,

Giresun Adası Turizme Kazandırılıyor

Giresun Adası'nın turizme kazandırılmasına yönelik planlamaların görüşülmesi, mevcut durumun tespiti ve izlenecek yol haritasının çıkarılması amacıyla toplantı yapıldı.

Giresun Adası Turizme Kazandırılıyor

 Giresun Adası Turizme Kazandırılıyor

Giresun Adası’nın turizme kazandırılmasına yönelik planlamaların görüşülmesi, mevcut durumun tespiti ve izlenecek yol haritasının çıkarılması amacıyla toplantı yapıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Üyesi Giresun Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığında yapılan toplantıya, Giresun Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Aydın, İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sanat Tarihçisi Dr. Gazanfer İlter, KARDOĞA Federasyon Başkanı Hakan Adanır ve Valilik AB Ofisi sorumlusu katıldı. 
Ada’nın Giresun ili için çok büyük bir avantaj olduğunun altını çizen Vali Şahin, Giresun Adası’nın turizme kazandırılması yönünde ne gerekiyorsa yapılacağını ve düzenledikleri bu toplantının da bir başlangıç olduğunu belirtti.  Ada ile ilgili yapılacak çalışmaları bizzat kendisinin takip edeceğini ifade eden Vali Şahin, ilk etapta Ada’da uzmanlarca yapılacak kazıya izin için hafta içi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile görüşeceğini ve Ada’ya ilişkin tüm süreçlerin takipçisi olacağını söyledi. 
Giresun’un Doğu Karadeniz’deki iller arasında Ada’ya sahip tek il olması nedeniyle avantajlı konumuna değinen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise, Ada’nın turizme açılmasını desteklediklerini, yatırımcı açısından bakıldığında da Ada’ya yatırımcı çekmek konusunda bir sıkıntı olmayacağını kaydetti. 
Dr. Gazanfer İltar, “Giresun Adası Tarihi ve Kültürel Varlıkları” üzerine görüşlerini aktarırken, KARDOĞA Başkanı Hakan Adanır da, “Giresun Adası Ekoturizm Planı” çerçevesinde bugüne dek yapılan çalışmalar ve önümüzdeki dönemde atılması gereken adımlara ilişkin bilgiler verdi. 

Daha sonra ise DOKA Giresun Yatırım Destek Ofisi “Ada ve Turizm” başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Giresun Yatırım Destek Ofisi uzmanları, sunumda çeşitli ülkelerden örnekler vererek, Giresun Adası’nın turistik cazibe taşıyan yönlerinin birer turizm ürünü olarak nasıl doğru ve etkin bir şekilde kullanılabileceği konusunda detaylı bilgiler verdiler. 
Toplantı sonunda alınan bir dizi kararın takibinin yapılması için Ada toplantılarının düzenli bir şekilde sürdürülmesine karar verildi. Öte yandan Ada’ya ilişkin ilk etapta başlatılması kararlaştıran çalışmalar ise şöyle: 

·       Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan Giresun Adası’nda yapılması planlanan Arkeolojik ve Kurtarma kazılarının yapılabilmesi için gerekli başvuru sürecinin başlatılması ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin tarafından Kurul’a bir ziyarette bulunulması.
·       Ada’ya ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla, Gemiler Çekeği bölgesindeki balıkçıların bir sonraki Ada Güncelleme Toplantısına katılımının sağlanması.
·       Ada Tarihçesinin daha ayrıntılı ve bilimsel olacak şekilde hazırlanıp tabela halinde Ada’nın görünürlüğüne katkı sağlayacak şekilde yerleştirilmesi.
·        Giresun Adası’nda 2 bekçinin görevlendirilerek Ada’nın tarihi, turistik değerlerinin ve doğal yaşamının tahribatının önlenmesi.
·       Giresun Ada’sının güvenliğini sağlamak ve ileriki tarihlerde ‘Kuş gözlemciliği’ (bird watching) yapılması amacıyla da kullanılmak üzere belli noktalara kamera sistemleri kurulması.
·       Ada’da yabani bitkiler tarafından sarılarak kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek ağaçların bu tehlikelerden arındırılması.
·       Giresun Ada’sının özellikle de tarihi dokusunu bozacak nitelikte yetişmiş halde bulunan ağaçların, bu dokuya zarar verebilme durumlarının ortadan kaldırılması.

öte yandan 
Giresun Adası'na Turizm Ziyareti 
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Giresun Yatırım Destek Ofisi, Giresun Adası’nın turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalara başladı.

DOKA Yönetim Kurulu Üyesi Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Giresun Adası’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ada’nın turizme kazandırılmasına yönelik inceleme ziyaretine Vali Şahin’in yanı sıra Giresun Yatırım Destek Ofisi uzmanları, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Giresun Adası Eko-Turizm Planı’nın hazırlanmasında öncü rol oynayan Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı ile Giresun Üniversitesi Sanat Tarihçisi Gazanfer Özcan katıldı. 

Turizmin geliştirilmesine yönelik yapılan gezide, kuş üreme ve göç alanları ile tarihi kalıntılar incelenirken Vali Şahin, yetkililerden Ada’ya ilişkin yapılması gerekli faaliyetler konusunda bilgi aldı.

Giresun Adası’nın bir kültür ve turizm değeri olarak ön plana çıkarılması gerektiğini kaydeden Vali Şahin, bunun için gerekli tüm çalışmalara destek vereceğini söyledi.

Öte yandan Ada'nın turizme kazandırılması için ilgili paydaşların katılımıyla bir toplantı organize edilmesine ve bir çalışma programı oluşturulmasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER