,

TBMM Bilgi yarışması Ödülü, Trabzon'a verildi

78 il arasındaki liselerin katıldığı "Türkiye Liselerarası Bilgi Yarışması"nın finalinde Trabzon Fen Lisesi birinci, Bingöl ikinci, Şanlıurfa üçüncü, Eskişehir ise dördüncü oldu. Finalin ardından, ödül töreninde Trabzon Yomra Fen lisesi birincilik kupasını TBMM Başkanı Mehmet Ali şahin'den aldı.

TBMM Bilgi yarışması Ödülü, Trabzon'a verildi

 Ankara-TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Karabük'te yayın yapan Bizim Radyo Televizyon (BRTV) işbirliğince düzenlenen 78 ilden gelen liselerin katıldığı "Türkiye Liselerarası Bilgi Yarışması"nın finalinde Trabzon birinci, Bingöl ikinci, Şanlıurfa  üçüncü, Eskişehir  ise dördüncü oldu. Finalin ardından, ödül töreninde Trabzon Yomra Fen lisesi birincilik kupasını TBMM Başkanı Mehmet Ali şahin’den aldı.

 Çekişmeli geçen yarışmada, 20 sorudan 18'ini bilen Trabzon Yomra Lisesi öğrencileri birinci oldu. Şanlıurfa ve Bingöl eşit puanlar aldığı için ikinci ve üçüncüyü belirlemek üzere yedek sorulara geçildi. Yedek sorularda Bingöl ikinciliği, Şanlıurfa üçüncülüğü kazandı. Eskişehir Anadolu Lisesi dördüncü oldu. Yarışmada öğrencilere TBMM Başkanı Şahin'in doğum yeri de soruldu. 4 ili temsil eden ekiplerin tümü soruya ''Karabük'' doğru yanıtını verdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yaptığı konuşmada, TBMM'nin seçimler nedeniyle, çalışmalarına ara verdiğini, bu arada da bilgi yarışmasının gündeme geldiğini belirtti. Şahin;

 "Bu Meclisi gençlere açmak, meclisi tanımalarını sağlamak için çalışmalar yapıyorduk. Bu çalışmaların en anlamlısı da bu oldu. 23 Nisan 1920'de açılan bu meclis, çocuklara armağan edildi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını da, yine aynı coşkuyla kutlarız. Gelecek, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarındadır. Gelecek, onları en iyi şekilde yetiştirmemize bağlıdır. Yarışmaya katılan tüm liselerimizi ve gençlerimizi yürekten tebrik ediyorum." diye konuştu. 
Trabzon Yomra  Fen Lisesi'ni birinciliğinden dolayı tebrik eden Şahin, diğer illeri temsil eden gençleri de yürekten tebrik ettiğini ifade etti. 78 il arasından, ilk 4'e kalmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Şahin, bu bilgi yarışmasının 81 ilin katılımıyla gelecekte de devam etmesi gerektiğini kaydetti. Şahin, organizasyonu düşünen, uygulayan Bizim Radyo Televizyon'una (BRTV), Milli Eğitim Bakanlığı'na, Açı Dershanelerine ve katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu. 

BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya ise şöyle konuştu: 

"Türkiye'nin dört bir yanından gelen ve bu kutsal çatı altında buluşmuş olan öğrencilerimiz, hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada tarihi bir ana tanıklık ettik. TRT'nin siyah beyaz olduğu dönemde bilgi yarışmaları vardı. Bizde yedi yıldır bilgi yarışmaları yapıyoruz. Yaptığımız bu bilgi yarışmalarını Türkiye'ye yaymak istedik. Bu yılki yarışmayı 78 ilin temsilcisi öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdik. Desteklerinden dolayı TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e, TRT'ye ve herkese teşekkür ederiz." 

Açı Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ulusal ise, Açı Yayınları olarak bu yarışmada lojistik desteği sağlamaya çalıştıklarını, yarışmadaki jürinin de Açı Yayınlarının seçkin üyelerinden oluştuğunu belirtti. Ulusal, yarışmanın TBMM çatısı altında gerçekleşmesine imkân sağlayan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e teşekkür etti.Ulusal ayrıca, BRTV'ye ve MEB'e de teşekkür etti. Kendiside Trabzon'lu olduğu için, Trabzon'un birinciliğine sevindiğini söyleyen Ulusal, yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik etti ve bu yarışmaların devam etmesi gerektiğin ifade etti. 

Yarışmanın sonunda, dördüncü olan Eskişehir ilini temsil eden öğrencilere, ödüllerini Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, üçüncü olan Şanlıurfa ilini temsil eden öğrencilere, ödüllerini Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu, ikinci olan Bingöl ilini temsil eden öğrencilere, ödüllerini Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, birinci olan Trabzon ilini temsil eden Yomra Fen Lisesi öğrencilerine ise, ödüllerini TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin verdi. Finalde yarışan ve dereceye giren tüm öğrencilere bilgisayar, cep telefonu ve Açı dershanelerinin çalışma setleri hediye edildi. Ayrıca, birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin, dördüncüye de bin TL para ödülü verildi. Öğrenciler, TBMM Başkanı  Sayın Mehmet Ali Şahin ve milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.
 

Yarışmaya katılan öğrencilerimiz Gamze İSLAMOĞLU, Melike ÖZCAN, Ahmet Emre AKPINAR, Seval ÇOBANOĞLU'nu ve ailelerini ve bu başarının mimarı olan değerli öğretmenlerimizi tebrik ederiz

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER