,

Kıbrıs, Trabzon'a daha yakın olacak!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Trabzon Valisi A. Celil Öz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, KKTC Karadenizliler Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri A. Çetin Oktay, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Akgünler Turizm Genel müdürü Nusret Polat, TÜRSAB Doğu Karadeniz Başkan Yardımcısı Ufuk Dereli, Genel Sekreter Gökhan Usta, TÜRSAB Üyesi Acente temsilcileri ve Kıbrıs ve Trabzon’dan medya

Kıbrıs, Trabzon'a daha yakın olacak!

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Trabzon arasında direkt uçak seferleri tanıtım toplantısı Trabzon’da gerçekleştirildi.

 
Bir otelde düzenlenin tanıtım törenine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Trabzon Valisi A. Celil Öz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,  KKTC Karadenizliler Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri A. Çetin Oktay, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Akgünler Turizm Genel müdürü Nusret Polat, TÜRSAB Doğu Karadeniz Başkan Yardımcısı Ufuk Dereli, Genel Sekreter Gökhan Usta, TÜRSAB Üyesi Acente temsilcileri ve Kıbrıs ve Trabzon’dan medya üyeleri katıldı.
 
KKTC ULAŞTIRMA BAKANI DR. AHMET KAŞİF: BALIKÇI SANDALLARI İLE KURULAN GÖNÜL BAĞI HAVA ULAŞAMI İLE GELİŞECEK
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, anavatanda çok kısa sürede olsa böyle bir organizasyonda aranızda olmaktan büyük bir mutluluk duymakta olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, “Burada olmak benim için bir onur ve gurur vesilesidir. ”dedi.Ali Osman Ulusoy ve Dr. Ahmet Kaşif
 
Bakan Kaşif, Yıllardır ve belki de yaşı ilerlemiş olanların hatırlayabileceği, 1950’li yıllara gidildiği zaman anavatan ile yavru vatan arasındaki gönül bağının balıkçı sandalları ile sağlandığını hiç unutmamak gerektiğini söyledi. Kaşif, “ O dönemden gelip geçtik. Balıkçı sandallarından sonra özgürlük mücadelesi ve sonunda da 1974 mutlu barış harekâtı ile mücadelemiz taçlandı. Ve tabi ki 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan etmiş olduk. Bunlar anavatanın desteği ile oldu ve bundan sonra da anavatanın desteği ile daha ileriye doğru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı elbette yürüyecektir. ”dedi.
 
20 TEMMUZ DAN İTİBAREN ANTALYA’DAN TAŞINAN SU ADAYA HAYAT VERECEK
 
Gönül bağının artık su bağı ile taçlandığını anımsatan Bakan Kaşif, deniz bölümü tamamlanmak üzere olan proje büyük bir aksilik olmaz ise 20 Temmuz ’da Anavatan’dan yavru vatana suyun gelmiş olacağını kaydetti. Kaşif, “ Ondan sonra biliyorsunuz su hayat demektir. Suyla birlikte daha büyük bir canlılık ve daha büyük bir hayat ve ekonomik gelişmişlik başlayacaktır. ”şeklinde konuştu.
 
KARADENİZ’İ KIBRIS’A, KIBRISTA KARADENİZ’E TAŞINACAK
 
Göreve Eylül 2013 tarihinde geldiğini anımsatan Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, aynı görevi 1994 yılında da yapmış olduğunu belirterek, o zaman ki dönemde belirli sayıda uçak şirketi olduğunu, KKTC Hava Yolları bulunduğunu, ekonomik şartlar nedeniyle KKTC hava yollarının bu döneme kadar uçtuğunu dile getirdi. “ O zamanlar her hafta seferler yapılıyordu. KKTC Hava Yolları gidince Trabzon’a bağlantı hemen hemen durdu. Ben bugün bunu yaşadım. 1 saat 15 dakikalık yolu. 2 .5 saatte geldim. İki misli uçuş. Hem sağlık hem de maliyet. Onun için Kıbrıs Trabzon arasında direkt uçuşların başlaması Akgünler Turizmin genç direktörü Dimağ Çağıner’e hem de Borajet Hava yollarına teşekkür etmek istiyorum. Bu girişimi hayata geçirdiler ve inanıyorum ki bu seferler devamlı olacaktır. Sürekli olacaktır. Çünkü Karadeniz yöresinin sadece Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan nüfusu değil, buradan gelmek isteyen asker, öğrenci, yakınları da kolaylık sağlanmıştır. KKTC’de deniz ve kum ile beraber aynı zamanda tarih ve kültürel varlıklarda vardır. Trabzon’da da tarih ve kültürel değerler çok. Bunları karşılıklı gidiş gelişlerle daha çok tanıtacağız.. Karadeniz’e gelen turistlere Kıbrıs’ı anlatacağız. Kıbrıs’a gelenlere de Karadeniz’e anlatacağız. Bu şekilde birbirimizi etrafımıza anlatabilirsek bu uçakların kapasitesi zamanla yetersiz kalacaktır. Borajet Kuzey Kıbrıs’a ilk uçuşlarına başladığı zaman uçaklarınız yetersiz kalacak demiştim ve çok sürmedi altı ay gibi kısa bir sürede uçaklar doldu.. İnanıyorum ki Trabzon seferleri de çok dolacaktır. Yeni destinasyonlar da ilave edilecektir. Kuzey Kıbrıs’ta Karadeniz turları var. Ankara’ya geliniyor uçakla, oradan otobüsler ile buralara taşınıyor insanlar. Şimdi direkt uçuşlar ile Trabzon’a gelecekler. Bölgeye daha çok ve daha uzun süreli seyahat yapacaklardır. Aynı şey Trabzon’dan Kıbrıs’a olacaktır. Hem ticaret, hem turizm, hem de dünya ile bütünleşerek ”
 
TRABZON VALİSİ A.CELİL ÖZ: KIBRIS VE KARADENİZLİLER ARASINDAKİ BAĞ DİREKT UÇAK SEFERLERİ İLE GÜÇLENECEK
 
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’de yaptığı konuşmada, anavatan-yavru vatan,  kardeşliği, beraberliği, tarihi, ticareti, kültürü Kıbrıs ve Türkiye arasında bu birlikteliğin gönül beraberliğinin, ayni kökün ve bu birikimin çok önemini gösterdiğini ifade etti. Bu deyim yerine oturan ana vatan yavru vatan ve birbirimize olan saygı ve bu bağlar iki ülke arasında oluşacak su hattı ile beraber de bağlanmış olacağını kaydetti. Kıbrıs’ta 20 bin Karadenizlinin yaşaması bu bağın yaşaması ve daha da güçlenmesini gerektirdiğini dile getiren Öz,” Trabzonlular memleketlerini hiçbir zaman unutmaz. Bundan 100 yıl öncede olsa buradan ayrılan Trabzonlular memleketlerine yılda birkaç defa gelen bir kültüre sahiptir. Dolayısıyla Kıbrıs’taki Karadenizliler ve Trabzonluların da bu bağı oluşturmadaki zorlukları inşallah bu seferlerle aşılacaktır. Ve bu seferlerle beraber bu bağda daha da güçlenecektir. ”dedi.
 
TRABZON İÇİN KIBRIS ÖNEMLİ BİR TURİZM AÇILIMIDIR
 
Kıbrıs’ın Trabzonlular için bir turizm destinasyonu olduğunu kaydeden Öz, ayrıca Trabzon turizmi içinde Kıbrıs yeni bir kaynak olduğunu vurguladı.  Bu seferlerin bu nedenle çok önemli olduğunu anımsattı. Öz şöyle konuştu: “ Trabzon tarihten gelen ticaret merkezi, kültür turizmi, doğa turizmi, yayla turizmi ile taçlandırdığı zaman daha farklı bir açılım yakalamış durumdadır. Bu açılımın çok farklı kaynaklara ihtiyacı vardır. Bu açılıma bakıldığında Kıbrıs çok önemli bir açılım olacaktır. ”şeklinde konuştu.
 
2 milyon 700 bin turist sayısına Trabzon’un ulaştığı bilgisini veren Trabzon Valisi Abdil Celil Öz,  bu rakamların daha yukarıları çekilmesi için bu yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu kaydederek, “2 milyon 700 bin ziyaretçinin yaklaşık 750 bini yabancı ziyaretçidir. Ve bunu kalıcı hale getirmemiz gerekiyor. Hava alanımızın geçen yılkı yolcu sayısı iç ve dış hatlar ile beraber üç milyona yaklaştı. Bu da önemli bir rakamdır. Ve günlük 50-55 uçak seferlerine ulaştığımız dönemler var. Dolayısıyla bu süreci devam ettirmek için yeni açılımlara ihtiyacımız var. Bu işin maddi boyutu ancak gönül boyutu Kıbrıs ve Türkiye arasındaki bu bağın güçlendirilmesi boyutu Kıbrıs’taki Türklerin, Trabzonluların buraya ulaşması boyutu, bütün bu değerlendirilmelerin de üzerindedir. O anlamda bu seferlerin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bora jet Hava Yollarını ve Akgünler firmasını kutluyoruz. Bundan sonraki seferlerin de gelişmesi için başta Ticaret ve Sanayi Odalarımıza, hem de diğer odalarımıza, karşılıklı ziyaretler gerçekleştirecek olan, tür operatörlerimize ve basın mensuplarımıza önemli görevler düşecek. Kıbrıs ve Trabzon bu süreci en iyi şekilde sürdürecektir. ”
 
TTSO BAŞKANI M.SUAT HACISALİHOĞLU: TURİZMİN YANI SIRA TİRACERTTE GELİŞEÇEKTİRTTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Kıbrıslılar için bölgemiz, bölgemiz için de Kıbrıs turizmde birer tercih nedeni olacak
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da konuşmasında güzel bir olaya şahit olduklarını vurgulayarak Trabzon olarak birçok merkez ile birleşerek gerek turizmde gerekse ticarette işbirliği yapma arzusunda olduklarını kaydetti.  Uzun süreden beri durmuş olan Trabzon –Kıbrıs uçak seferlerinin yeniden başlamış olmasının gerçekten Trabzonluları gerçekten memnun ettiğini aktardı. “ bir yere ulaşım olmadan turizm ve ticaretin olamaz” sözleri ile konuşmasını sürdüren Hacısalihoğlu, “ Bunun için şehir olarak sürekli belirli destinasyonların açılmasına gayret ediyoruz. Bu doğrultuda Kıbrıs ile olan bu bağın kurulması, hemşerilerimizin Trabzon’a bölgemize kolay ulaşımları sağlanacaktır. Diğer taraftan orada olan öğrencilerimizin ulaşımları sağlanacaktır. Ayrıca Kıbrıs’ta öğrenim görecek öğrencilerimizin tercihlerine de kolaylık sağlayacaktır Kıbrıslılar için bölgemiz, bölgemiz için de Kıbrıs turizmde birer tercih nedeni olacaktır. Bizim ayağımız Kıbrıs’a alışıktır. İlk tercihin orası olacağını biliyoruz. Bu arada ticari ilişkilerin gelişmesi gerçekten bizleri fazlasıyla memnun edecektir. İş adamlarımızın ticari ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda şimdiden dikkatleri çekmek istiyorum.”
 
ADA SUYA KAVUŞTURULUYOR, TARIM VE TİCARETTE YENİ GELİŞMELER YAŞANACAK
 
Antalya’dan Kıbrıs’a gidecek olan su boru hattının da Kıbrıs’a bir can götürdüğünü anımsatan Hacısalihoğlu, ticaret ve tarım ile ilgili konularında şimdiden dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Başbakanımızın belirlediği tarihe projenin yetişeceğine inandığını vurguladı. Hacısalihoğlu,”KKTC Ulaştırma Bakanımız Ahmet Kaşif’in Kıbrıs Trabzon arasındaki uçuşların başlamasındaki çabasını takdirle karşılıyoruz.  Bu uçuşların dolu olarak uzun yıllar devam etmesini diliyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”
 
AKGÜNLER TURİZM KOORDİNATÖRÜ DİMAĞ ÇAĞINER: BİR HAYALİ KIBRIS TRABZON RİREKT SEFERLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
 
Düzenlenen törende yaptığı konuşmada Akgünler Turizm Koordinatörü Dimağ Çağıner Trabzon’a çok hayırlı bir iş geldiklerini belirtti. Uzun zamandır hayal edilen Trabzon-Kıbrıs direkt seferlerinin haftada bir kez karşılıklı olarak başlatmanın anonsunu yapmak üzere burada toplandıklarını söyledi. Çağıner, “Burada bulunmamız tesadüf değildir. Burada KKTC Ulaştırma Bakanımızın bizi teşvikleri ile (Trabzon’a mutlaka uçmanız lazım)  sözleri ile harekete geçtik. Bunun için Akgünler turizm olarak bu projeyi havayolu şirketleri ile paylaştık ve en sıcak bakan Borajet Havayolları oldu ve onlara da çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
İLK SEFER 11 TEMMUZ DA TÖRENLE BAŞLAYACAK
 
Akgünler Turizmin 1978 yılında kurulduğunu kaydeden Dimağ Çağıner her zaman misyonları üstlenen bir turizm acentesi olarak faaliyette bulunduğunu dile getirdi. Bugünde bu faaliyetlerin bir sonucu olarak Kıbrıs-Trabzon karşılıklı uçak seferlerinin tanıtımında bir arada olmaktan gurur duymakta olduklarını kaydetti. Çağıner şöyle konuştu:  “Bora Jet’in yeni dönem jet motorlu uçakları ile Allah kısmet ederse 11 Temmuz tarihinde seferlere başlayacağız. Bu seferlerin amacı Kıbrısla Karadeniz’i birbirine sıkı sıkıya bağlamaktır.” şeklinde konuştu.  Çağınher, “Aktarma uçuşların ne kadar zor olduğunu çok iyi bilmekteyiz. İnsan gideceği yere bir, iki, üç kez düşünerek gitmektedir. Hem maliyetli hem de fiziksel olarak yorucudur. Kıbrıs ta bilindiği üzere yirmi binin üzerinde Karadenizli, bunun 15 bini Trabzonlu olmak üzere vatandaşımız yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımızı ana vatanlarına ulaştırmak bizim vazifemiz. Bu seferler aynı zamanda Kıbrıs vatandaşlarını da kültür turizmi amacı ve her türlü ticari amaç ile Karadeniz’e ulaşabilecekleri bir kapı açıyoruz.  Bu seferlerin amacı çok büyüktür. İki toplumun birlikte neler yapabileceğini ticari ve her alanda gösterebileceği bir fırsat. Bu seferler Temmuz ayında başlıyor amacımız bütün kış boyunca sürekli seferler olarak devam etmesini sağlamaktır. Bu anlamda bizim elimizden geleni fazlasıyla yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ama sadece Akgünler ve Bora Jet’in elinden gelini yapmasıyla olacak bir işten bahsetmiyoruz. Ticaretin kalkınabilmesi ve kültürlerimizin birbirlerini daha iyi tanıyabilmesi ve iki vatanımızı birleştirebilmek için bu seferlere sizlerin de katkı koyması çok önemlidir. Bizler Kıbrıs’tan geldik. Hem Kıbrıs’ı hem Trabzon’u sizlere anlatmaya geldik. Trabzon’dan, Karadeniz’den gelecek olan dostlarımızı Kıbrıs’ta ağırlamaktan onur duyarız. Onlarda gelip bu güzel bölgeyi ilinizi, çevre illeri ve bölgeyi tatmak için bu fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz ki bu seferler süreklilik arz edebilsin. Sadece yaz aylarında değil yıl boyunca ilerleyen zamanlarda günlük seferlere düşebilecek şekilde devam etmesini düşünüyoruz. Biz Bora Jet ve Akgünler Turizm olarak bir iyi niyeti ortaya koyduk. Bu niyetin sonucunda umarım ki Karadeniz halkı, Trabzon halkı buna sahip çıkacak Kıbrıs halkının sahip çıkması için de bizler elimizden geleni yapacağız ve bu seferlerin başarıya ulaşmasını sağlayacağız. Umut ediyoruz ki bu yeni başlayacak olan seferlerimiz hem Trabzon için hem Kıbrıs için hayırlı olmasını diliyoruz. ”
 
KARADENİZLİLER DERNEĞİ BAŞKANI TURAN BÜYÜKYILMAZ: 20 BİN KARADENİZLİ MEMLEKETİNE DİREKT GELEBİLECEK
 Dr. Ahmet Kaşif, Trabzon Valisi A. Celil Öz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,  KKTC Karadenizliler Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri A. Çetin Oktay, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Akgünler Turizm Genel müdürü Nusret Polat
Bugün burada çok önemli bir gün yaşadıklarını ifade ederek başladığı konuşmasında Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, dört yıldır havayolu ile ilgili çok büyük sıkıntıları olduğunu, adada yaşayan Karadenizlilerin ve Trabzonluların her zaman gündeme getirilen bu sorunun çözülmesinden memnunluk duyduklarını kaydetti.  Büyükyılmaz, 1975 sonrasında 15 bin Trabzonlunun adaya göç ettiğini, ancak bu insanların Trabzon sevdasının hiç bitmediğini dile getirdi. Bu sorunun havayolu ile 15 Temmuz itibarıyla aşılmış olduğunu kaydetti. Ayrıca Kıbrıs halkının da Türkiye’ye olan yakınlığını herkesin çok iyi bildiğini ifade eden Büyükyılmaz, “ Yayla kültürünü ve bu güzellikleri Kıbrıs halkına göstermek Trabzonluların da görevidir. Bu bağların en iyi şekilde yürüyebilmesi içinde hem Trabzonluların hem Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türklerin bu hava yolunu ayakta tutabilmesi için düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Ben inanıyorum ki çok hayırlı bir gün geçiriyoruz. Adada yaşayan 20 bin Karadenizli olarak Akgünler turizme ve Bora jet hava yollarına teşekkür ediyoruz ve her zaman yanınızda olacağız. Kıbrıs Türk halkı ve Karadeniz halkıyla kucaklaşmanızı elimizden geldiği kadar sağlayacağız. Ve bir bütün olarak yolumuza devam edeceğiz. ”dedi.
 
BORAJET HAVAYOLLARI TİCARET MÜDÜRÜ ONUR AKGÜL: BİR MİLYON YOLCU 3 BİN İSTİHDAM SAĞLAR
 
Bora Jet Hava Yolları İcra Kurulu Üyesi Ticaret Başkanı Onur Akgül, ilk Kıbrıs’a uçak seferlerine başlattıklarında ziyarette bulunduğu KKTC Ulaştırma Bakanının kendisine ( Trabzon’a uçmayacaksanız hiç başlamayın) uyarısında bulunduğunu anımsatarak bugün bu sözlerini tuttuklarını ifade etti. Ve bugün bu uçuşlara başlanması için her şeyin hazırlandığını ve kendisine herkesin huzurunda teşekkür ettiğini bildirdi.
 
ŞEHİR SAHİP ÇIKMALI
 
Havacılık sektörünün zor bir sektör olduğunu ifade eden Akgül, yaklaşık 21.6 milyar dolar bir sektörden bahsedildiğini, ciddi bir istihdam bulunduğunu, yaklaşık ekstra her bir milyon yolcuda üç bin istihdam sağlanmış olduğunu kaydetti. Hepimizin elini taşın altına koymamız gereken bir sektör olduğunu vurgulayan Akgül, “ Biz Bora Jet olarak ilk Kıbrıs uçuşlarına başladığımızda biraz tedirginliğimiz vardı açıkçası ama Akgünler ile iş ortaklığı ile beraber başarılı operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Hepinizin huzurunda Dimağ beye teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Trabzon’dan direkt uçuşlara, Kayseri ve Bursa’ya ciddi destek veriyorlar. Hem maliyet anlamında hem de emek anlamında ciddi destek veriyorlar. Biz sadece bir makine veriyoruz havacılık firması olarak. Bunu çalıştıracak bir sürü unsur var. Bunların başında tabiiki satış ağları gelmektedir.  Tek başına başarılı olmak mümkün değildir. Şehirlerin bu uçuşlara sahip çıkması çök önemlidir. Trabzon halkından çok rica ediyoruz bu konuda bu hatlara sahip çıkalım. Bu hatlar milli servet her şeyden önce ve ciddi bir istihdam sağlıyor her şeyden önce. Ayrıca yan sektörlere de ciddi destekler sağlamaktadır. Çiftçiye kadar giden bir zincir var. Dolayısıyla bu milli serveti hepimizin desteklemesi gereken bir sektördür.”
 
114 KİŞİLİK UÇAKLAR KONFORLU JETLER
 
Bu sezon Bora Jet olarak ciddi bir yatırım yaparak jet uçaklara geçtiklerini kaydeden Onur Akgün, arzu ettiğimiz koltuk sayısı iki üç katına çıktığını ve uçakların hızlandığını kaydetti. Akgün, “Koltuklar iki iki koltuk olarak kullanılacak ve dolayısıyla orta koltuk yok. Böyle bir rahatlığı var ve dünyada özel jet olarak kullanılmaktadır. Biz bunu ticari olarak kullanacağız. Türkiye’de de bir ilk olacak aslında. 114 kişilik uçaklar umarım sizlerde seyahat ettiğinizde anlayacaksınız ki normal uçaklardan yüzde 30 daha fazla ışık almaktadır. ”şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 07:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER