,

Trabzon, 2012'de de Olimpiyat kenti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 28 ülkenin katılımıyla 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Olimpiyatları'nın Trabzon'da yapılacağını açıkladı

 Trabzon, 2012'de de Olimpiyat kenti

 Türk-İslam ortak kültürüne ait mühendislik, mimarlık ve şehircilik projelerinin hem tanıtımının yapılacağını hem de yarışacağını ifade eden Bakan Erdoğan Bayraktar, “Bu organizasyon sonunda ortaya çıkacak projelerle Türk İslam kültürü ve mimarisinin seçkin örneklerini tekrar görmek ve uygulama imkanını yakalayacağız. Bu olimpiyatların mimarimize yakışır kentler ve hayat alanlarının oluşmasında katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. 

 Türk Dünyası’nda Edirne’den Semerkant’a, Bişkek’ten Aşkabat’a, Merv’den İstanbul’a ve Astana’ya kadar birçok kente mimarlarımızın, Türk mimarisinin en güzel örneklerine hayat verdiklerini belirten Bakan Bayraktar “Şehirlerin özellikleri, güzellikleri, tarihi mirasımız binalarla, yapılarla tanıtılıyor. Türk-İslam Dünyası’nda çok güzel mimarlık eserleri var bunlar tanıtılacak. Tüm bunlarım bizim şehrimizde, Trabzon’da olması da ayrı bir önem atfediyor. Kendi medeniyetimizi, hayat mimarlık ve mühendislik düşüncemizi yarınlara taşımak için daha çok çalışmamız gerektiği açıktır. Bu çalışmalarda bize yöne verecek kuruluşlara ve büyük gayrete ihtiyacımız vardır” diye konuştu. 

 Toplantıya Bakan Bayraktar’ın yanı sıra, Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Müsteşar  Ercan Tıraş, Trabzon Milletvekilleri Faruk Özak, Aydın Bıyıklıoğlu, Safiye Seymenoğlu,Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği  Genel Başkanı İlyas Demirci, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY ülke temsilcileri ve diğer yetkililer katıldı. 
 Mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında mesleğin gelişmesine ve ilerlemesine öncülük etmek, kimlikli, kişilikli, çevreye ve insana saygılı daha medeni şehirler oluşturmak, çeşitli sebeplerle tahrip olan, kaybolmaya yüz tutan ve bulunduğu coğrafya dışında bilinmeyen mimari eserlerin durum tespitlerini yaparak yok olmalarının önüne geçmek ve bilinmelerini sağlamak amacıyla, 28 ülkenin katılımıyla 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında Trabzon’da düzenlenecek.

 Olimpiyatlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Bilim Heyeti Başkanlığı’nda, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin koordinasyonunda, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin organizasyonunda ve Türk-İslam Dünyası’ndan Üniversitelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın katılımları ile yapılacaktır.

 

 TÜRK-İSLAM DÜNYASI MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK OLİMPİYATLARI

BİLGİ NOTU

 15 Ekim 2002 tarihinden itibaren Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği adı ile değişik temalar başlığı altında Türk-İslam Dünyası’nın mühendislik-mimarlık ve şehircilik konularında uluslararası toplantılar ve kurultaylar icra edilmektedir. 2010 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımları ile icra edilen Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda bizzat cumhurbaşkanlarımızın talimatları ile kurultay sonuç bildirgesinde yer alan Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği kurulması kararı 1 Ağustos 2011 tarihinde yerine getirilerek Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği 10. yılında Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’ne dönüşmüştür. 
 İki yılda bir, bir başka Türk ülkesinde yapılan Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultaylarının yanında, her 6 ayda bir Uluslararası Kaşgar’dan Endülüs’e Türk İslam şehirleri Şehir Şehrengizleri toplantıları yapılmaktadır. 2010 Astana Kurultayı’nın ve Gazi Kars Şehrengizi Sonuç Bildirgesi’nin maddeleri gereği ülkemizde yapılacak olan Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı “Türk İslam Dünyası Mühendislik- Mimarlık ve Şehircilik  Proje Olimpiyatları” adı ile Birliğimizin 10. Yıl kutlamaları çerçevesinde 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında Trabzon şehrimizde yapılması kararlaştırılmıştır. 

 Olimpiyatın amacı; Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik alanında mesleğin gelişmesine ve ilerlemesine öncülük etmek, kimlikli, kişilikli, çevreye ve insana saygılı daha medeni şehirler oluşturmak, çeşitli sebeplerle tahrip olan, kaybolmaya yüz tutan ve bulunduğu coğrafya dışında bilinmeyen mimari eserlerin durum tespitlerini yaparak yok olmalarının önüne geçmek ve bilinmelerini sağlamaktır.

 Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin temsilciliği bulunan 28 ülkenin yanında, dünya kamuoyunda geçmişte ve günümüzde Türk-İslam Dünyası olarak adlandırılan ülke ve akraba topluluklardaki Türk-İslam ortak kültürüne ait Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik projelerini yarıştırmak üzere; 2012 yılında ülkemizde yapılacak kurultayda Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Olimpiyatları değerlendirilecektir. 

 Kurultay; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Bilim Heyeti Başkanlığı’nda, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin koordinasyonunda, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin organizasyonunda ve Türk-İslam Dünyası’ndan Üniversitelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın katılımları ile yapılacaktır.(Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER