eşya, Tel Kırma vb.) ve diğer folklorik özellikler kültür turizminde değerlendirilebilecek kaynaklardır.

Deniz Turizmi: Bartın’ın olağanüstü güzellikler sergileyen kıyı kesiminde henüz bakir durumda bulunan ve günübirlik kullanıma açık plajların daha aktif kullanımına yönelik olarak sosyal donatı ihtiyaçlarının giderilmesi ve konaklama tesisleri yatırımlarının teşviki gerekmektedir. 

Irmak Turizmi: İlimizde Bartın ırmağı; gerek debisi ve akış hızı ve gerekse çevresindeki doğal peyzaj ile önemli bir kaynaktır. ALTINIRMAK- GÜMÜŞ DENİZ TURLARI’nın başlangıç noktası olup, su bisikleti ve sandal gezileri ile kürek yarışları gibi aktivitelere olanak sağlamaktadır.

Yayla Turizmi: Bartın‘da; Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylaları olağanüstü güzellikler sergilemektedir.

Kış Turizmi: Yayla turizminde değerlendirilebilecek Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylaları, aynı zamanda kış turizmi için de önemli bir potansiyeldir.

Dağ Ve Doğa Turizmi: Kastamonu - Bartın Küre Dağları Milli Parkı; doğal potansiyeliyle önemli bir cazibe merkezidir. Ayrıca ilimiz; şelale, kanyon ve birbirinden ilginç peyzaj değerleriyle beğenilen Gezi Alanlarına sahiptir.

Çadır Ve Karavan Turizmi: İlimizde, yaylalar ve bakir koyların bulunduğu sahil kesimi doğal güzellikler içinde Çadır ve Karavan Kampı için ideal ortamlar sunmaktadır.

Çiftlik Turizmi: İlin iç kesimlerinde ve özellikle yaylalara yakın alanlarda yer alan köyler, Çiftlik Turizmi yatırımları için ideal özellikler taşımaktadır.

Mağara Turizmi: İlimizde, varlığı bilinen yaklaşık 100 adet mağaradan birçoğu turizmde değerlendirilebilecek niteliktedir. Bu mağaralarla ilgili gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir. 

Av Turizmi: Bartın, Kara avcılığına uygun alanlarıyla beğenilmektedir.

Yat Turizmi: Bartın’da, Bartın ırmağı (Yalı mevkii), Amasra Antikliman ve Balıkçı Barınakları; yat turizminde değerlendirilebilecek özellikler taşımaktadır.

Kongre Turizmi: “Ülkemizde turizmin başladığı yer” olarak bilinen Amasra; son yıllarda Kongreler için Üniversitelerimizden yoğun talepler almaktadır. Bartın ve özellikle Amasra’da Kongre salonları ihtiyacı bulunmaktadır. İlimiz; kültürel ve doğal potansiyeliyle yaşadığı turizm hareketliliğini, yakın bir gelecekte bu tür organizasyonları gerçekleştirerek daha da artıracaktır.

Tescilli Kültürel ve Doğal Varlıklar 

Arkeolojik Sit Alanları.

Bartın Merkez İlçe:

◦Fırınlı Kalesi (Fırınlı Köyü)

◦Çeştepe Höyüğü (Çeştepe Köyü)

◦Karasu Höyüğü (Karasu Köyü)

◦Manastırtepe Tümülüsü 1. ve 3. derece (Akgöz ve Kocareis Köyleri - Durnuk Mevkii)

◦Durnuk Kaya Mezarları 1.derece (3 Adet) (Durnuk Mevkii)

◦Manastırtepe Nekropol Alanı 1. derece (Durnuk Mevkii)

◦Deveciler Tümülüsü 1. derece (Kayadibi Çavuş Köyü)

◦Sivritepe Tümülüsü (Kayadibi Köyü, Çavuş İlit Sivritepe Mevkii)

◦Güzelcehisar Suuçuran Mevkii 1. derece)

◦Arıt Kaya Odaları ve Su Sarnıcı (Ceneviz, M.S.13. yy. - Arıt Dağı üzerinde)

Amasra İlçesi:

◦Boztepe Ada Kütlesinin üst kısmı 1. derece

◦Boztepe Mahallesi, 3. derece

◦Kaleiçi Mahallesi, 3. derece

◦Bedesten Mevkii, 3. derece

◦Tavşan Adası 1. derece 

◦Tekketepe Mevkii 3. derece

◦Nekropol Alanı (T.T.K Lojmanları altı – Amasra Mezarlığı sınırına kadar) 3. derece

◦Direklikaya 3. derece

◦Küçük Liman Antik Rıhtım 2. derece

◦Belediye Lojmanlarının bulunduğu alan 2. derece

◦Günümüz Mezarlığı T.T.K. girişine kadar 2. derece

◦T.T.K. hizmet binalarının bulunduğu alan bedestene kadar 3. derece

 

Kentsel Sit Alanları

Bartın Kent merkezi: İtfaiye binasından Kemerköprüye kadar olan alan (Orta Mahalle, Kırtepe Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Kemerköprü Mahallesi).

Doğal Sit Alanları:

Bartın Merkez İlçe: Kent merkezi -Irmak kenarı boyunca ( iki kenardan 50’şer metre) 1. derece, Güzelcehisar Köyü Suuçuran Mevkii ile Güzelcehisar Burnu arasındaki kıyı bandı 1.derece

Amasra İlçesi: Tavşan Adası 1. Derece, Boztepe ada kütlesinin üst kısmı 1. Derece, Çakraz Göçkündemirci Köyü kıyı şeridi ve köy yerleşmesinin 1 km kuzeyinde Yalı Mevkiindeki koy 1. Derece, Çakraz Bozköy kıyı şeridi 1. Derece, Çakrazşeyhler Köyü kıyı şeridi 2. Derece, Gürcüoluk Mağarası

Ulus İlçesi: Ulukaya Köyü Ulukaya Şelalesi 1. Derece, Hasandede Türbesi çevresi 1. Derece

Taşınmaz Kültür Varlıkları (Tekyapı Ölçeğinde)

Bartın Merkez İlçe

Dinsel ve Kültürel Yapılar: Halilbey Cami (Yukarı), İbrahim Paşa Cami (Orta), Merkez Cami (Aşağı), Hacı Mehmet Camii, İkramiye Camii, Taş Han, Dervişoğlu Hanı (Okur Han), Eski Kilise (Kültür Evi), İlkokul Binası (İstiklal), Kütüphane Binası, Belediye Binası, Şadırvan, Hamam, Çeşme, Orduyeri Köprüsü, Kemer Köprü, Ulupıınar Değirmeni-Abdipaşa

Sivil Mimarlık Örnekleri: Bartın Merkez ilçe sınırları içinde 258 adet tescilli Ahşap konut bulunmaktadır.

Amasra İlçesi.

Askeri Yapılar: Sit kapsamındaki Askeri yapı, Amasra kalesidir. 

Boztepe Mahallesi Sormagir bölümünde; doğu, kuzeydoğu ve güney sur ve teras duvarları, duvar kalıntıları, 12 adet kale burcu,

Zindan Mahallesindeki Zindan bölümünde; kuzey sur duvarları, hisardibi, iç ve dış kale sur duvarları, duvar kalıntısı ve kapı ile dış kale surları üzerinde kale burcu.

Dinsel ve Kültürel Yapılar: Manastır Kalıntısı (Tavşan Adası), Mabet Kalıntısı (Boztepe Mahallesi), Kilise Yapı Kalıntısı (Boztepe Mah.), Kaymakamlık Lojmanı (Zindan Mahallesi), Fatih Camii (Eski Kilise- Zindan Mahallesi), Kültür ve Sanat Evi (Küçük Kilise- Kuledibi), Bahriye Mektebi (Müze Binası), Kemerli Yapı (Bartın Şosesi yakınında), Tiyatro Kalıntısı (Mezarlık içinde), Gymnasium (Bedesten), Roma Dönemi Köprüsü (Bedesten Mevkii), Roma Dönemi Su Kemeri (Cevizlik Vadisi), Kuşkayası Yol Anıtı (Askersuyu Mevkii), Şehir Hamamı (Kum Mah), Hamam (İskele Cad. Hamam Sk.) 

Sivil Mimarlık Örnekleri: Amasra ilçesinde 13 adet tescilli Ahşap ve Taş yapı bina bulunmaktadır.

Kurucaşile İlçesi.

Askeri, Dinsel ve Kültürel Yapılar: Tekkeönü Köyü, Ceneviz kalesi kalıntıları, Tekkeönü Köyü, kale içinden denize kadar uzanan dehliz ve kayakuyuları (7 adet)

Ulus İlçesi.

Sivil Mimarlık Örnekleri: Bartın’dakilerle eşzamanlı ve benzerlik taşıyan 12 adet tescilli Ahşap konut bulunmaktadır 

Kocagöz Konağı (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce Restorasyonuna başlanmış, 2007 yılında Restorasyonu tamamlanmak ve Etnografya Müzesi ve El Sanatları İşleme Merkezi olarak hizmete açılmak üzere Ulus Kaymakamlığı’na devredilmiştir.)

Dinsel ve Kültürel Yapılar: Hasandede Türbesi – Camii /Ulus-Merkez, Şimşirli Baba Camii, yanındaki Şimşirli Baba’nın mezarı, Tebrizli Şemseddin Efendinin mezarı ve Çeşmesi /Ulus-Kalecik köyü ( Tescil işlemleri sürmektedir.), Ulupınar Değirmeni (Yedi Ocaklı Değirmen)/Abdipaşa -Ulupınar Mahallesi.

Höyükler: Mirzaşah Höyüğü (Ağa Köyü- Mirzaşah Mahallesi, Karahasan Höyüğü (Karahasan Köyü), Kırktepeler Höyüğü (Abdipaşa Kırktepeler mevkii.

Kastamonu - Bartın Küre Dağları Milli Parkı.

Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde, Küre Dağları üzerinde yer alan Milli Park; Kastamonu ve Bartın illerinde, % 40’ı Bartın sınırları içinde olmak üzere “Tampon Zon”la birlikte toplam 117.787 ha. Alanı kapsamaktadır. 37.000 ha.lık bölümü yerleşim ve kullanıma açılmamış bakir alanlardır.

 Yerel Etkinlikler

Etkinlik Tarihi Yeri ve Düzenleyen 

Bartın Tiyatro Festivali 27 Mart/10 Nisan Merkez- Kültür ve Turizm Mdl. 

Gazi Günü 08 Nisan Merkez- Kültür ve Turizm Mdl. 

Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali Haziran’ın ilk Haftası Merkez- Belediye Başkanlığı 

Ahşap Tekne ve Yat Festivali 15/17 Temmuz Kurucaşile- Belediye Başkanlığı 

İnkumu Yaz Şenliği 

(Plaj Voleybolu) Ağustos’un ilk Haftası İnkumu/Bartın- Belediye Başkanlığı 

Ulus Doğa Festivali Ağustos’un ilk Haftası Ulus- Belediye Başkanlığı 

Bartın Kitap Fuarı 15/20 Kasım Merkez- Belediye Başkanlığı 

Kozcağız Çevre, Kültür ve Sanat Festivali Temmuz’un ilk Haftası Kozcağız- Kozcağız Belediye Başkanlığı 

El Emeği Göz Nuru 

Hediyelik Eşya Fuarı 24/27 Aralık Merkez- Belediye Başkanlığı 

Bartın, 700 yıllık Kilise binası, 100–300 yıllık camiler, köprüler, hanlar, hamamlar ve yakın tarihi özetleyen birer tabloyu andıran ahşap Bartın evleri, geleneksel Garıla Pazarı ve düğünleri, yüzyılların desenlerini gümüş pırıltılı ışıklarla yansıtan el sanatlarından telkırma, seçkin yöre mutfağı ve çilek festivali gibi tarihi, kültürel ve folklorik değerleri, deniz, ırmak, mağara, yayla ve av turizmine olanak sağlayan ilginç doğal değerleriyle beğenilir.

 

Konaklama olanakları (İldeki tesisler ve yatak kapasiteleri)

Tesis Türü Adedi Oda/Yatak 

Yatırım Belgeli 1 50 / 100 

Turizm İşletme Belgeli 6 269 / 578 

Yerel Yönetim Belgeli 68 970 / 2.418 

TOPLAM 75 1.289 / 3.096 

31.12.2008 

 

Konaklama Tesisleri Giriş ve Geceleme Sayıları 

İşletme, Yerel Yönetim Belgeli ve Ev Pansiyonları Konaklama Sayıları 

Yıl Giriş Geceleme 

Yabancı Yerli Toplam Yabancı Yerli Toplam 

2006  9.032 171.176 180.768 15.996 238.388 254.384 

2007 8.135 177.338 185.473 12.868 251.578 264.446 

2008 7.852 197.305 205.157 11.407 270.188 281.595 

31.12.2008 

Ev Pansiyonculuğu

Yer Adet Oda/ Yatak 

İnkumu 10 30 / 90 

Amasra 77 212 / 560 

Çakraz 5 45 / 50 

Toplam 92 287 / 700 

31.12.2008 

75 konaklama tesisinde 1.289 oda ve 3.096 yatak vardır. Ev pansiyonculuğu ile beraber yatak sayısı 3.796 olmaktadır. 2008 yılında 326 yabancı, 51.142 yerli olmak üzere 51.468 geceleme turist kaydı mevcuttur. Bu dönemde günübirlik gelen turist sayısı ise yaklaşık 35.616 kişidir. Merkezde 1 adet A ve 1 adet C grubu olmak üzere 2 seyahat acentesi hizmet vermektedir. 

 

Yerel Basın ve Yayın Kuruluşları

 

Gazeteler

Bartın il merkezinde; Bartın Ekspres Gazetesi, Bartın Gündem Gazetesi ve Bartın Halk Gazetesi günlük ve Bartın Gazetesi 10 günde bir yayımlanmaktadır. 

 

Televizyonlar

Bartın il merkezinde yerel yayın yapan bir adet Televizyon (BTV) kuruluşu bulunmaktadır.

 

Radyolar

Bartın Merkezinde; Bartın Best FM ve Radyo B olmak üzere 2 adet radyo istasyonu mevcut olup, yayınlarına devam etmektedir.

Not: Bilgiler, Bartın Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sitesinden alınmıştır. Fotoğraflar için Ferhat Göngör(Lazuri)'e teşekkür ederiz.

Kongre Turizmi 

“Ülkemizde turizmin başladığı yer” olarak bilinen Amasra; son yıllarda Kongreler için Üniversitelerimizden yoğun talepler almaktadır.Bartın ve özellikle Amasra; kültürel ve doğal potansiyeliyle yaşadığı turizm hareketliliğini, yakın bir gelecekte bu tür organizasyonları gerçekleştirerek daha da artıracaktır. 

Tur Olanakları

Bartın, Karadeniz bölgesinin batı bölümünde, Karadeniz ile Abant Gölü, Yedigöller, Ilgaz Dağı ve müze kenti Safranbolu’nun çevrelediği seçkin bir alanda yer almaktadır. Gerek bu konumu ve gerekse Kültür, deniz,doğa, dağ, yayla ve av turizmine olanak sağlayan oldukça zengin tarihi, arkeolojik, kültürel, folklorik ve doğal turizm potansiyeliyle bölgenin cazibe merkezi olma yolundadır. 

Bartın, ziyaretçilerine el değmemiş bu güzellikleri görme, arama, keşfetme ve yaşama olanaklarını sunarken, konumu itibariyle değişik yollardan geliş-dönüş seçeneği ile de daha çok turistik yöreyi tanıma şansı yaratmaktadır. 

Bartın’a düzenlenecek 5 günlük TUR’da neler görüp, yaşayabilirsiniz? 

Birinci Gün: Bartın merkezinde Taşhan, Şadırvan, Camiler ve Ebu Derda Türbesi, Kilise binası, köprüler, Yerel Mimari örneklerinden Bartın Evleri, Güzelcehisar’da Cenevizlilerden kalma Kale kalıntıları ile kıyı şeridindeki doğal güzellikler ve mağaralar gezilip görülebilir. Kızılkum, Moğada, İnkumu ve Güzelcehisar plajlarında serinlemek veya Şehir Hamamı’nda terlemek olasıdır. 

İkinci Gün: Amasra’da Müze, Amasra Kalesi, Bedesten, Cami ve Kilise, Osmanlı Hamamı, Antik Tiyatro kalıntıları, Akropal ve Necropal, Toprakaltı Galerileri, Kuşkayası Anıtı, doğa harikası Gürcüoluk Mağarası ile Amasra, Çakraz, Göçkün ve Akkonak Plajları çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri gezip görebilir, temiz ve ince kumlu plajlarda deniz, güneş ve doğanın tadına varabilirsiniz. 

Üçüncü Gün: Sarp kayaların denizle buluştuğu Kurucaşile, Tekkeönü ve Kapısuyu Plajlarında serinleyebilirsiniz. Ayrıca, plaj çevresindeki doğal güzellikler, Tekkeönü Kalesi kalıntıları, Hisarkale Mahzeni, Akkaya ve Kümes Perikayaları, Tekkeönü ve Kapısuyu Yat ve Balıkçı Teknelerinin yapıldığı Tersaneler gezilip görülebilir. Yine, Kraliçe Elizabeth 1. devrenin en ünlü İngiliz Gemicisi Sir Francis Drake’nin efsane gemisi Golden -Hind’in bir eşinin yapıldığı Tekkeönü ndeki tersanede bu gemilerden birisine veya yapımına rastlamanız olasıdır. 

Dördüncü Gün: Dağ, Yayla ve Av Turizmi açısından olaganüstü güzellikler sunan Uluyayla ve Ardıç Yaylasında doğa ile başbaşa kalabilir, yeşilin her tonunu ve çeşitli renkleri bir arada bulunduran, ıssız ormana kaplı ve yüksekliği 300-1400 M arasında değişen dağ ve tepelerde yürüyebilir, tırmanabilir ve avlanabilirsiniz. Ayrıca ; Ulukaya Şelalesini ve Ulukaya Mağarasını gezip görebilir, yayla havasını soluyup dinlenebilirsiniz. 

Beşinci Gün: Bu gününüzü sadece Küre Dağları Milli Parkı’na ayırmalısınız. 

 


Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2012, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER