,

Türkiye - Gürcistan arasında pasaportlar kalktı

Türkiye'de daha önce KKTC Komşuları başta olmak üzere 59 ülkeyle vizeleri kaldıran Türkiye şimdi de Gürcistan'la pasaportları kaldırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, 31 Mayıs 2011 tarihi itibarı ile Gürcistan'dan pasaportsuz olarak Türkiye'ye geçerek uygulamayı birlikte başlattı.

Türkiye - Gürcistan  arasında  pasaportlar kalktı

(Özel)-Türkiye’de daha önce KKTC Komşuları başta olmak üzere 59 ülkeyle vizeleri kaldıran Türkiye şimdi de Gürcistan'la pasaportları kaldırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, 31 Mayıs 2011 tarihi itibarı ile Gürcistan'dan pasaportsuz olarak Türkiye’ye geçerek uygulamayı birlikte başlattı.

Türkiye'den Gürcistan'a, Gürcistan'dan Türkiye'ye gidiş gelişler pasaport yerine artık sadece nüfus cüzdanıyla yapılacak.Gürcistan’ın Sarpi Sınır Kapısı'nda modernizasyonun tamamlanması sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Başbakan Nika Gilauri ve iki ülke bakanları ile çok sayıda vatandaşında katıldığı tören için bir araya geldi. Sarpi Gümrük İdaresi'nin açılmasıyla iki ülke arasındaki pasaportsuz geçişler de her iki ülke liderlerinin aynı anda Gürcistan sınırından Türkiye’ye geçişleri ile resmen başlatılmış oldu..

Bu arada İstanbul, Konya, Kars, Samsun, Artvin, Ordu, Rize ve Trabzon'dan Gürcistan'da tutuklu bulunan Türklerin serbest bırakılması için, orada yakınları bulunan Gürcistan mağdurları Derneği üyeleri de Başbakana seslerini duyurdu. Dernek başkanı Nuriye Kaputoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuklu yakını otobüslerle eylem yapmak üzere geldikleri Sarp sınır kapısında, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları üzerine eylem yapmaktan vazgeçti. Dernek üyeleri, çalışmalar sonucu elde edilen neticelerden dolayı Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet bakanlığı ve bakanlık mensupları ile Tiflis Büyükelçiliği'ndeki Müsteşar Eser Tosun'a teşekkür etiiler. 

Başbakan Erdoğan, Hopa'daki miting sırasında Gürcistan devlet başkanı Mikheil Saakaşvili ile görüştüğünü,Gürcistan'da bağlı bulunan iki geminin hemen, artık bundan böyle de Türk gemilerinin rastgele Gürcistan'da bağlanmayacağı sözünü aldığını ifade ederken, Gürcistan'da tutuklu yakını olan Nurten Aygün adındaki bir bayanın, "ama başbakanım bizim ordahala tutuklu insanlarımız var" demesi üzerine Başbakan Erdoğan, "zaten 13 kişi serbest bırakıldı. geri kalanlarında serbest bırakılacağının sözünü aldım, yakında onlarda çıkar.merak etmeyin.çalışmalar devam ediyor" karşılığını verdi. Halen Gürcistan cezaevlerinde 70 Türk vatandaşının bulunduğu öğrenildi.

Şimdiye kadar Türkiye ile Vizesiz geçiş uygulaması yapan 59 ülke, Antigua, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Yemen, Rusya, Kuveyt ve Ukrayna” dan sonra şimdi de Gürcistan’la pasaportlu geçişleri de kaldırdı.Aynı uygulamanın tüm komşu ülkeleri de kapsaması bekleniyor. Gürcistan’a da tıpkı KKTC’ye olduğu gibi sadece nüfus cüzdanı ile geçilebiliyor.


Artık Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesin’de bulunan Sarp Sınır Kapısının Gürcistan tarafındaki Sarpi Gümrük kısmındaki modernizasyonun tamamlanmasıyla sık sık şikayetlere yol açan ve kilometrelerce kuyruk oluşturan TIR’ların geçişlerindeki problemler de ortadan kalkmış oldu. 

Na-mka

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER