,

Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) Trabzon'da yapılacak

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) Türkiye'de yapılacak. Trabzon'da 11-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyona 50 ülkeden 5 bin sporcu katılacak. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda çok farklı bir konuma geldiğini belirterek, "Artık organizasyonları biz seçiyoruz. Her organizasyonu almıyoruz” dedi

Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) Trabzon'da yapılacak

 

TRABZON, OKUL SPORLARI OLİMPİYATLARI'NA HAZIRLANIYOR


-Dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonuna 50 ülkeden 5 bin sporcu katılacakGençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç;-"Artık organizasyonları biz seçiyoruz. Her organizasyonu almıyoruz”-"Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda artık çok farklı bir konumumuz var"

 

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) Türkiye'de yapılacak. Trabzon'da 11-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyona 50 ülkeden 5 bin sporcu katılacak. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda çok farklı bir konuma geldiğini belirterek, "Artık organizasyonları biz seçiyoruz. Her organizasyonu almıyoruz” dedi.

 
 Trabzon, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından 11 – 18 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan Okul Sporları Olimpiyatları’na (Gymnasiade) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. En büyük 3’üncü olimpiyat organizasyonu olarak nitelendirilen ve içerisinde Atletizm, Yüzme ve Jimnastik olmak üzere üç temel branşı barındıran Okul Sporları Olimpiyatları için yaklaşık 50 ülkeden 5 bine yakın sporcu Trabzon’a gelecek. Bu yıl 16’ncısı yapılacak olan Oyunlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yanı sıra Türkiye Okul Sporları Federasyonu, Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. “Tüm tesisler bakımları yapılarak oyunlar için hazır hale getirildi”

Okul Sporları Olimpiyatları için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı tesisler kullanılacak. Söğütlü Atletizm Stadyum’unun değiştirilecek pisti dışındaki tüm tesisler, bakım ve onarımları yapılarak oyunlar için hazır hale getirildi. 19 Mayıs Spor Salonu’nda Güreş, Söğütlü Atletizm Stadı’nda Atletizm, Yomra Spor Kompleksi’nde Jimnastik (Artistik), Hayri Gür Spor Salonu’nda Jimnastik (Aerobik, Ritmik), Fatih Eğitim Fakültesi Spor Salonu’nda Eskrim, Çok Amaçlı Spor Salonu’nda Judo, Ahmet Suat Özyazıcı Stadı’nda Okçuluk, Çok Amaçlı Spor Salonu’nda Karate, KTÜ Hasan Polat Spor Salonu’nda Satranç, Beşirli Tenis Kompleksi’nde Tenis, Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu Tesislerinde Yüzme müsabakaları yapılacak.“KYK Yurtları Olimpiyat Köyü olarak kullanılacak”

Dünyadaki gençler arasında barış, kardeşlik ve dostluk kurmak amacıyla 3 yılda bir düzenlenen Okul Sporları Olimpiyatları, son olarak 3 yıl önce Brezilya’da gerçekleştirildi. 38 Ülkeden 3428 sporcunun katıldığı Olimpiyatlara Ülkemiz 67 öğrenci sporcu ile temsil edildi. Sporcularımız; 1 altın, 5 gümüş, 5 bronz olmak üzere 11 madalya kazandı. Trabzon’da yapılacak olan Okul Sporları Olimpiyatlarına 50 ülkeden 5 bine yakın sporcunun katılması bekleniyor. Oyunlarda ülkemizden yaklaşık 250 sporcu mücadele edecek. Olimpiyat Köyü olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Doğu Karadeniz Öğrenci Yurdu ve Fuat Sezgin Öğrenci Yurdu kullanılacak.“Logoda martı, maskot olarak Anadolu parsı kullanılacak”

 

2016'nın logosunda Karadeniz'in dalgaları ile üzerinde olimpiyat renkleri bulunan martı yer alıyor. Maskot olarak ise Anadolu Parsı kullanılacak.-“Trabzon organizasyon düzenleme anlamında gücünü ispat etmiş bir şehirdir”Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzon şehrinin organizasyon düzenleme konusunda çok tecrübeli olduğunu belirterek “Trabzon gücünü ispat etmiş, güçlü spor altyapısıyla da bu tür organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapmış ve çok daha büyük organizasyonların altından kalkabilecek bir şehir olduğunu göstermiştir. 2007 yılındaki Karadeniz Oyunları, 2011’deki Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) ve 2014'teki ISF Hentbol Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Trabzon’un 11-18 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Gymnasiade’a da (Okul Sporları Olimpiyatları) en güzel şekilde ev sahipliği yapacağına inanıyorum” dedi.


hayrigur
-“Türkiye gerçekten bir organizasyon ülkesi olmuş durumda”

Gymnasiade’in dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç,  “Ülke ve sporcu katılım sayısına baktığınızda dünyada birinci sırada Olimpiyatlar, ikinci sırada Universiad, üçüncü sırada da Gymnasıade gelir. Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda bizim artık çok farklı bir durumumuz var. Türkiye gerçekten bir organizasyon ülkesi olmuş durumda. Artık organizasyonları biz seçiyoruz. Her organizasyonu almıyoruz. Ülkemize, sporumuza, vatandaşımıza katkı sağlayacak organizasyonlar içinde olmak için bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 03:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER