,

Araklı'yı seyretmek

Oturup turupun çimene, seyre koyulmak ister şüphesiz gurbet eldeki her gönül..

Araklı'yı seyretmek

Trabzon’un Araklı ilçesi’nden olan ve çoğu gurbette olanların rüyasıdır herhalde bir tepeden Araklı'yı seyretmek. Tıpkı burada oturan ve ilçeyi belki de uzaklardaki akrabaları adına da seyre koyulan genç kızlar gibi.   

Kimbilir, o seyirleri kaç kez tekrarladılar, günler ayları aylar yılları kovaladı da şu gurbete gidenlerin kesin dönüşleri bir türlü gerçekleşmedi. Almanya'da olanlar, buradaki yakınlarına, konu komşularına sohbetlerinde "bu sefer son, bir daha gelişimde temelli geleceğim, yeter artık, ömrümüz yaban ellerde geçti, babaocağında hiç olamadık" gibi bir dizi söz verir ama gider tekrar gelir ama bu tekerlemeye dönüşür yine de kesin dönüş yapamazlar!
 

Kolay değil tabi, yılların birikimlerini orada bırakmak, çok zor şartlarda tutundukları yabanelleri babaocağına tercih ederler mi yoksa, hepsi kuşkusuz hep "memleket özlemi" ile yanıp tutuşurken, yıl oluyor ki tatil için de olsa  gelemiyorlar. Ama belli ki uzaklarda Araklı'yı seyretmek, burada seyretmekten belki de daha zevkli ve çekici geliyordur onlara. bir nebze hasret birazcık özlemi gideriyorlardır belki de..(mka)

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER