,

On dağcıyı ölüme götüren neden erime

Zigana dağında yürüyüşe çıkan 17 kişilik ekipten çoğunluğu çığ altında kaldı. 10 kişinin yaşamını yitirdiği olayda arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.2 kişi hastanelerde tadevai altına alınırken, 5 kişinin çığ'dan sağ kurtulduğu açıklandı.

On dağcıyı ölüme götüren neden erime

 Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda, 10 kişinin hayatını kaybettiği çığ düşmesine ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu olayın nedeni ortaya koydu. 

Zigana Dağı'nda yaklaşık bir ay önce meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan çığı düşmesi olayı ile ilgili başlatılan soruşturma Torul Cumhuriyet Savcılığınca sürdürülüyor. 

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, soruşturmaya ilişkin A.A muhabirine yaptığı açıklamada, olayın ardından hazırlanan ''sıra raporda, çığ düşmesinin, ''silah atılmasından kaynaklandığı''nın ileri sürüldüğünü, ancak Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetince hazırlanan ve Başsavcılığa ulaşan raporda olayın tamamen doğal nedenlerle meydana geldiğinin ortaya konulduğunu söyledi. 

Bilirkişi raporunda, ''silah atılmasının böyle bir çığ meydana getiremeyeceğinin'' belirtildiğini anlatan Başsavcı Bozkan şunları kaydetti: 

''Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetince hazırlanan raporda, çığ olayının sıcaklık farkından kaynaklandığı belirtilerek, bölgede altta donmuş bir kar tabakası ile üstte sıcaktan yumuşamış ve şekerleşmiş iki ayrı kar tabakası olduğu belirtiliyor. Raporda çığın, üstteki yumuşamış ve şekerleşmiş kar tabakasının, dağcılık ekibi olay yerinden yürürken hareketlenmesi sonucu meydana geldiği vurgulanıyor. Yani olayda silah iddiası olsa bile ki, bu doğrulanmış değil, çığın silah atılmasından kaynaklanmadığı bilirkişi raporunda belirtilmektedir''

'TAMAMEN DOĞAL BİR OLAY'

Başsavcı Bozkan, Torul Cumhuriyet Savcılığının olaya ilişkin soruşturmasının sürdüğüne işaret ederek, şunları söyledi: 

''Savcı arkadaşlar henüz soruşturmayı tamamlamamışlardır. Şu anda Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetinden gelen rapor dosyaya konuldu. Bundan sonraki aşamada, olaydan yaralı olarak kurtulan kişilerin ifadeleri alınacak. Ayrıca olayda ölenlerin yakınlarının da şikayetçi olup olmadıkları konusunda beyanları sorulacak. Taraflar dinlendikten sonra bir kanaat oluşacak. Ancak, şunu diyebiliriz ki olay doğal bir olaydır.'' 

Başsavcı Bozkan, ayrıca rapora göre, olayda ölen ve yaralananların 700-800 metre sürüklendiğinin tespit edildiğini ve bu kişilerin vücutlarında ciddi tahribatlar olduğunu kaydetti.

BAKANLIĞIN RAPORU DA AYNI YÖNDE

Bu arada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan bir raporda da, Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği üyesi 17 kişinin, Torul ilçesine bağlı Köstere Köyü sınırlarında, Kadırga Yaylası'na giden yoldan geçerken çığ düştüğü hatırlatıldı. 

Olayda 10 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı anlatılan raporda, türü ''kütle çığ'' olarak ifade edilen çığın oluş sebebi, yine ''doğal'' olarak gösterildi. 

Raporda, çığın başlangıç noktasında bitki örtüsü bulunmadığına işaret edilerek, bölgede çığın oluşmasına neden olan etkenler, ''çığın meydana geldiği yamacın bitki örtüsünden yoksun olması, yamacın eğiminin yüksek olması, rüzgarın getirdiği karın bu yamaçta birikmesi ve havaların anı ısınmasına bağlı kütle örtüsündeki su miktarının artması'' şeklinde sıralandı. 

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağında, 25 Ocakta yürüyüşe çıkan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği üyesi 17 kişi, çığ altında kalmıştı. 

Olayda, Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Özlem Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsoğlu, Dursun İnan olay yerinde, Hüsniye Sarıbıyık'ın da tedavi gördüğü Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde hayatını kaybetmişti. 

Çığda Rahmi Keleş, Yonca Yılmaz, Elmas Aykaç, Ural Ayar, Hasan Anahar, Hasan Çiftçi ve Emel Şimşek de yaralanmıştı. 


Kaynak: AA 

Zigana’da çığ faciası:10 ölü var
 

www.karadenizolay.com – Gümüşhane’ye bağlı Zigana dağı’nda kar yürüyüşüne çıkan 17 kişilik Trabzon Tenis ve Dağcılık Kulubü üyesi, çığ altında kaldı. Şuana kadar çıkarılan 10 kişi hayatını kaybetti. 2 kişi hastanelerde tadevai altına alındı. 5 kişi, çığ'dan kurtulmayı başardığı belirtildi.Halen devam eden arama ve kurtarma çalışmalarında  kar altında muhtemel olabilecek kişilerin olmasından end,şe ediliyor.Çığ Faciasında yaşamlarını yitiren dağcılık üyelerinin kimlik tesbitlerinin yapılmaya çalışıldığı öğrenildi.
 

 Bugün Saat 11.15  sıralarında menyadana gelen olay yerindeki Gümüşhane valisi Enver Salihoğlu ve Trabzon valisi Nuri Okutan, çığ altından  sağ olarak kurtarılan yaralılardan da kaybedilenler olduğunu belirtirken, 3. ordu’dan da iki helikopterin yardım için zigana’ya yönlendirildiğini açıkladı. Halen, Zigana dağı çığ tüneli üzerindeki faciaya Trabzon Sivil savunma ve dağcılık federasyonu da dahil, bölgeden Gümüşhane, Rize, Erzurum ve Trabzon’dan AKUT ve Sivil savunma ekiplerinin yoğun bir seferberlik içinde olduğu belirtiliyor. 
 
Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla özdemir, çığ altında kalanlardan şuana kadar 10 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. yaralı 2 kişi hastanelerde tedavi altına alındı. 5 kişinin sağ olarak kurtarıldığı ancak bu kişilerin vucutlarında kırık ve çıkıkların olabileceği ifade edilirken, yaralılar Trabzon maçka ve Torul Devlet hastenelerinde tedavi altına alındıkları öğrenildi.
 
Çığ bölgesinde arama çalışmalarında sona erdirildi. Bölgede bulunan Bayındırlık ve İskan bakanı Faruk Özak, ölü sayını 10 olarak verirken Akut yetkilileri de  ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirtiyor.
Zigana dağı'ndaki çığ faciasında yaşamını yitirenlerden kimlikleri belirlenenler şunlar;
Erhan Terzi, Dr. Dursun inan, Dr. Davut Akdeniz, Burçak Sevim , Hasan Ali İsaoğlu,  Gül Piyale, Hüseyin Karaosmanoğlu, Yasemin Aktaş,Hüsniye Sarıbıyık ve Özlem Timurcuoğlu. yaralıların isimleri de Rahmi Keleş, Hasan Çiftçi, Emel Şimşek, Ural Ayar ve Hasan Anahar,Yonca Yılmaz, Deniz Eroğlu.Not: Fotografların bir kısmı, tedak web sitesinden alınmıştır.(mka)
BASIN BİLDİRİSİ  

Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) 1993 yılında kurulmuş olup o günden bu güne kadar kayak, dağcılık, tenis ve doğa yürüyüşleri düzenlemektedir. Kulübümüz Dağcılık ve Kayak Federasyonlarının tescilli bir kulübü olup Faaliyetlerini yıllık programı çerçevesinde düzenlemektedir.

Geniş bir üye profiline sahip olma özelliğini gösteren kulübümüz yapmış olduğu faaliyetlerle bölgemizde doğa sporlarını tanıtma ve sevdirmek gibi bir görev üstlenmiştir. Bunun yanı sıra yapılan bu etkinlikler ile birlikte genç sporcuların  kayak yarışçısı ve dağcıların da yüksek irtifa tırmanışlarına katılabilmesi için her türlü teknik programları düzenlemiştir. 

Faaliyet planımızda bulunan 25.01.2009 tarihinde Zigana Dağında yapılan kayak ve doğa yürüyüşü etkinliği sırasında bir çığ felaketi yaşanmış olduğu kamuoyunun malumudur.  Bu çığ olayı sonrasında doğa yürüyüşüne katılan 17 doğaseverin 10 u çığ altında kalarak vefat etmiştir. 

Meydana gelen bu elim felaket sonrasında basında çıkan bazı haberler üzerine Klüp yönetimi olarak açıklama yapma gereği hâsıl olmuştur.  Kulübümüzden oluşturduğumuz teknik ekip yapmış olduğu inceleme sonrası,  olayın görgü tanıkları ve yürüyüşe katılan kazazedeler ile yapılan görüşmeler sonrasında aşağıdaki sonuçlara varılmıştır;

 

·        Planlı doğa yürüyüşlerimizden olan faaliyet, Zigana Kayak evinden 25.01.2009 tarihinde 10 00 da 17 katılımcı ile başlamış olup Zigana Dağ Kayak evinden Kadırga Yolu takip edilerek Zigana Tünelinin Gümüşhane çıkışına kadar yürüyüş yapılması planlanmıştır.

·        Belirlenen yürüyüş parkuru daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyelerimiz tarafından birçok kez geçilmiş, bilinen yürüyüş alanlarımızdandır 
·        Planladığı üzere yürüyüş liderliği TEDAK Klüp başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği yapan, Genel Kaptanlık görevini üstlenmiş, Türkiye Dağcılık Federasyonu Dış İlişkiler Komisyonu ve UIAA (Uluslararası Dağcılar Birliği) Dağcılık Komisyonu Üyesi, aynı zamanda Kokartlı Turizm Rehberi, bununla birlikte Kızılay Gönüllüler Lideri olan Erhan TERZİ önderliğinde yürütülmüştür. Yürüyüş dağ yolundan ve kar olmayan bir zemin üzerinde devam etmiştir Şekil 2 de yürüyüş yolunu gösteren ve Erhan TERZİ tarafından çekilen fotoğraf görülmektedir.               Şekil 2 Çığ düşmeden 5 dakika önce çekilmiş fotoğraf

                            (kaynak: Erhan Terzi)

·        Yürüyüş sırasında yürüyüşün planlandığı yolda kar olmadığı katılımcıların ifadeleri ve fotoğraflar ile tespit edilmiştir.

·        Çığ olan bölgeye gelindiğinde şekil 3 deki fotoğrafta görüldüğü üzere yolun açık olduğu yol zemininde yaklaşık 10 cm kalınlığında bir kar tabakası olduğu anlaşılmıştır.·        Çığ düşme bölgesine gelindiğinde ise yürüyüş normal olarak devam etmekte iken (Kazazedelerin ifadesi) aniden öndekilerin “çığ !!!” diye bağırması ile birlikte üst tarafta duran balkon yapının altındaki kütle kaymaya başlayarak önde bulunan 14 kişiyi yolun alt kısmına doğru sürüklemiş ve sonrasında 2 kişi hemen 3-5 m sonra durabilmiş ve diğerleri ise kütlenin içinde kaymaya devam ettiği bildirilmiştir. Bu olay yaklaşık saat 10 30 civarında olduğu ifade edilmiştir..

·        Çığ düşmesi sonrasında yaralanmadan ayakta kalan 5 kişi Telefon bağlantısı ile olayı dağ evine ve Trabzon’daki arkadaşlarına bildirmiştir. 

·        Bu arada kendine gelen kazazedeler arama yapmak amacı ile aşağıya doğru inerek arkadaşlarını aramaya başlamışlardır. Aynı zaman içerisinde Kayak evinden, Trabzon’dan ve Gümüşhane’den dağcılar Sivil Savunma ekipleri bölgeye hareket etmiştir. 

·        Bölgeye ilk, yaklaşık olarak 15 dakkika içerisinde Zigana Kayak evinden kayakçılar, dağcılar ve çalışanlar (ilk etapta 6-7 kişi daha sonrasında toplam 15-20 kişiye kadar çıkmıştır) kaza mahalline ulaşmıştır. 

·        Ulaşan insanlar hızla arama çalışmasına başlamış ve ilk olarak 2 kişiyi yaralı olarak kurtarmış ve sonrasında 2 kişiyi de ölü olarak çıkarmıştır.

·        Olaydan 1 saat sonrasında diğer arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal etmiştir.

·        Arama Kurtarma ekiplerinin gelmesi ile düzenli arama faaliyeti başlanmış olup tüm kazazedeler ölü olarak yaklaşık saat 15 00 itibarı ile çıkartılmıştır. 

·        Erzurum’dan Gelen Sivil Savunma ekibininde bölgeye ulaşması ile son bir arama çalışması yapılarak bölgeden ayrılınmış tır. 

10 Can dostumuz elim çığ felaketi sonrasında Zigana Dağında hayatını kaybetmiştir. Yapılan incelmelerde havanın parçalı bulutlu ve rüzgârlı olduğu tespit edilmiştir. Çığın oluşmasını sağlayacak etkenlerden insanlar tarafından meydan getirilecek bir etkenin olmadığı açıkça anlaşılmıştır.

Arama Kurtarma çalışmaları devam ederken ve sonrasında olmak üzere basın kuruluşlarının yayınlarında aslı ve kaynağı belli olmayan kamu oyunu yanıltıcı ve yönlendirici bazı yayınlar yapılmıştır. Bölgede olmayan ve de meydana gelen çığın şeklini ve oluşumunu bilmeyen birçok kişi televizyon yayınlarına telefonla bağlanarak veya canlı yayınlara katılarak açıklamalar yapmış farklı görüşler ve yorumlar öne sürmüştür.

Bunların başında; bölgede silah atıldığı ve çığın tetiklendiği, çığ tabakasının ve tabanının yürüyüşçüler tarafından kesildiği ifade edilmiştir. Yapılan görüşmelerde silah atılmadığı ve böyle bir sesin duyulmadığı belirtilmiştir. Ancak insanların çığ sesi ile silah sesini karıştırıabilecekleri tahmin edilmiştir. Ayrıca çığ tabakasının kesilmesi konusunun kesinlikle gerçek olmadığı yürüyüş anında çekilmiş fotoğraflarla da teyit edilmiştir. Bunun yanı sıra bölgede çığ testi yapılması gerektiği konusunda bazı haberler oluşmuştur. Çığ testi yapılabilmesi için bölgede yeteri kadar kar olması gerekli olduğu fakat rutin olarak yapılan bir iş olmadığı da bilinmektedir.

Yapılan Arama Kurtarma çalışımlarına katılan ve tüm süre boyunca desteğini esirgemeyen aşağıda belirttiğimiz kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

 Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Murat BAŞESKİOĞLU

Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Faruk Nafiz ÖZAK

Trabzon Valisi Sayın Nuri OKUTAN

Gümüşhane Valisi Sayın Enver SALİHOĞLU

Bölge Jandarma Birimleri

Türkiye Dağcılık Federasyonu Arama Kurtarma Ekibi

Sivil Savunma Birimleri (Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum)

Karadeniz Teknik Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü

Bölge Halkı

Zigana Kayak evi personeli

Medyada çıkan bazı asılsız, yanlış haber ve eleştirilerin daha çok sporumuza zarar vereceği düşüncesi ile bu acılı günümüzde şehitlerimizin cenazeleri defnedilmeden böyle bir açıklamanın yapılmasını görev kabul ederek basınımızı bilgilendirmeyi amaçladık.  

       Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü

               Yönetim Kurulu

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2012, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER