,

Kurbanlıklar, Uruguay'dan

Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun ilk ithal canlı kasaplık hayvanları gelmiş oldu. Canlı büyükbaş hayvanlar, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'ndeki et ihtiyacını gidermiş olacak.

Kurbanlıklar, Uruguay'dan

  Bir süre önce EBK’nın(Et ve Balık Kurumu) , iç piyasada et fiyatlarını dengelemek için yaptığı  kasaplık canlı hayvan ithalatını kazanan firma Hijazi, en büyük üçüncü parti canlı hayvanı Uruguay’dan bu kez  gemi ile Trabzon’a  getirdi. Karadeniz ve Anadolu’nun ilk ithal canlı kasaplık hayvanları gelmiş oldu. Canlı büyükbaş hayvanlar, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki et ihtiyacını gidermiş olacak.

Daha önce Kasaplık hayvan ithalatı kapsamında Mersin'e 6 bin 200 ve Sakarya’ya da 9 bin canlı hayvan getiren Ürdünlü Hijazi firması, üçüncü parti olarak da  6 bin 200 büyükbaş hayvanı Gemi ile  Trabzon limanına getirdi. Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından düzenlenen  kasaplık sığır ithalatı  ihalesini kazanan firma Hijazi ve Ghosheh Ltd. Co. Firması, böylece son bir ayda  Uruguay’dan, Türkiye’ye  toplam 21 bin 400 büyük baş kasaplık hayvanı  getirmiş oldu.

 Hijazi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı İssam Hijazi, verdikleri teklifle karkas ağırlığının 3,65 dolara geldiğini, ihaleyi almaları halinde Uruguay'dan getirecekleri hayvanların 1 ay içinde Türkiye'de olacağını söylemişti.. Hayvanların yaşları 14-24 ay arasında, cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı en az  400 kilo en fazla da  750 kilo arasında değişiyor. Trabzon limanına getirilen hayvanlar, kamyonlarla bölgedeki et kombinelerine dağıtılmaya başlandı.

Et açığını kapatmak için  ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Yeni Zelanda, Avustralya, İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan, Yeni Zelanda ve Avusturalya’dan  Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkı kasaplık hayvan ithalatı yapılabiliyor.

EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, son ihalelerde karkas sığır etinin kilosunun 10 liraya kadar düştüğünü ifade etti.

 

 

 


Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER