,

Balıkçı,"Deniz de hiç bir şey yok"

Soğuk hava, Rize'de balıkçıların yüzünü güldürmedi. Sıcak hava nedeniyle Türk karasularını terk eden hamsi, bölgede etkili olan soğuk havayla birlikte beklenen rağbeti göremedi.

Balıkçı,

Doğancan İlek /Rize

 Soğuk hava, Rize'de balıkçıların yüzünü güldürmedi. Sıcak hava nedeniyle Türk karasularını terk eden hamsi, bölgede etkili olan soğuk havayla birlikte beklenen rağbeti göremedi.

1 Eylül'de 'Vira Bismillah' deyip, avlanmaya çıkan balıkçılar sıcak hava nedeniyle palamut ve hamsiden umduğunu bulamamıştı. Hava sıcaklığının bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bölgeyi erken terk eden hamsinin kar yağışından sonra tekrar geri dönmesini beklerken rize'li balıkçılar umduğunu bulamadı.  Özellikle balıkçıların kuyu diye tabir ettiği derin sulardaki hamsilerin yüzeye doğru çıkmamasıyla ağlara takılmadığı belirtiliyor. Rize açıklarında yakalanan hamsilerin kilogramı tezgahlarda 7.5 TL ile 10 TL' den satılıyor. 

Rize'li Balıkçı Nazım Öksüz 'ün Yaptığı Açıklama Şöyle;

 

Sıçak Havalar Nedeniyle Palamut ve Hamsiden Rize'li Balıkçılar Umduğunu Bulamamıştı. Şimdi Kar Yağdı Hamsi Bolluğu Varmıdır ?

 

- "Denizde hiç birşey yok, deniz kurudu. balık diye birşey kalmadı yok yani. Şu anda az az çıkıyor durumumuz iyi değil " dedi.

 

Hamsi Fiyatları Şuanda ne Durumdadır ? 

 

- " Hamsi Fiyatları Şuanda 7.5 TL. ile 10 TL. arasında değişiyor."

 

Peki Kar Yağışından Dolayı Hamsi Fiyatlarında İniş Çıkış Olur mu ?

 

"Az önce söylediğim gibi hamsi bolluğunun kar ile hiç bir alakası yok. Denizde balık sıkıntı yani, % 80 'ini Gürcistan ve Rusya'dan geliyor. Bizim burada yerli hamsi sıkıntı. Yerli olarak hiç birşey kalmadı "

 

Çay Televizyonuna Yaptığınız Açıklamada bir zaman sonra denizde hamsi bulamayacağız demiştiniz. Bu risk Karadeniz' de hala devam ediyor mu ?

 

" Kesinlikle daha öncede söylediğim gibi hersene önceki seneyi aratıyor. Böyle giderse ve önlem almazsalar böyle devam edecek hatta daha kötü durumlarada gelecektir. " dedi.


Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2012, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER