,

Şavşat'ta Karüstü Güreşleri

Artvin'in Şavşat ilçesinde 13.Veliköy Karüstü Karakucak Güreşleri'nde unutulmayan gelenek sergilendi.

Şavşat'ta Karüstü Güreşleri

 

Bayram Sarayoğlu - ARTVİN 


Artvin’in Şavşat ilçesinde 13.Veliköy Karüstü Karakucak Güreşleri’nde unutulmayan gelenek sergilendi. 

İlçeye bağlı Veliköy muhtarlığı ile Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneğince geleneksel olarak düzenlenen güreşlere,11’i Gürcistan’dan olmak üzere Artvin, Amasya, Ankara, Erzurum ve Samsun illerinden toplam 115 güreşçi katıldı. Güreşçiler, kar üstünde bütün hünerlerini ortaya koyarak birincilik için rakipleriyle kıyasıya mücadele ettiler. 

Köy meydanında yapılan güreşleri, Artvin Vali Yardımcısı Mustafa Altınpınar, Şavşat Kaymakamı Serdar Kaya, Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Uğur Beyazkaya, öteki ilgililer ile yaklaşık 3 bin kişi izledi.
Toplam 12 boyda gerçekleşen güreşlerde, başpehlivanlığı Tokat İl Gençlik Spor Müdürlüğü güreşçisi Muhsin Kaya’yı yenen Ankara Büyük Şehir Belediyesi güreşçisi Ümit Balta, kazandı. Balta’ya bin YTL’lik ödülünü Veliköy Muhtarı Rasim Tekin verdi. 

Kar üstü Karakucak güreşleri önceki yılların aksine sıcak bir havada büyük bir çekişme içinde geçti. Güreşleri Kanal 7 Televizyonunda yayınlanan ‘Şoray Uzun Yolda’ programının yapımcısı ve sunucusu Şoray Uzun ile ekibi takip ederken, Kaçkar TV Televizyonu da güreşleri canlı olarak ekrana taşıdı. 

Veliköy muhtarı Rasim Tekin, Ata Sporunun yaşatılması için bu güreşlerin yapıldığını belirterek,”Kar Güreşleri eskiden beri bu yörenin bir geleneğidir, bizlerde bu geleneği yaşatmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Güreşler sayesinde hem köyümüz hem de serhat ilimiz Artvin’in tanıtımına katkı sağlıyoruz” dedi. 

Güreşlerde dereceye giren sporculara toplam 7 bin 500 YTL para ödülü ile çeşitli hediyeler dağıtıldı.

  

Şavşat'ın seyri için; 

//360.savsat.gov.tr/

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER