,

Batum’un simgesiydi, şimdi satılıyor!

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bir dönemler başkanlık konukevi olan en görkemli binasına Gürcüce ve İngilizce olarak ”For Sale” (satılık) ilanları asıldı. Özellikle 5 Mayıs 2004’te Rusya’ya sığınan Başkan Aslan Abaşidze döneminde Devlet erkanı ve üst düzey ziyaretler de konukevi olarak kullanılan bina, Batum’a hakim bir tepe üzerinde bulunuyor. Eski Batum’un simgesi konumundaki binaya asılı afişlerle müşteri aranıyor.

Batum’un simgesiydi, şimdi satılıyor!

 M. Kemal AYÇİÇEK - Batum

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bir dönemler başkanlık konukevi olan en görkemli binasına Gürcüce ve İngilizce  olarak ”For Sale” (satılık) ilanları asıldı. Özellikle 5 Mayıs 2004’te Rusya’ya sığınan Başkan Aslan Abaşidze döneminde Devlet erkanı ve üst düzey ziyaretler de konukevi olarak kullanılan bina, Batum’a hakim bir tepe üzerinde bulunuyor. Eski Batum’un simgesi konumundaki binaya asılı afişlerle müşteri aranıyor.

batumun simgesiydi
Teleferikle Batum manzarasını seyrederken fotoğraflarda çekiyorum. Bu fotoğrafları çektiğim sırada teleferikle hemen yanından geçtiğim dev binanın, Gürcüce “Batumi” yazan Batum’a hakim tepede ve dikkat çekici boyuttaki bir afişle satışa çıkarıldığı duyuruluyordu. Önce fotoğraflarını çektim, hem çıkarken ve hem de inerken. Sonra dalıverdim bir an, 1995 yılına geri döndüm. O dönemler de Aslan Abaşidze, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti’nin önemli siyaset adamı ve Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkanlığını (1991-2004) yapıyordu. Abaşidze, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti aracılığı ile 15 gazeteciyi davet etmişti. Üç günlük bir basın gezisiydi ama öyle her yerde özgürce fotoğraf çekmek yasaktı! O gezinin son günü öğle yemeğimizi bu binada Abaşidze ile birlikte yemiştik. Yemek yediğimiz bu bina, o dönemler sadece Devlet protokolü ve konukları için hizmet veriyormuş!

Aslan Abaşidze, Acara özerk Cumhuriyeti başkanıydı
Teleferik’te tanıştığım ve Trabzon’da öğrenim gören Üniversite öğrencisi bir Batumlu gençle konuşurken satılık binanın ne olduğunu sordum. “Restoran’dı orası” dedi. Aynı kabinde bir de yaşlı Batumlu bir bayan vardı. Gence, Ona da sormasını istedim Binayı. Sordu. Yaşlı Acar kadın da, “Lokanta biliriz orayı” diye cevap verdi. Ama aldığım cevaplar, umduğum cevaplar değildi tabi! Yukarıya çıkınca teleferikten indiğimiz de yine bir Acaralı Batumlu bir kişi ile daha tanıştık. Ona da sordum binayı, o biraz daha yaşlı ve Türkçe bilen bir Batumluydu. Onun anlattığı kadarıyla da bina önceleri sağlık tesisi olarak kullanılmış ama önceleri Devlet misafirlerinin ağırlandığı ve herkesin gidemediği bir konukevi olduğu yönündeydi. Son dönemlerde Restoran olarak da hizmet vermiş sonunda da satışına karar verilmiş. Kaça satıldığı konusunda ise tabi bir fikrimiz yok. Fakat, Batum’un şimdi yapılan son yatırımlar, çok lüks konaklama yerleri ve turizm yatırımlarından sonra parlayan bir yıldız şehir haline dönüştüğünü gördükten sonra satışa çıkan binanın kaç liraya satılabileceğini tahmin etmek bile çok zor.
Eski Batumun gözde mekanıydı

Türkçe bilen Batumlu gençlere sorduğum bir diğer konuda Batum’da bir Osmanlı Müzesi’nin varlığı. Bunu her iki genç ve yaşlı o Acar bayan da bilmiyordu! Oysa Aslan Abaşidze, bizi dedesinden kalan bir müzeyi gezdirmiş ve biz de o müzeye hayran kalmıştık. Ama o Müze, bize Osmanlı Müzesi gibi gözükse de belki de Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı Aslan Abaşidze’nin ailesinin özel müzesi idi. Çünkü Aslan Abaşidze, Batum'un önde gelen ailelerinden Abaşidzelerin bir kolu olan Müslüman Acaralı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dedesi Memed Abaşidze, ünlü bir yazar ve 1918 - 1921 arasında Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesiydi. Ancak Stalin döneminde, 1937'de kurşuna dizilerek öldürüldü. Aslan Abaşidze'nin babası ise Gulag adalarında on yıl sürgün edildi.

Eski Batum’un simgesi durumunda olan Batum’un adının yazılı olduğu tepede yer alan ve tüm Batum’u kuşbakışı görebilmeyi sağlayan muhteşem manzaralı  bina, afişlerle duyurulan ilanlarla satışa çıkarılmış durumda. Afişler de Gürcüce ve İngilizce olarak “For Sale” (Satılık) yazıyor ve  almak isteyenler için de bir telefon numarası verilmiş. Gürcistan kodu ile (00995) aranması gereken telefon numarası şöyle: 591178675.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 07:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER