,

Çevre felaketi canlı görüntüler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çevre felaketine Türkiye medyasının yeterince yer vermemesinden üzüntü duyduğunu twitter'da açıkladı. Meksika'da BP'ye ait Petrol platformundaki patlamanın ardından okyanusa sızan petrol, çevre felaketine yol açtı.

Çevre felaketi canlı görüntüler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, meksika'daki çevre felaketinin Türkiye Medyasında yeterince yer almamasından duyduğu üzüntüyü Twiitter paylaşım sitesindeki köşesinde açıkladı. Gül, "Fakat şimdi hayretle takip ediyorum ki Meksika Körfezi'ndeki büyük çevre faciası Türk medyasında yeteri kadar yer almıyor." dedi

Meksika'daki Petrol sızmasını canli izle Meksika Körfezinde ve bin 500 metre derinlikteki pekrol sızmasını önlemek yoğun uğraş veriliyor. 

 

Live video link from the ROV monitoring the damaged riser

 Meksika Körfezi’ndeki bir petrol platformunda geçen hafta meydana gelen patlama çevre felaketine dönüştü.

‘Deepwater Horizon’ adlı platform, patlamadan 36 saat sonra sulara gömülürken, enkazda başlayan sızıntı yüzünden Hong Kong kadar alan petrolle kaplandı. Günde bin varil petrolün sızdığı bölgede bin 500 kilometrekare alan petrolle kaplanmış durumda.

petrol tabakası Louısıana kıyılarında doğal yaşam için büyük tehdit oluşturuyor... Kaplumbağaların ardından yunuslar da ölmeye başladı. Bilimadamlarına göre,  yunusların petrolden nasıl etkilendiğini anlamak, petrolün insanlar üzerindeki olası etkilerinin de anlaşılmasını sağlayacak..

  

Uzmanlar bu konuda şunları söylüyor: " Biz bu suda yüzüyoruz, onlar da bu suda yüzüyor. Onların hayatta kalmak için bağımlı olduğu gıdalara biz de bağımlıyız. Onların başına geleni araştırmak bizim başımıza gelecekleri de anlamamızı sağlayacak."

 

ABD Başkan Obama, Beyaz Saray'da ,Perşembe günü yeni derin deniz petrol kuyuları sondaj üzerinde altı aylık bir yasağın uygulamaya başlayacağını belirtirken, hem de Virginia kıyısı açıklarındaki önerilen kira satış keşif sondaj ve Alaska kıyıları açıklarında yeni kira satış planlarının iptal edldiğini açıkladı.

BP ise, platformdaki sızmayi önlemek için yoğunlaştırılmış çamur basma işleminden umutlu olduklarını ve sızmanın önlenmesi için her türlü imkanın değerlendirildiğini ifade ediyorlar. link

  

Meksika'da Felaket sürüyor

30.Mayıs.2010-NTV-MSNBC - Meksika Körfezi'ndeki Deepwater Horizon petrol platformunda haftalar önce meydana gelen patlamadan sonra kimse bu boyutta bir çevre felaketinin yaşanacağını tahmin etmemişti.

Patlamanın ardından dev platform sulara gömülürken, her gün binlerce varil petrol denize akmaya başladı. Sızıntının durdurulması BP'ye fatura edildi ancak denenen her yöntem başarısızlığa uğradı.

ABD Başkanı Obama, iki gün önce felaketi yerinde görmek için Louisiana kıyılarına gitti. Hafta sonunu ailesiyle birlikte geçirmek için ise Chicago'ya geçen ABD lideri, BP'nin kuyunun tıkanarak ''öldürülmesi'' yönteminin başarısız olduğunun duyurmasının ardından burada açıklamalar yaptı.

Barack Obama, ülkenin en büyük çevre felaketine yol açan petrol sızıntısının durdurulması için uygulanan son yöntemin de başarısızlığa uğramasının çok üzücü olduğunu söyledi.

Obama, bu haberin, "yürek parçalayıcı olduğunu" ifade etti. Yöntemin uygulanmaya başlandığı sırada iyimser bilgiler aldıklarını belirten Obama, "Sonrasında bunun işe yaramadığı anlaşıldı" dedi.

Gelecek hafta başka bir yöntemin deneneceğini belirten Obama, daha önce hiç uygulanmamış  bu yöntemin riskli olduğunu da vurguladı.

Obama, çalışmalara refakat eden Tuğamiral Mary Landry'nin bugün BP'ye, yeni yöntemin uygulanması direktifi verdiğini belirtti.

Bu yöntemle petrolü yükseltici borunun kesilmesi ve üst tarafına bir kapağın monte edilmesiyle sızıntının durdurulması amaçlanıyor.

Yöntemin uygulanmasının birkaç günü bulacağını ve riskli olduğunu söyleyen Obama, buna karşın, sızıntının durması için, iki rahatlatma deliğinin açılmasına kadar mümkün olan en yoğun çabanın gösterilmeye devam edileceğini ifade etti.

Petrol yatağına bu rahatlatma deliklerinin açılmasıyla basıncın düşürülmesi ve sızıntının önlenmesi amaçlanıyor ancak bunun tamamlanmasının aylar alacağı belirtiliyor


Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER