,

Türk medya platformu kuruldu

Türk dili konuşan ülkeler ve topluluklar 2. medya forumu Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapıldı

Türk medya platformu kuruldu

 Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Toplulukları 2. Medya Forumu, Türk Cumhuriyetlerinin yanı sıra, Başkortostan, Tataristan, Hakasya, Saha (Yakut), Tuva, Kabardin-Balkar, Karaçay-Çerkes, Gagauz, Kırım, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Irak ve Batı Trakya'da yaşayan Türk topluluklarından medya temsilcilerinin iştirakiyle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapıldı.

Forumun açılış konuşmasını Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov yaptı. Amaşov, ilki, Ankara'da 21-22 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen forumdan sonra yapılan çalışmalara değinerek, forumun amacı doğrultusunda oluşan birlikteliği genişleterek kısa zamanda çok yol aldıklarını kaydetti. Türk topluluklarından temsilcilerin de foruma katılmalarını sağladıklarını vurgulayan Amaşov, forumun başarılı olmasını ve istenilen hedeflere ulaşmasını temenni etti.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü (BYEGM) Murat Karakaya açılışta yaptığı konuşmada, Türk devletleri ve toplulukları arasında dünyada eşine az rastlanan ''kardeşlik ve dostluk'' duyguları olduğunu dile getirerek, ''Bu forumlar, çok daha sıcak, dostane ve karşılıklı yardıma dayalı ilişkilerin tesisine vesile olacaktır. Türk Cumhuriyetleri arasında dostane ilişkilerin daha da gelişmesi, süreklilik kazanması ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda medyaya önemli görevler düşmektedir. Bu düşünceden hareketle medya alanında işbirliği yollarının geliştirilmesi adına yaptığımız çalışmaların çok önemli işlevi olacağına inanıyorum'' diye konuştu.
İkincisi düzenlenen foruma ev sahipliği yaptıkları ve Türk topluluklarını da davet ederek çalışmaları daha da genişlettikleri için Azerbaycanlı meslektaşlara teşekkürünü bildiren Karakaya, foruma olan inancının yüksek seviyede olduğunu belirterek, “Forumun sadece Türk Cumhuriyetleri arasında değil, tüm Türk toplulukları arasında işbirliği ve kardeşlik ortamının geliştirilmesine, ayrıca bölge ve dünya barışına katkıda bulunacağına inanıyorum'' dedi.

17 Ekim 2011 tarihinde Ankara'da yapılan ''Türk Medya Platformu Çalışma Grubu'' toplantısı hakkında da bilgi veren Karakaya, bu toplantıya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Türkmenistan ve Irak Türkmenlerinden seçkin medya mensuplarının katıldığını, merkezi Ankara'da olacak ''Türk Medya Platformu'' kurulması yönünde karar alındığını ve platformun deklarasyonunun ise Bakü'ye bırakıldığını söyledi.
Karakaya, Türk Medya Platformu çatısı altında Türkçe konuşan ülkeler ve Türk toplulukları medyasının bir araya gelebileceğini, sorunlarını tartışabileceğini ve bir ağ oluşturabileceklerini dile getirerek, bu adımın çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi

Ankara’da yapılan Türk Dünyası Medya Platformu Çalışma Gurubu toplantısında alınan karar çerçevesinde, “Türk Medya Platformu”nun kurulduğu, Bakü Forumu’nda ilan edildi. Platform, toplantıya katılanların alkışlarıyla faaliyetlerine başladı

Türk Medya Platformunun merkezi Ankara olarak belirlendi. Platformun dönem başkanlığına Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov seçildi. Platformun Genel Sekreterliği daimi olarak Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne verildi. BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya Türk Medya Platformunun ilk Genel Sekreteri oldu.

Türk Medya Platformu, Ülke ve Topluluk Medya Komitesi, Platform Koordinasyon Kurulu, Başkan ve Genel Sekreterden oluşan bir yapıya sahiptir. 

Ülke ve Topluluk Medya Komitesi; o ülkedeki veya topluluktaki platform üyeleri arasından oy çokluğu ile seçilecek. Medya komitesi en az üç en fazla dokuz üyeden oluşacak. Komite üyeliği ve başkan üç yılda bir yapılacak seçimle belirlenecek.

Platform Koordinasyon Kurulu; Başkan, Genel Sekreter ve Ülke ve Topluluk Medya Komite başkanlarından oluşacak.

Başkan; Platform Koordinasyon Kurulu tarafından dönüşümlü olarak üyeler arasından seçilecek. Başkan, Platformu temsil edecek. Genel Sekreter; Platformun idari yönetiminden sorumlu olacak. 
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER