,

Alkol gözlüğü büyük ilgi çekti

Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliğinde ve TÜVTURK'ün desteği ile hayata geçirilen "Trafikte Sorumluluk Hareketi" projesi kapsamında Türkiye'yi dolaşan "Güvenli Taşıt Hareketi" Trabzon'daydı.

Alkol gözlüğü büyük ilgi çekti

 Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliğinde ve TÜVTURK’ün desteği ile hayata geçirilen “Trafikte Sorumluluk Hareketi” projesi kapsamında Türkiye’yi dolaşan “Güvenli Taşıt Hareketi” Trabzon’daydı.  Trabzon Tüvturk Araç Muayene İstasyonu önünde gerçekleştirilen Güvenli Taşıt TIR’ı etkinlikleri Trabzonluların büyük ilgisini çekti. Şehir içinde ve şehirlerarası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi gibi konular, özel olarak oluşturulan Güvenli Taşıt Hareketi TIR’ındaki simülasyonlarla anlatıldı. 

 Etkinlik ile ilgili bilgi veren Tüvturk Halkla İlişkiler Yetkilisi Mahmut Sipahi hatalı sollamanın tehlikelerine dikkat çekti ve Türkiye ile dünyada trafikte ölümlü kazaların yüzde 30’unun hatalı solamadan gerçekleştiğini söyledi.  

 T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliğinde ve TÜVTURK’ ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, kısa zamanda pek çok çalışma gerçekleştirdi. Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin ilk projesi olan “Güvenli Taşıt Hareketi”nde, 2010 yılı boyunca 18 ilde halka ve ticari vasıta sürücülerine taşıt güvenliği ve trafikte can güvenliği için hangi kurallara uyulması gerektiğine dair eğitim verildi. 

 

Alkol gözlüğü büyük ilgi çekti

24 Haziran’da Tekirdağ’dan yola çıkan Güvenli Taşıt Hareketi’nin 2011 etkinlikleri, Balıkesir, Manisa, Afyonkarahisar, Aksaray, Nevşehir, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Elazığ ve Erzurum’dan sonra Trabzon’daydı. Trabzon Tüvturk Araç Muayene İstasyonu önüne park eden özel donanımlı Güvenli Taşıt Hareketi TIR’ında ve etkinlik alanında, Trabzonlulara şehir içinde ve şehirlerarası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi alkol gözlüğü ve emniyet kemeri simülasyonlarıyla anlatıldı. Etkinliklerde en çok ilgiyi gören alkol gözlüğü ile katılımcılar alkolün algıyı ne kadar zayıflattığını ilk elden deneyimledi.  

Merak uyandıran Emniyet kemeri simülasyonu da oradaydı!
TIR alanında iki tekerlekli ve kendi kendini dengeleyen bir araç olan ‘Segway’ diğer dikkat çekici unsurlardan biri oldu; iki tekerlikli taşıtlarda kask ve diğer güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekmek için oluşturulan Segway parkurunda katılımcılara güvenli sürüş deneyimi yaşatıldı. Etkinlikte, araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları duruma en yakın tecrübeyi yaratan ‘Emniyet Kemeri Simülatörü’ de büyük ilgi çekti. Çocuklar Duymasın dizisinde yer aldıktan sonra tüm Türkiye’de büyük merak uyandıran simülatörün koltuğuna emniyet kemeri takmaksızın oturan katılımcılar, simülatörün 360 derecelik dönüşüyle, seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanmamaları halinde yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında bilgi sahibi oldular, emniyet kemeri ile tekrar bir dönüş daha yaşayarak aradaki farkı gördüler. 

 
Bebek koltuğunun yararları da anlatıldı

Etkinlikte bilgi veren Tüvturk Halkla İlişkiler Yetkilisi Mahmur Sipahi yapılan araştırmaları paylaştı. Türkiye ve dünyada ölümlü kazaların yüzde 30 gibi anlamlı bir oranının hatalı solamadan kaynaklandığını söyleyen Sipahi, vatandaşları hatalı solamaya karşı uyardı. Bu tür ve daha birçok trafik araştırmasının can alıcı sonuçlarını gösteren bilgi duvarı da Güvenli Taşıt Tır’ında Trabzonluların ziyaretine açıldı. Ayrıca Türkiye’de son yıllarda zorunlu hale getirilen bebek koltuğu simülasyonu da büyük ilgi gördü. Bebek koltuğunun neden gerekli olduğunu gösteren simülasyon da dikkatleri üzerine topladı. 

 

Sorumlu Vatandaş ve Can Dostları Hareketi sonbaharda başlıyor

Trafikte Sorumluluk Hareketi hedef grup olarak üç alt projeden oluşuyor. Güvenli Taşıt Hareketi’nde ticari araç sürücülerine ve halka, Sorumlu Vatandaş Hareketi’nde Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerine, üniversite öğrencilerine, Can Dostları Hareketi’nde ise 4 ve 5. sınıf öğretmenlerine, onların aracılığıyla öğrencilere, velilere ve okul servis sürücülerine trafik güvenliği konusunda farklı eğitim programları, etkinlikler ve iletişim faaliyetleriyle ulaşılıyor. Halk eğitim öğretmenlerinin eğitileceği Sorumlu Vatandaş Hareketi ve Can Dostları Hareketi’nin Trabzon eğitimleri, sonbaharda başlayacak. 

 

18 ili dolaşacak

Çeşitli eğitim kitleri ve eğitici etkinliklerle araç kullanıcılarının bilgilerinin pekiştirilmesinin sağlanacağı  ‘Güvenli Taşıt Hareketi’nin durakları sırasıyla Ordu, Sivas, Amasya, Yozgat, Kırıkkale, Çankırı, Kocaeli ve İstanbul olacak. 
 TRAFİKTE SORUMLULUK HAREKETİ PAYDAŞLARI

•         T.C. Ulaştırma Bakanlığı 

•         T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

•         T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı 

•         T.C. MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü

•         T.C. MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü 

•         T.C. MEB Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü 

•         T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

•         T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı

•         T.C. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü

•         TRT – Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

•         Boğaziçi Üniversitesi

•         Gazi Üniversitesi 

•         Erzincan Üniversitesi

•         Ankara Büyükşehir Belediyesi

•         İstanbul Büyükşehir Belediyesi

•         TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu)

•         Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu 

•         TÜVTURK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.

 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER