,

Yüce, DOKAP'a başkan oldu

Çaykur eski Genel müdürü Ekrem Yüce, Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği (DOKAP) başkanlığına getirildi.Yüce, Merkezi Giresun'da olacak başkanlık Giresun,Rize, Artvin,Bayburt, Gümüşhane,Trabzon,Ordu ve Samsun illerini kapsıyor.

Yüce, DOKAP'a başkan oldu

Bayram Ali Kavalcı/Rize

 Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(DOKAP)'na, Eski Çaykur Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem YÜCE getirildi. Bizzat Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla DOKAP’ın başına getirilen, Çaykur Eski Genel Müdürü Ekrem YÜCE’ bağlı Başkanlığın Genel Merkezi Giresun’da bulunacak. Yüce’ye bağlı başkanlık görevi şu illerden oluşuyor, Rize, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin illerini kapsamaktadır. 

 Çaykur Eski Genel Müdür ve Ç.Rizespor As Başkanı Ekrem Yüce’nin DOKAP Başkanlık görevinde, Bölge illerin kalkınmasının hızlandırılması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların proje ve faaliyetlerinin uyum ve bütünlük içinde yürütülmesini sağlayacak eylem planları hazırlamak, bunların uygulanmasını koordine etmek, izlemek ve değerlendirmek. Eylem planları kapsamındaki kamu yatırımlarının etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi için kurumlar arası koordinasyonu sağlamak. Eylem planlarının gerektirdiği yatırımlara ilişkin teklifleri ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde hazırlamak, öncelendirmek ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile Kalkınma Bakanlığına götürmek. Bu bölgedeki kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen yatırım projelerini izlemek ve değerlendirmek. Bölgedeki kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen yatırım projelerini izlemek ve değerlendirmek. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilmesi hâlinde, yatırım projelerinin geliştirilmesine yardımcı olmak, bu sürece gerektiğinde Kalkınma Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre malî ve teknik destek sağlamak. Bölge planlarının tamamlayıcılığını ve bütünlüğünü gözeterek, kalkınma ajanslarının ortak ve daha etkili çalışmalarına yardımcı olmak ve bu konularda görüş ve öneriler geliştirmek. Bölgelerinin gelişme potansiyeline, sorunlarına ve imkânlarına dair araştırma, etüt, proje ve incelemeler yapmak veya yaptırmak. Kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları için başta kurumsal kapasite ve beşeri kaynak konuları olmak üzere, Kalkınma Bakanlığının belirleyeceği usûl ve esaslara göre mevcut proje ve programlarla mükerrerlik oluşturmayacak yenilikçi destek programları tasarlamak ve uygulamak.” gibi önemli görevleri kapsamaktadır.

Türkiye genelinde 3 ayrı Başkanlıktan oluşan teşkilatın diğer başkanlıkları, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi ( Van, Tunceli, Muş, Malatya, Kars, İğdir, Hakkari, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan ve Merkezi Erzurum’dan oluşmaktadır.) ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ( Aksaray, Karaman, Niğde ve Merkezi Konya’dan) oluşmaktadır. 

Yüce, kimdir?

 

 Sakarya Vilayeti, Geyve İlçesi’nin Çengel Köyü’nde 1954 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Pamukova’da, lise öğrenimini Kırklareli Atatürk Lisesi ile Adapazarı İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür Teknik ve Makine Bölümünde Yüksek Mühendis olarak tamamladı. Kırklareli, Erzurum ve Adana gibi illerimizde Diyanet Teşkilatı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlarda devlet memurluğu ve idari görevlerde bulundu.

 

 ÇAY-KUR Araştırma Enstitüsü Teknoloji Kısım Müdürlüğü’nde Mühendislik, Karadeniz Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çay Eksperliği Bölümü’nde Okutmanlık yaptı. Bu görevine Rize Üniversitesi’nde de devam etti. Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. ÇAY-KUR Genel Müdürlüğü’nde ve özel sektörde, Mühendis, Kısım Müdürlüğü ve Fabrika Müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. Adapazarı Merkez Erenler Belediye Başkanlığı görevini yaptı.Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü [ÇAY-KUR] Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini 04.02.2003 tarihinden 10.03.2011 tarihine kadar yürüttü.

 

 KAMU-İŞ [Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası] Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini 15.11.2003 tarihinden 10.03.2011 tarihine kadar sürdürdü.Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yaptı.ÇAY-KUR Sosyal Dayanışma ve Kültür Vakfı Başkanlığı görevini 08.06.2003 tarihinden 10.03.2011 tarihine kadar yürüttü.Rize Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.Rize Üniversitesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.Ziraat Yüksek Mühendisi Ekrem Yüce evli ve 2 çocuk babasıdır. 


Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2013, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER