,

Maradit cami, Sütlüoğlu'nu büyüledi

Haber 7 yazarları ikinci kez hahvaltıÇaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, Artvin'in Borçka ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Muratlı ( Maradit) Köyünde ki, 160 yıllık ahşap işlemeli tarihi Muratlı Camisini ziyaretinde adeta büyülendi.da bir araya geldi. Evlilik ve ilişki uzmanlarının çokluğu kahvaltının konusunu 'sağlıklı evlilik' yaptı.

Maradit cami, Sütlüoğlu'nu büyüledi

Haber ve Fotoğraflar; 

BAYRAM ALİ KAVALCI  - Artvin

 

Artvin’in, Borçka ilçesindeki Muratlı köyü Çaykur Çay Fabrikasında çeşitli incelemelerde bulunan, Çaykur Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İmdat SÜTLÜOĞLU, Artvin'in Borçka ilçesine  15 kilometre  uzaklıkta bulunan Muratlı ( Maradit) Köyünde ki, 160 yıllık tarihi Muratlı Camisini ziyaret etti. 1846 yılında yapılmış olan tarihi caminin geçmişiyle ilgili caminin İmam Hatibi Resul Kahraman’dan bilgiler alan, Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU,”Muratlıda bulunan yeni çay fabrikamıza çok yakın olan ve bence herkesin hayattayken görmesi gereken bu tarihi camimizi bu görevimden de önce, bu bölgeye yolum düştüğünde ziyaret eder, her ziyaretimde büyük bir hayranlıkla seyreder elle yapılmış oyma motifleri özenle incelerim. Her bölümü bir sanat eseri ve önemli anlamlar taşıyan motifleriyle göz nuru gibi bakılması, korunması ve yaşatılması gereken bir camimizdir. Cami imamı kardeşimiz bu tarihi camiyi tanıtma ve koruma noktasında kendisini çok iyi yetiştirmiş bir din görevlisi. Kendisini tebrik ediyorum.”dedi.

Tarihi Muratlı köyü camisi, 1846 yılında Reşitoğlu Aslan Usta tarafından inşa edilmiştir. Caminin minberi, Uzunhasan Zade Hüseyin Alemdar tarafından, mahfil katı Sağıroğlu Hüseyin ağa tarafından yapılmıştır. Caminin tümü ahşap ve gövdesi kaba kısmı kestane ağacından, süslemesi ceviz ağacından olup gövdesine monte edilmiştir. Giriş kapısı, Minber, Mihrap, Kürsü, Mahfil katının sütunları ve köşk çıkışı kısımları oymacılık ve kakmacılık süsleme sanatı ile doludur. Farklı olarak minberde elma, bıçak, gemi, kılıç, silah, arma, hilal, anahtar, mühür, lale ve altı kollu terazi mevcuttur. 1878 sonrasında yaşanan Rus işgali zamanında, iç mekanında bazı tahripler yapılmış ve bundan dolayı onarım görmüştür. Orijinal ahşap minaresi rüzgarla yıkıldığından, günümüzdeki minaresi 1979 yılında yeniden yapılmıştır. 


Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2012, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER