,

Suudi Arabistan'da karadeniz tanıtıldı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) 23-26 Mayıs 2011 tarihleri arasında Suudi Arabistan'da gerçekleştirilen "Riyad Travel 2011" turizm fuarına katılarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tanıtımını yaptı.

Suudi Arabistan'da karadeniz tanıtıldı

 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) 23-26 Mayıs 2011 tarihleri arasında Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen “Riyad Travel 2011” turizm fuarına katılarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tanıtımını yaptı. 

Fuarda Doğu Karadeniz Bölgesi’ni tanıtan DOKA standı büyük ilgi gördü. Riyad Travel 2011’e katılan DOKA, bölgemizin, doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini tanıtıcı katalog, harita ve CD gibi Arapça ve İngilizce hazırlanmış materyalleri katılımcılara dağıttı. Fuar boyunca DOKA standını ziyaret eden 6 binden fazla Suudi ziyaretçilere Doğu Karadeniz Bölgesi hakkında bilgi verilirken, potansiyel Suudi turistlerin özellikle apart ve villa tipi konaklamaya ilgi duyduğu gözlendi. 

DOKA ayrıca, fuar kapsamında gerek fuarın organizasyonu gerekse Arabistan’da Türk turizminin geliştirilmesi konusunda çalışan Suudi Arabistan Büyükelçiliğimizde gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Suudi Arabistan Türkiye Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün ve Turizm ve Kültür Ataşesi Salih Özer ile gerçekleştirilen toplantıda Arabistan’dan Türkiye’ye olan yoğun ilgiye vurgu yapılırken, bu ilgiye karşılık verebilmek için uçak sefer sayısı ve noktaları ile Suudi turistlere yönelik konaklama tesislerinin arttırılması gerektiğinin altı çizildi. 

Son yıllarda özellikle Arap turistlerin Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Bilindiği üzere Suudi Arabistan Ortadoğu ülkeleri ve özellikle Arap yarım dasındaki ülkeler ile karşılaştırıldığında nüfus ve turist gönderme açısından daha yüksek bir potansiyele sahip. Suudi Arabistan 30 milyona yakın nüfusu ve 20 bin dolara yaklaşan kişi başı geliri ile Karadeniz turizmi için bu coğrafyadaki en önemli turizm pazarını oluşturmaktadır” dedi. Turizmi Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kalkınmasında öncü olabilecek sektörlerden biri olarak gördüklerini dile getiren Genel Sekreter Kaldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya ile örtüşen, bölgenin isteklerini ve taleplerini iyi analiz ederek ortaya koyduğumuz hedef kapsamında Riyad fuarına katıldık. Bölgemizi tanıtırken argüman olarak farklı kültürümüz olduğunu, doğamızın dokunulmamış olduğunu vurgulamaya özen gösterdik. Gördüğümüz ilgi bizi fazlasıyla memnun etti. Bölge olarak turizm açısından başarılı olmak istiyorsak, bu stratejiler doğrultusunda hareket etmeliyiz.'' 

Öte yandan Suudi turistlerin yoğun ilgisi sebebiyle önümüzdeki dönemlerde DOKA koordinasyonunda bu ülkedeki fuarlara katılım haricinde Karadeniz tanıtım gecesi veya günleri gibi etkinliklerin yapılması planlanırken, Suudi Arabistan’dan turist gönderen turizm firmaları ile yatırım yapabilecek Suudi firmalarının Doğu Karadeniz Bölgesi’ni ziyaret etmesi konusunda çalışmaların yapılacağı belirtildi. 

Önemli bir nüfus ve yüksek harcama yapabilme potansiyeline sahip bu ülke turizminden ülkemizin halihazırda sadece yüzde 5 pay alabildiği kaydedilirken, ülkemiz ve özellikle Doğu Karadeniz turizmine yönelik mevcut ilginin somut turist artışına dönüştürülmesi için bu pazara yönelik tanıtım çalışmalarının arttırılarak sürdürülmesi gerektiği dile getirildi. 
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER