,

Türkiye'nin en temiz köyü seçildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürütmekte olan belediye ve köylere yönelik olarak 5 Haziran Dünya Çevre Gününde ödüllendirilmek üzere "Türkiye'nin en temiz kenti" ile "Türkiye'nin en temiz köyü" yarışmalarını düzenliyor.

Türkiye'nin en temiz köyü seçildi

 ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürütmekte olan belediye ve köylere yönelik olarak 5 Haziran Dünya Çevre Gününde ödüllendirilmek üzere “Türkiye’nin en temiz kenti” ile “Türkiye’nin en temiz köyü” yarışmalarını düzenliyor.

“Türkiye’nin En Temiz Köyü Yarışması” kapsamında illerde bulunan köyler, çevrenin korunması ve geliştirilmesi, atık su bertarafı, atıkların düzenli toplanması konularında değerlendirilecek. Köy muhtarları bu kapsamda hazırlayacakları dosyaları Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine teslim edebilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin kuracağı komisyon değerlendirmelerini yaptıktan sonra İl birincisine ait dosyayı Türkiye geneli değerlendirmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına gönderecek. 
“En Temiz Köy Yarışması” için belirlenen tarihler; Muhtarların dosyalarını teslimi yirmi yedi nisan, il değerlendirme tarihi iki mayıs, il birincilerinin Ankara’ya gönderilmesi on mayıs, Türkiye geneli değerlendirme ise on dört mayısta yapılacak. 

 “Türkiye’nin En Temiz Kenti Yarışması” ise, Büyükşehir Belediyeleri kategorisi, Nüfusu 50 bin ve 750 bin üzeri olan belediye kategorisi ve Nüfusu 10 bin ve 50 bin arasındaki belediyeler olmak üzere 3 kategori de değerlendirilecekler.

Büyükşehir Belediyeleri kategorisinin ve Nüfusu 50 bin ve 750 bin üzeri olan belediye kategorisindeki belediyelerin hazırlayacakları dosyalar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri aracılığıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına ulaştırılacak. 

 Nüfusu 10 bin ve 50 bin arasındaki belediyelerin başvuruları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde kurulacak komisyon ile değerlendirilerek, İl birinci, ikinci ve üçüncülerini seçecek ve İl birincisine ait dosyayı Türkiye geneli değerlendirme için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi 

Başkanlığına ulaştıracak.Yarışmaya nüfusu 10 binin altında olan belediyelerin ve Büyükşehir ilçe belediyelerinin katılamayacağı belirtildi
TÜRKİYE’NİN EN TEMİZ KENTİ VE EN TEMİZ KÖYÜ SEÇİLDİ

Ankara - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye genelinde düzenlenen ''Temiz Türkiyem Yarışması”nın ödülleri, bu akşam saat 19’da Beşiktaş Four Seasons Otel'de yapılacak ''Dünya Çevre Günü Kutlamaları''nda verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Temiz Türkiyem” adı altında topyekun bir atılım yapmayı hedeflediklerini söyledi.

''Temiz Türkiyem Yarışması''nda ''En temiz köy'', ''En temiz kent'', ''En temiz organize sanayi bölgesi'' ve ''En temiz sanayi tesisi'' ödüllerinin dağıtılacağına işaret eden Bayraktar, yarışma kapsamında Türkiye'nin en temiz seçilen bölgelerine ''Çevre Beratı'' verileceğini ayrıca kazanan bölgelere vidanjör, çöp toplama aracı, bilgisayar ve elektronik cihazlar hediye edileceğini bildirdi.

Bakan Bayraktar, Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, atık su, hava, deniz, kimyasallar, gürültü, iklim değişikliği gibi çok değişik alt sektörlerde yapılan birçok faaliyet bulunduğunu vurgulayarak, bu çalışmalarda temel yaklaşımlarının temiz üretim, temiz tüketim, geri kazanım, çevre korumada ihtiyat, kirletenin ödemesi, halkın katılımı gibi ilkelerle hareket ettiklerini kaydetti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürütmekte olan belediyelere, köylere, organize sanayi bölgelerine ve sanayi tesislerine yönelik düzenlediği “Türkiye’nin en temiz kenti”, “Türkiye’nin en temiz köyü”, “Türkiye’nin en temiz organize sanayi bölgesi” ve “Türkiye’nin en temiz sanayi tesisi” yarışmaları sonuçlandı.

Türkiye’nin en temiz köyü yarışmasında birinciliğe İzmir’in Urla’ya bağlı Bademler köyü seçildi. İkinciliğe Kahramanmaraş’ın Hacıağalar köyü ve üçüncülüğe ise Kırklareli’nin Armağan köyü seçildi. Seçilen köylerdeki İzmir, Kahramanmaraş ve Kırklareli il özel idarelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çöp toplama aracı hediye edildi.

Büyükşehir Belediyeleri Arasında İstanbul İpi Göğüsledi

Türkiye’nin en temiz kenti yarışmasında büyükşehir belediyeleri kategorisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi birinciliğe, Bursa Büyükşehir Belediyesi ikinciliğe ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi de üçüncülüğe layık görüldü. 

Türkiye’nin en temiz kenti yarışmasında nüfusu 50 bin ve 750 bin arasında olan belediyelerde birincilik ödülünü Denizli Belediyesi, İkincilik ödülünü Bolu Belediyesi ve üçüncülük ödülünü Kütahya Belediyesi kazandı. 

Türkiye’nin en temiz kenti yarışmasında nüfusu 10 bin ve 50 bin arasında olan belediyelerde birinciliği Didim Belediyesi, ikinciliği Eğirdir Belediyesi, üçüncülüğü Çiftlikköy Belediyesi elde etti. 
Türkiye’nin En Temiz Organize Sanayi Bölgesi Kocaeli ve Ankara’dan Çıktı

Türkiye’nin en temiz organize sanayi bölgesi yarışmasında Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara ı. Organize Sanayi Bölgesi birinci seçilirken, Kocaeli TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ikincilik ödülüne, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ise üçüncülüğe layık görüldü. 

Türkiye’nin en temiz sanayi tesisi yarışmasında Çimsa çimento sanayi kazanırken, ikiciliği Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi, üçüncülüğü Ford otomotiv sanayi kazandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yarışmanın sonucunda seçilen köylere ödül olarak Çevre Beratı, bilgisayar ve yazıcı, büyükşehir belediyelerine “Çevre Beratı”, belediyelere “Çevre Beratı” ve vidanjör, en temiz organize sanayi bölgesi ve en temiz sanayi tesisi yarışmalarında dereceye girenlere “Çevre Beratı” hediye edildi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2012, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER