,

Murgul'da Boğalar, Arenaya Çıktı

Onbeşincisi düzenlenen Murgul Özmal Kültür ve Sanat Festivali'nde seyirciler Artvin'in en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan boğa güreşleri...

Murgul'da Boğalar, Arenaya Çıktı


Onbeşincisi düzenlenen Murgul Özmal Kültür ve Sanat Festivali’nde seyirciler Artvin’in en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan boğa güreşleri ile coşarken düzenlenen “buzağı Güzellik Yarışması” büyük ilgi gördü. 

Mustafa ÇOBANKARA / ARTVİN  

Boğa güreşleri için 2007 sezonunun Yusufeli Sarıgöl’de start almasının ardından, boğalar bu kez de Murgul Özmal Köyündeki güreşlerde karşı karşıya geldiler. Murgul Özmal ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen organizasyona Rize, Murgul, Artvin Merkez ve Yusufeli’nden toplam 68 boğa katıldı. Boğalar birbirine üstünlük sağlamaya çalışırken zaman zaman arena dışına taşarak izleyicilere de zor anlar yaşattı. 

Deste, ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş olmak üzere boyun kalınlıklarına göre boğalar 6 kategoride güreştirildi. Havanın aşırı sıcak ve zeminin toprak olması nedeniyle boğalar toz duman içinde bir birlerine karşı üstünlük sağlamaya çalıştılar. Aşırı sıcak nedeniyle zaman zaman bazı boğa sahipleri boğalarını pet şişelerdeki suyla serinletmeye çalıştılar. 

6 kategoride yapılan güreşlerde boğa sahiplerine toplam 10 Bin YTL para ödülü dağıtıldı. Sabahın erken saatlerinde başlayan ve akşam geç saatlere kadar süren güreşlerde, Deste’de Oğuzhan Güney’in boğası, Ayak kategorisinde Kenan Kamuran’ın boğası, Küçük Ortada Naci Gündoğdu’nun boğası, Büyük Orta’da Berkay Gündoğdu’nun boğası, Başaltı’da Hilmi Lakerta’nın boğası birinci oldular. Rize Çamlıhemşin’den Rıdvan Kesecilerin boğası ise baş boğa olurken, sahibine de 3 bin YTL’lik para ödülü kazandırdı. Murgul Kaymakamı Halil Avşar’ın ev sahipliğini yaptığı güreşleri İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Birol Şimşek ve diğer daire amirleri ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi izledi. 

Buzağı Güzellerine Cumhuriyet Altını; Güreşlerin ardından arenayı bu kez buzağılar devraldı. Geleneksel hale gelen Özmal Köyü, 5’nci Buzağı Güzellik yarışmasında 20 buzağı Montofon, Simental ve Hoştayn kategorilerinde yarıştılar. Kategorilerinde birinci olan buzağı sahipleri cumhuriyet altını ile ödüllendirildi. Yarışmalarda, Montofon kategorisinde Erol Öztürk’ün buzağısı, Simental kategorisinde Bahri Demirci’nin buzağısı, Hoştayn kategorisinde ise Necmettin Aydın’ın buzağısı birinci seçildi. 


Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2012, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER