,

Medya üssü haline geleceğiz

BYEGM Murat Karakaya, İstanbul'da gerçekleştirilen ''Türk-Arap Medya Forumu'' nun ardından,Forumun yalnızca medya mensuplarının bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı bir platform olarak yorumlanmaması gerektiğini, bölge halkları arasında tarihten gelen sosyal ve kültürel bağların tazelenmesine de fırsat yarattığını ekledi.

Medya üssü haline geleceğiz

 Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce  (BYEGM) düzenlenen ''Türk-Arap Medya Forumu'' iç basında olduğu kadar, dış basında da geniş yer aldı.

               Forumun ardından değerlendirmelerde bulunan BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya, basın ve enformasyon alanında kardeş ülkelerle ikili işbirliği mekanizmaları geliştirmeye özel bir önem verdiklerini belirterek, "Dünyanın birçok bölgesinde görev yapan basın müşavirlerimizin yürüttüğü çalışmaların yanı sıra özellikle aynı coğrafyayı paylaştığımız halklarla ilişkilerimizi geliştirmenin en etkin yolunun medya olduğu kanaatindeyiz. Son bir yıllık dönemde gerekleştirdiğimiz faaliyetlerden Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu, Balkan Ülkeleri Medya Forumun ve Türk Arap Medya Forumu bunlara birer örnek.” dedi.
 
               İstanbul’da düzenlenen “Türk-Arap Medya Forumu”nun bölgede yaşanan sıcak gelişmelerin de etkisiyle çok büyük yankı uyandırdığından bahseden Karakaya, Forumun yalnızca medya mensuplarının bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı bir platform olarak yorumlanmaması gerektiğini, bölge halkları arasında tarihten gelen sosyal ve kültürel bağların tazelenmesine de fırsat yarattığını ekledi.
 
               KARAKAYA; Medya üssü haline geleceğiz.
               
               Murat Karakaya ayrıca, Türkiye’nin ekonomi ve dış politika gibi bir çok alanda yaptığı atılımların diğer ülkeler tarafından takdirle izlendiğine vurgu yaparak, son dönemde iletişim alanındaki açılımlar ve düzenlenmeler sayesinde  ülkemizin adeta bir “medya üssü” haline geldiğini kaydetti.
 
               Genel Müdür Karakaya bu vesileyle Foruma bizzat katılarak destek veren Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’a şükranlarını arz etti. Ayrıca foruma önemli katkılar sağlayan Kamu Diplomasisi Koordinatörü ve Başbakanlık Başdanışmanı Sayın İbrahim Kalın, katılımcı ve konuşmacı tüm medya mensuplarına, akademisyenlere ve sanatçılara teşekkür etti.
 
            Forum’un kapanış oturumunda kabul edilen sonuç bildirgesine de değinen Karakaya “Kabul ettiğimiz  “Sonuç Bildirgesi”, halklarımızın barış dolu bir bölgede, istikrarlı ve müreffeh bir dünya için ortak çaba gösterme konusundaki güçlü iradesinin bir göstergesi olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER