,

Sarp Sınırında Türk-Gürcü Dostluğu

Türkiye ile Gürcistan arasında Hudut Komiserleri düzeyinde her yıl iki kez yapılan hudut görüşmelerinin ilki, Sarp Sınır Kapısı'nın Türk tarafında yapıldı.

Sarp Sınırında Türk-Gürcü Dostluğu

Türkiye ile Gürcistan arasında Hudut Komiserleri düzeyinde her yıl iki kez yapılan hudut görüşmelerinin ilki, Sarp Sınır Kapısı'nın Türk tarafında yapıldı. 

Görüşmelerde Türk heyetine Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Gürcistan heyetine Batum Bölgesi Hudut Komiseri Albay Devi Gogua başkanlık yaptı. Görüşmelerden Sarp Gümrük yerleşiminin de yeni baştan dizayn edilmesi benimsedi.

(Artvin-Hopa-sarp)-Görüşmelere ayrıca, Gürcistan heyetinden Batum Bölgesi Hudut Komiser yardımcıları Yarbay Emzar Kezevadze ve Yarbay Cemal Çitadze ile askeri eksperler, Türk heyetinden ise Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu, Hopa Kaymakamı Şahin Aslan, Borçka Kaymakamı Hüseyin Gökdemir, Şavşat Kaymakamı Serdar Kaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Birol Şimşek, Artvin 6. Hudut Tabur Komutanı Yarbay Nihat Kaptan ile İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre yer aldı. 

“DEVAM EDEN İŞBİRLİĞİMİZİ GELŞTİREREK DAHA DA ARTIRMA KARARI ALDIK”

Görüşmelerin ardından müşterek bir açıklama yapıldı. Vali Aydoğdu, yaptığı açıklamada, heyetler arasında, Sarp Sınır Kapısı'ndaki problemler ile sınırdan Türk ve Gürcü vatandaşların acil geçişlerinde meydana gelen sorunların çözümüne ilişkin önerilerin ele alındığını belirtti. 

Görüşmelerin dostça geçtiğini ifade eden Aydoğdu, ''Birçok konuda mutabık kalındı. Devam eden işbirliğimizi geliştirerek, daha da artırma kararı aldık'' dedi. 

Görüşmelerde Batum Havalimanı'nın açılması konusunun da dile getirildiğini ifade eden Aydoğdu, ''Nisan ayında Batum'dan dünyanın her yerine uçuşların başlayacağını umuyoruz. Bu havalimanının açılmasıyla her iki ülkenin dostluk ilişkileri daha da güçlenecek. Havalimanı, her iki ülkeye ticari ve turizm açısından büyük bir fayda sağlayacaktır'' diye konuştu. 

Muratlı bölgesinden yaya geçişleri için sınır kapısı açılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Aydoğdu, şöyle devam etti: ''Bu konudaki işbirliğini, karşılıklı anlayış çerçevesinde sürdüreceğiz. Gürcistan tarafına teşekkür ediyoruz. Onlar da bu konuya hassasiyet ve çok kolaylık gösteriyorlar. Önümüzdeki günlerde İl Özel İdaresine ait teknik ekibimiz yolun projesini yapacak ve projeyi Gürcistan tarafına ileteceğiz. Proje onaylanırsa, haziran veya temmuz ayında yaya geçişleri için Muratlı kapısının açılacağını umuyoruz.'' 

Sınır güvenliği konusunda hiçbir ciddi sorununun bulunmadığını ifade eden Aydoğdu, ''Zaman zaman balıkçılarımızın denizde sınırı tespit edememelerinden dolayı yanlışlıkla sınır ihlalleri olabiliyor. Bu ihlalleri konusunda, karşılıklı anlayış çerçevesinde balıkçılarımızı uyaracağız. Birbirimize karşılıklı haberler vererek, işbirliğimizi devam ettireceğiz. Bu konuda çok fazla büyütecek bir sorunumuz da yoktur'' diye konuştu. 

ALBAY DEVİ GOGUA:

Batum Bölgesi Hudut Komiseri Albay Devi Gogua da Batum Havalimanı'nın ortak kullanıma açılmasıyla, hem Türk halkı, hem de Gürcü halkının buradan faydalanacağını belirterek, ''Var olan dostluğun daha da ilerleyeceğinden eminim'' dedi. 

Görüşmenin verimli geçtiğini ifade eden Gogua, ''Sayın Valimizle çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Herhangi bir soru olursa, günün her saatinde karşılıklı konuşarak beraber çözüyoruz. İşbirliğimizin ilerleyeceğinden eminim'' dedi.

Görüşmelerin ardından iki heyet arasında yapılan protokol karşılıklı olarak imza altına alındı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2012, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER