,

Trabzon, Sumela ile Dünya gündemin de

Sümela Manastırı'nda birçok ülkeden Hıristiyanların katılımıyla gerçekleştirilen "tarihi" ayin, tüm dünyada yankı buldu. Manastırın ayin sırasındaki etkileyici fotoğraflarının kullanıldığı haberlerde Türkiye'nin 88 yıllık yasağını kaldırdığına vurgu yapıldı. "Duygusal ayin", "Görkemli ve siyasetten

Trabzon, Sumela ile Dünya gündemin de

Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilen "tarihi" ayin, tüm dünyada yankı buldu. Manastırın ayin sırasındaki etkileyici fotograflarının kullanıldığı haberlerde Türkiye'nin 88 yıllık yasağını kaldırdığına vurgu yapıldı. "Duygusal ayin", "Görkemli ve siyasetten hassas manastır" gibi ifadelere yer veren yabancı medya, ayinde "düşük profil" gösteren Türk hükümetinin, "dini hoşgörü sicilini iyileştirmeyi amaçladığı"nı belirtti. 16.08.2010 12:03 

-
 NEWYORK/LONDRA/MADRİD (ANKA) - Sümela Manastırı'nda birçok ülkeden Hıristiyanların katılımıyla gerçekleştirilen "tarihi" ayin, tüm dünyada yankı buldu. Manastırın ayin sırasındaki etkileyici fotoğraflarının kullanıldığı haberlerde Türkiye'nin 88 yıllık yasağını kaldırdığına vurgu yapıldı. "Duygusal ayin", "Görkemli ve siyasetten hassas manastır" gibi ifadelere yer veren yabancı medya, ayinde "düşük profil" gösteren Türk hükümetinin "dini hoşgörü sicilini iyileştirmeyi amaçladığı" yorumlarını yaptı.

-WSJ: "HÜKÜMET HOŞGÖRÜ SİCİLİNİ İYİLEŞTİRMEYİ AMAÇLIYOR"-

ABD'nin en çok satan gazetesi Wall Street Journal da, Türk hükümetinin, "görkemli ve siyasetten hassas" olarak nitelediği, Sümela Manastırı'nda ayine izin vererek "ülkenin dini hoşgörü sicilini iyileştirmek ve turizm artırmayı amaçladığını" yazdı. Gazete, "duygusal" dediği ayinin, Türk hükümetinin izin verdiği iki "özel kilise açılışı"ndan ilki olduğunu, ikincisinin ise, 19 Eylül'de Akdamar'da gerçekleşeceğini kaydetti.

Sümela'daki ayini yöneten "Ekümenik Patriğin Türk hükümetine teşekkür ettiğini ancak Türk hükümetinin düşük bir profil göstererek Maçka belediye başkanı tarafından temsil edildiğini" diye yazan gazete, "Türkiye'deki siyasi atmosfer, İslami eğilimli hükümetin bir yıl öncesi kadar iki kilisenin açılışını kabul etmesinden bu yana değiştiği"ni, Kürtlere yönelik "demokratik açılışı"nın pek yürümediği, Türkiye-Ermenistan görüşmelerinin dondurulduğu yorumunu yaptı.

-FT: "HÜKÜMET, KOMŞU ÜLKELERLE İLİŞKİLERİ İYİLEŞTİRMEK İSTİYOR"-


İngiliz Financial Times gazetesi ise, "Türkiye'nin manastırda ayine izin vermek için yasağı kaldırdı" başlıklı haberinde 88 yıllık yasağa son verildiğini vurgularken ayini izlemek üzere birçok ülkeden Hıristiyanların geldiğini kaydetti. 

Bir ayine izin verilmesi için geçen yıl yapılan girişimlerin, başarısızlığa uğramanın olumsuz yansımalarının, Türk hükümetini, kısıtlamalarını gevşemeye ikna ettiği yorumunu yapan gazete, Türk hükümetinin bu kararıyla hem komşu ülkelerle ilişkileri iyileştirmek hem de AB üyeliği sürecini güçlendirmeyi amaçlandığı görüşünü de dile getirdi. 

-LA VANGUARDİA: "AŞIRI MİLLİYETÇİLERİN MUHALEFETİNE RAĞMEN AYİN OLAYSIZ GEÇTİ"-


İspanya'nın büyük gazetelerinden La Vanguardia da, "Türk Sümela Manastırı'ndaki Ayin Olaysız Geçti" başlığını kullandığı haberinde Türk makamlarının verdiği özel izin ile ayini yöneten Patrik Bartolomeus'un dinler arası anlayış için çağrısında bulunduğunu belirterek "Aşırı milliyetçi Türklerin muhalefetine karşın ayin olaysız geçti" diye yazdı.(ANKA)
(CN/ÖMR) //www.haberx.com/sumeladaki_ayin_dunya_basininda(17,n,10423411,137).aspx 


Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER