,

Baksı, ödül getirdi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu'nun Paris'te yaptığı oylama sonucunda Avrupa'nın en prestijli müze ödülünü kazanan Baksı Müzesi, yarışmanın sembolü olan Joan Miro'nun bronz heykelciğini 1 yıl boyunca Bayburt'ta sergileyecek.

Baksı, ödül getirdi

 Bayburt’un bayraktar köyündeki Baksı Müzesi, 2104 yılı için  "Yılın Müzesi" ödülüne layık görüldü. Baksı Müzesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından 2014 yılı için verilen "EMYA Yılın Müzesi Ödülü"nü aldı. 3 Aralık 2013 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu'nun Paris'te yaptığı oylama sonucunda Avrupa'nın en prestijli müze ödülünü kazanan Baksı Müzesi, yarışmanın sembolü olan Joan Miro'nun bronz heykelciğini 1 yıl boyunca Bayburt'ta sergileyecek.

Müze ödülü raportörü, Vesna Marjanovic, "Müze, yönetimi ve düzenlediği etkinlikler ile, Avrupa Konseyi Faro Sözleşmesi'nin kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik prensiplerinin, yerelde nasıl uygulanabileceğini gösteren çok etkileyici ve ilham verici bir model sunuyor." dedi.

Avrupa Konseyi desteğiyle 1977 yılında kurulan EMYA, Avrupa müzelerinin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı modelleri desteklemeyi amaçlıyor. Avrupa Konseyi'nin 47 üye ülkesinden müzelerin başvurabileceği yarışmada, şu ana kadar Liverpool Müzesi (İngiltere), Guggenheim Bilbao Müzesi (İspanya), Salzburg Müzesi (Avusturya), Danimarka Ulusal Müzesi (Danimarka) gibi pek çok önemli müze "Yılın Müzesi Ödülü” nü aldı.

Nasıl Gidilir; Bayburt Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu'ya bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Gümüşhane ile Erzurum arasında konumlanan Bayburt'a ulaşım esas olarak karayolu ile sağlanıyor. Erzurum ve Trabzon havalimanları ise Türkiye'nin dört bir yanından Bayburt'a ulaşımı kolaylaştırıyor. Bayburt Erzurum havalimanına 1,5 saat, Trabzon Havalimanı'na 2,5 saat mesafede bulunuyor. Trabzon’dan Rize İkizdere ve Övit dağını geçip, İspir-Bayburt yolundan da gidilebilir ki bana göre en güzel güzergah da burası olabilir.

 Biz uzaktan görebildik

Yıldırım Çayı kenarının sağ tarafından Kaleardı’nı geçince zaten, Bayburt- Çaykara-Of  yolundan sapıyorsunuz İspir yoluna, başka yol da olmayınca Bayburt Mezbahasını da geçiyorsunuz. Tek şeritli yol boyunca dümdüz arazilerden geçiyorsunuz. Adabaşı, Ballıkaya, Arslandede, Çakırbağ köylerinden geçip 40 kilometre yol aldıktan sonra Çoruh nehrinin üzerinden geçen köprüden sağa dönüp, ayrılıyorsunuz Bayburt- İspir yolundan ve 5 kilometre sonra da Baksı Müzesi’nin bulunduğu Bayraktar köyüne varıyorsunuz.

Aslında şöyle bir zaman ayırıp Baksı Müzesini de yakından görmek ve de gezmek isterdim ama olmadı, yetişmemiz gereken bir tören vardı ve biz bu müzeyi İspir yolundan, yani karşı taraftan görebildik.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER