,

Doka'dan gençlere, teknogirişim desteği

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), 'Teknogirişim destek masası' oluşturdu.Doka,Yüksek eğitimli ve nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerine 10 ayrı dalda 100 bin tl'lik hibe desteğinde bulunuacak.

Doka'dan gençlere, teknogirişim desteği

 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Teknogirişim Sermayesi Desteği” programına başvuracak genç girişimciler için ‘Teknogirişim Destek Masası’ oluşturdu. 

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılından beri yürütülmekte olan ve nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ile bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen işletmelerin oluşturulmasını hedefleyen, ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılmasını sağlayan “Teknogirişim Sermayesi Desteği”  programının 2011 yılı başvuruları başlamış olup, ön başvurular için son teslim tarihi 16 KASIM 2011 tarihi olarak belirlenmiştir.
Teknogirişim sermaye desteği programı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (eski adıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı) tarafından girişimcilere yönelik verilen 100 bin TL tutarında geri ödemesiz hibe programıdır. 
Proje fikri olan gençler fikirlerinin projelendirilmesi ve ön başvuru dosyasının hazırlanması, İş Planı Dosyasının hazırlanması ve kurul sunumlarının planlanması süreçlerinde teknik destek verilmesi amacı ile DOKA bünyesinde oluşturulan Teknogirişim Destek Masası'ndan yardım alabilirler. 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyen genç girişimciler, Ajansın Trabzon’daki merkez binası 1. katında oluşturulan destek masasında görevli Uzman S.G. Çağrı Çelik’ten bilgi alabilirler. Çağrı Çelik'e (0462) 321 36 52 numaralı (dâhili 104) telefondan ya da salih.celik@doka.org.tr adresinden ulaşabilirler. 

Destek verilecek konular: 

◦5746 Sayılı Kanun
◦TGSD Uygulama Usul ve Esasları
◦Başvuru ve Değerlendirme Süreci
◦Ön Başvuru Dosyası Hazırlama
◦İş Planı Hazırlama
◦Fikirlerin Projelendirilmesi
◦Yenilik / İnovasyon Kavramlarının Geliştirilmesi
◦Pazar Araştırması
◦Rekabet Stratejisinin Belirlenmesi
◦Maliyetlerin Belirlenmesi ve Bütçelendirme
 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programının Özellikleri:

Amaç              :  Yüksek eğitimli ve nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerini teşvik etmektir.

Hedef Kitle    :

◦Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci
Yüksek lisans veya doktora öğrencisi
◦Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce almış kişiler
Destek Tutarı            : 100.000 TL 

Destek Türü              : Hibe (%100)

Destek Süresi          : 12 Ay

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER